14 obserwujących
135 notek
107k odsłon
  385   0

Co łączy Piotra Naimskiego z CIA i z George'm Sorosem?

Kilka dni temu znana z prorządowych sympatii Telewizja Republika nie wyemitowała krytycznego dla władz programu w czasie którego jedna z dziennikarek sugerowała, że godzenie się przez polski rząd na unijne regulacje w zakresie energetyki, jest „samobójstwem”. Cały program miał formę rozmowy z pełnomocnikiem Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotrem Naimskim.

Z artykułu na portalu Wirtualna Polska wynika, iż dziennikarka – Ewa Stankiewicz – zadawała owemu urzędnikowi dosyć niewygodne pytania, na które ten odpowiadał, iż polityka rządu w zakresie energetyki wynika z uwarunkowań europejskich, czym de facto przyznał, że Polska jest krajem niesuwerennym. Co z resztą nie powinno nikogo dziwić, gdyż Polska swoją suwerenność ekonomiczną traciła już od początku lat 90-tych, od kiedy to nasza gospodarka zaczęła być dostosowywana do absurdalnych regulacji europejskich. Dzisiejszy stan rzeczy, w którym grupa niewybieralnych urzędników ponadnarodowej instytucji niedemokratycznej jaką jest Unia Europejska, decyduje o tym, w jaki sposób nasz kraj ma wytwarzać energię elektryczną, jest tylko pokłosiem tego, że elity polityczne III RP od swego zarania obrały kurs na podporządkowanie naszego kraju obcym wpływom a nie na budowę silnego i suwerennego kraju, którego polityka ekonomiczna czy też zagraniczna jest kreowana w polskich ministerstwach a nie w Brukseli tudzież w obcych ambasadach.

Wracając jednak do kwestii niepublikowania rozmowy z Naimskim: najbardziej skandaliczną rzeczą z tego wywiadu jest to, iż tenże urzędnik zagroził dziennikarce, że program ten nie zostanie opublikowany. Po czym rzeczywiście nie wyemitowano go i przekazano go do oceny przez szefostwo stacji, które ma podjąć decyzję czy zostanie on pokazany w przyszłości.

W związku z tym, że Naimski jest kolejnym politykiem III RP, który akceptuje okupację Polski przez ponadnarodowe struktury, których członkowie ośrodków decyzyjnych nie są wybierani w procesie demokratycznym, niczym przywódcy Związku Sowieckiego i próbuje uciszyć ludzi, którzy ten fakt nagłaśniają, należy przyjrzeć się ewentualnym powiązaniom takiego polityka z wpływami zagranicznych instytucji politycznych oraz obcych służb specjalnych.

image

Z książki innego doradcy obecnego polskiego premiera, a mianowicie Pawła Zyzaka, pt. „Efekt Domina” możemy się dowiedzieć, że w połowie lat 80-tych jeden ze współpracowników amerykańskich związków zawodowych przekazywał Naimskiemu oraz prowadzonemu przez A. Macierewicza czasopismu „Głos” dość duże sumy pieniędzy z różnych części świata. Jednym z darczyńców był John Fox, który przekazał polskim działaczom 8 tys. dolarów amerykańskich.

image

John Fox studiował na Uniwersytecie Oxfordzkim, jednak w trakcie drugiego roku studiów musiał z nich zrezygnować. Następnie ukończył studia na Princeton University. W latach 1989-1993 piastował funkcję urzędnika w Sztabie Planowania Politycznego Departamentu Stanu, gdzie zajmował się sprawami Europy Środkowej i Wschodniej po czym rozpoczął pracę dla Banku Światowego. Następnie został prawą ręką George’a Sorosa, obejmując funkcję dyrektora biura fundacji Open Society w Waszyngtonie. W 1983 roku ożenił się z działaczką nowojorskiego Komitetu Poparcia dla Solidarności M. Szałańską, która została następnie urzędniczką w Departamencie Stanu USA.

image
M Szałańska, żona Johna Foxa (druga od lewej), Lasota (trzecia od lewej), Naimski (w białej koszuli pośrodku)

Zanim jednak to się stało, jak uważa działaczka owego komitetu Irena Lasota, Fox mógł pracować dla Centralnej Agencji Wywiadu USA – amerykańskiej agencji szpiegowskiej.

Z książki Zyzaka wynika, iż Fox pracował dla gazety Reader’s Digest, która uchodziła za medium ściśle współpracujące z CIA.

Z książki Johna Heidenry’ego pt. „Theirs was the Kingdom. Lila and DeWitt Wallace: The Story of the Reader’s Digest” dowiadujemy się z kolei, iż gazeta ta w trakcie zimnej wojny była „wartościowym kanałem propagandowym dla CIA oraz w mniejszym stopniu dla FBI”.

image

Tak więc jak przyznaje biograf założycieli tego pisma, było ono de facto przekaźnikiem treści takich, jakich życzyła sobie ta amerykańska agencja szpiegowska.

Irena Lasota w rozmowie z Zyzakiem, opublikowanej w jego książce, twierdzi, iż Fox wielokrotnie próbował od niej wyciągnąć interesujące go informacje, jednak ta za każdym razem go zbywała. Według tej działaczki Komitetu Poparcia dla Solidarności, Fox próbował ją także szantażować. Zasugerowała ponadto, iż jego praca dziennikarska mogła być jedynie przykrywką dla jego zadań, które miała mu zlecać Centralna Agencja Wywiadu. Z owej pracy doradcy Morawieckiego dowiadujemy się także, iż Fox utrzymywał kontakty ze zmarłym niedawno Jerzym Targalskim.

Przytoczone przeze mnie fakty oraz opinie nie dowodzą jednoznacznie czy Naimski otrzymywał pieniądze od ludzi CIA. Agencje szpiegowskie nie są organizacjami, które chętnie dzielą się swoimi kontaktami, zasobami agenturalnymi oraz tym kogo w danym czasie finansowali. Jednak w tym przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo, iż tak właśnie mogło być. I nie chodzi tutaj bynajmniej jedynie o Johna Foxa. Amerykańskie związki zawodowe, których współpracownik przekazywał Naimskiemu duże sumy pieniędzy, w okresie zimnej wojny były kontrolowane przez ludzi na usługach CIA, o czym pisał brytyjski historyk Hugh Wilford w swojej pracy pt. „The Mighty Wurlitzer” i służyły one po prostu jako bezpieczny kanał przerzutowy dla agencji. Bo przecież otrzymywanie pieniędzy od związku zawodowego brzmi znacznie lepiej niż otrzymywanie pieniędzy od organizacji szpiegowskiej.Na podstawie:

https://princeton1960.org/sachs/35th.pdf

https://wiadomosci.wp.pl/zerwe-pani-ten-program-tv-republika-zdejmuje-program-krytykujacy-polityke-energetyczna-pis-6686629019306528a

Domber G., Empowering Revolution, Chapel Hill 2014

Heidenry J., Theirs was the Kingdom. Lila and DeWitt Wallace: The Story of the Reader’s Digest, Nowy Jork 1993

Wilford H., The Mighty Wurlitzer. How the CIA Played America, Cambridge 2008

Zyzak P., Efekt Domina, Warszawa 2016

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale