14 obserwujących
135 notek
107k odsłon
  208   1

CIA ewakuowała swoje szwadrony śmierci z Afganistanu do USA

Centralna Agencja Wywiadu USA ewakuowała utworzone i wyszkolone przez siebie szwadrony śmierci, działające w Afganistanie, do Stanów Zjednoczonych. Mowa tutaj o jednostkach, które nosiły nazwę 01, 02, 03 oraz 04. Znane one były także pod wspólną nazwą Narodowe Jednostki Uderzeniowe i oficjalnie podlegały one Narodowemu Dyrektoriatowi Bezpieczeństwa, afgańskim służbom specjalnym.

CIA priorytetowo potraktowała ewakuację członków jednostek Zero, przenosząc do USA aż 7000 członków szwadronów śmierci i ich rodzin w czasie kiedy pracownicy amerykańskiego rządu oraz amerykańskiej armii czy też obrońcy praw człowieka zostali pozostawieni w oczekiwaniu na swoją kolej.

W sumie ta amerykańska agencja wywiadu ewakuowała 20 000 swoich kolaborantów oraz członków ich rodzin. Biorąc pod uwagę iż USA w sumie z Afganistanu przeniosły do swojego kraju 60 000 Afgańczyków - jak można łatwo obliczyć - jedną trzecią stanowili współpracownicy Centralnej Agencji Wywiadu.

Jednostki uderzeniowe Zero były jednostkami znanymi ze swojej brutalności, przeprowadzania kampanii nieuzasadnionego terroru oraz dokonywania zbrodni wojennych. Nie były więc niczym nadzwyczajnym w historii CIA.

Powojenna historia amerykańskich tajnych służb to w dużej mierze historia kampanii obalania demokratycznych rządów, zamiany ich w reżimy wojskowe tudzież inne formy autorytaryzmu i szkolenie w ramach utrzymywania dominacji nad tymi krajami jednostek likwidacyjnych, które miały bezwzględnie walczyć z opozycją wewnętrzną wobec marionetkowych rządowych zainstalowanych przez CIA.

Szwadrony śmierci, które torowały Stanom Zjednoczonym drogę do absolutnej dominacji nad światem były zjawiskiem szczególnie rozpowszechnionym w Ameryce Południowej i Środkowej. Najlepszym przykładem kraju, gdzie USA sankcjonowały państwowy terror był Salwador.

Tamtejsze jednostki likwidacyjne były złożone niemal wyłącznie z żołnierzy salwadorskiego reżimu a więc były pośrednio finansowane oraz uzbrajane przez USA. Za szkolenie szwadronów śmierci odpowiadało z kolei CIA oraz amerykańscy doradcy wojskowi. W Salwadorze jedno tylko zgrupowanie jednostek likwidacyjnych, znane jako ORDEN, liczyło od 50 do 100 tys. paramilitarystów na usługach państwa.

Najbardziej znaną zbrodnią na ludności cywilnej, dokonaną przez szwadrony śmierci salwadorskiego reżimu maszerujące ramię w ramię z oficerami amerykańskimi, była masakra w El Mozote dokonana na 767 cywilach, w tym niemowlętach, w grudniu 1981 roku. Jej bezpośrednim wykonawcą był szwadron Atlacatl, który został oskarżony przez Komisję ONZ ds. zbrodni w Salwadorze o wymordowanie ponad 1000 cywilów, w tym 6 księży katolickich.

Najbardziej znaną operacją CIA w ramach działalności jednostek likwidacyjnych był Program Phoenix.

Działanie szwadronów śmierci w ramach Programu Phoenix w zasadzie nie różniło się zbytnio od działania nazistowskich jednostek Einsatzgruppen, który siały terror na terenach zajętych przez armię Niemiec hitlerowskich w trakcie II wojny światowej i które odpowiadały za mordowanie polskiej elity intelektualnej.

Polem bitwy tej tajnej wojny prowadzonej przez CIA był Wietnam. Celem jego działalności było zniszczenie Wietkongu, rewolucyjnej organizacji działającej na terenie Wietnamu Południowego.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, iż Wietkong, określany w zachodniej propagandzie jako organizacja komunistyczna, w latach 40-tych jeszcze jako Viet Minh był mocno wspierany oraz finansowany właśnie przez Amerykanów, a konkretnie przez OSS, poprzedniczkę CIA. Celem imperium znad Potomaku było wówczas wygonienie z Indochin Japończyków oraz obalenie francuskich rządów kolonialnych. Kiedy jednak Amerykanie zaczęli się obawiać ekspansji komunizmu, dotychczasowi sojusznicy stali się w ich nomenklaturze komunistami i USA zaczęły wspierać Francuzów, uznając komunizm większym zagrożeniem dla własnych interesów imperialnych od europejskiego kolonializmu.

W ramach Programu Phoenix zabito 26 369 wrogów amerykańskiej dominacji nad Wietnamem. Około 55 tysięcy zostało "zneutralizowanych" poprzez aresztowania.

Według Douglasa Valentine, autora książek "The Phoenix Program" oraz "CIA jako zorganizowana grupa przestępcza" Program Phoenix był tak naprawdę wycelowany swoim ostrzem nie w Wietkong lecz w wietnamską ludność cywilną. Według tego amerykańskiego autora, blisko związanego z dyrektorem CIA Williamem Colby'm, metody Programu Phoenix, oprócz mordowania ludności cywilnej, w tym sympatyków Wietkongu, obejmowały także przesłuchania połączone z makabrycznymi metodami tortur, takimi jak: gwałt, gwałt zbiorowy, gwałt z użyciem węgorzy, węży lub też innych twardych przedmiotów orz gwałt połączony z morderstwem. Więźniów torturowano także za pomocą policyjnych psów oraz bicia gumowymi batami. Jeden z oficerów amerykańskiego wywiadu wojskowego opisał tortury polegające na wkładaniu do ucha twardego przedmiotu i uderzania nim w mózg aż do spowodowania śmierci.

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale