16 obserwujących
172 notki
123k odsłony
  214   1

CIA ewakuowała swoje szwadrony śmierci z Afganistanu do USA

Tortury te były prowadzone przez siły południowego Wietnamu pod nadzorem Centralnej Agencji Wywiadu USA. Dyrektor CIA Colby przyznał przed amerykańskim Kongresem, że w wyniku działalności szwadronów śmierci Programu Phoenix wymordowano 20 000 cywilów.

W XXI wieku, kiedy już upadły komunistyczne imperia i CIA przestała wykorzystywać czerwonego straszaka jako pretekst do prowadzenia swoich brudnych wojen, wydawałoby się, że takie zbrodnicze praktyki są już całkiem nieodległą lecz przeszłością. Nic bardziej mylnego. Po agresji amerykańskiej na Afganistan CIA już w 2001 roku zaczęła tworzyć specjalne jednostki do walki z oporem wobec wojskowej okupacji. Jednostki te, które spokojnie można określić szwadronami śmierci, jak podaje Antonio De Lauri, dyrektor Norweskiego Centrum Studiów Humanitarnych dopuściły się licznych naruszeń praw człowieka, w tym pozasądowych zabójstw cywilów. A parasol ochronny roztoczony nad nimi przez CIA sprawia, że ich działalność jest ściśle tajna i nie ponoszą oni za swoje zbrodnie żadnej odpowiedzialności.

Jak podała platforma śledcza The Intercept jednostka O1 działająca w prowincji Wardak dopuściła się szeregu masakr, egzekucji, okaleczeń, "zaginięć ludzi", ataków na placówki medyczne i nalotów na infrastrukturę cywilną. Według mieszkańców tej prowincji celem szwadronu śmierci o numerze 01 rzadko bywali Talibowie a skupiał się on przede wszystkim na cywilach. Jednostka ta oraz jej przywódcy z Centralnej Agencji Wywiadu nigdy nie zostali rozliczeni za swoje zbrodnie.

Takie same metody co jednostka 01 stosowały także pozostałe 3 szwadrony śmierci. O tym, że były one jedynie wykonawcami woli Amerykanów a nie samodzielnymi jednostkami afgańskich służb specjalnych, poinformował jeden z członków Unit 02. Stwierdził on, iż w trakcie "misji" każdej bandzie złożonej z 7-10 komandosów towarzyszył jeden amerykański doradca. Każdy amerykański doradca miał przy sobie tłumacza narodowości afgańskiej, który tłumaczył polecenia członkom szwadronu. Natomiast komandosi wykonywali jedynie rozkazy Amerykanów. Jak przyznaje członek Jednostki 02, "siły 02 nie mają pozwolenia ani uprawnienia do sprzeciwu [...] [my] nie jesteśmy decydentami, jesteśmy realizatorami".

Dokonywanie pozasądowych mordów przez afgańskie szwadrony śmierci pod dowództwem CIA wpływało negatywnie na likwidacje ruchu oporu. Jak przyznaje rzecznik Talibów Zabihullah Mujahid, im więcej terroru siały jednostki pod kontrolą amerykańskiego wywiadu, tym liczba Talibów wzrastała.

Trudno jednak uważać organizację taką jak CIA za kompletnych idiotów, którzy nie zdawali sobie sprawy, że terroryzując cywilów, nie likwidują ruchu oporu lecz go umacniają. Operacje prowadzone przez jednostki likwidacyjne pod dowództwem CIA wyglądały na celowe podsycanie nienawiści aby przedłużać wojnę w Afganistanie i tworzyć Ameryce kolejnych wrogów, których następnie będzie mogła bohatersko zwalczać i legitymizować tym samym konieczność istnienia rozbudowanego i dobrze dofinansowanego aparatu wojskowo-wywiadowczego oraz konieczność utrzymywania wojskowej kontroli nad Afganistanem.

Kiedy jednak zaszła potrzeba wycofania sił z tego kraju, CIA musiała swoje cenne wywiadowcze zasoby przenieść do USA. Chociażby po to, aby w razie upadku rządu Talibów i geopolitycznej potrzeby zainstalowania tam po raz kolejny swojego marionetkowego rządu, mieć już gotowe i wyszkolone przez siebie resorty siłowe. Oczywiście nie mniej ważne było pokazanie kolaborantom oraz potencjalnym kolaborantom w innych krajach, że USA dbają o swoich współpracowników, zwłaszcza tych od brudnej roboty i nie zostawią ich na pastwę losu pod żadnym warunkiem.

Z perspektywy Europejczyków, w tym Polaków, wydawałoby się, że wojna afgańska tak naprawdę nas nie dotyczy a mordowanie przez CIA i ich szwadrony śmierci osób podejrzanych o islamski radykalizm czy też związki z Talibami jest dla nas korzystne. Nic bardziej mylnego. Od chwili rozpoczęcia okupacji tego kraju przez reżim amerykański setki tysięcy albo nawet ponad milion Afgańczyków przedostało się do Europy, uciekając przed wojną i głodem. A uciekali przecież Ci najbardziej zagrożeni przez amerykański reżim okupacyjny a więc Ci którzy mogli stać się jego ofiarą z przyczyn takich jak np. religijny radykalizm. Więc do Europy przenikał najgorszy element afgańskiego społeczeństwa. Ponadto terroryzowanie Afgańczyków przez szwadrony śmierci CIA powoduje ich radykalizację. I nie tylko ich. Miliony muzułmanów na świecie ulega radykalizacji widząc jak jednostki likwidacyjne, dowodzone przez białych ludzi, mordują ich muzułmańskich braci. Co sprzyja zasilaniu szeregów organizacji terrorystycznych oraz dokonywaniu odwetowych zamachów w krajach zachodnich.

Tak więc afgańska wojna USA nie była dla nas Polaków oraz szerzej dla Europejczyków, bynajmniej niczym dobrym. Spowodowała ona jedynie chaos, terror i masową emigrację islamistów na stary kontynent. Amerykanie sobie z Afgańczykami poradzą. Wszak żadna tratwa z przedstawicielami tego narodu nie przepłynie Atlantyku tylko po to aby dostać się do bogatego i bezpiecznego kraju. Wszyscy wybiorą Europę. I to właśnie mieszkańcy tego kontynentu zapłacą za wszystkie amerykańskie zbrodnie na Afgańczykach. Czym zapłacą? Wystarczy poczytać nagłówki zachodnich portali informacyjnych. Co chwila pojawia się nowy news: gwałt dokonany przez Afgańczyka, morderstwo dokonane przez afgańskiego imigranta...

Na podstawie:


https://historynewsnetwork.org/article/116462

https://en.wikipedia.org/wiki/Phoenix_Program

https://factsanddetails.com/southeast-asia/Vietnam/sub5_9b/entry-3358.html

https://www.pri.org/stories/2017-09-18/little-known-story-vietnamese-communist-leader-ho-chi-minh-s-admiration-us

https://en.wikipedia.org/wiki/United_States–Vietnam_relations

https://en.wikipedia.org/wiki/Viet_Cong

https://www.cmi.no/publications/file/7258-armed-governance-the-case-of-the-cia-supported-afghan-militias.pdf

https://www.thenation.com/article/politics/ny-redistricting-congress-biden/

https://www.hrw.org/report/2019/10/31/theyve-shot-many/abusive-night-raids-cia-backed-afghan-strike-forces

https://theintercept.com/2020/12/18/afghanistan-cia-militia-01-strike-force/

https://theintercept.com/2021/10/05/zero-units-cia-afghanistan-taliban/

https://en.wikipedia.org/wiki/Death_squads_in_El_Salvador

Danner M., Masakra w El Mozote, Warszawa 2013

Valentine D., CIA as Organized Crime, Atlanta 2017

Valentine D., The Phoenix Program, Nowy Jork 1990

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale