15 obserwujących
163 notki
119k odsłon
  325   0

Antychińska konferencja w Pradze

 W dniach 12-14 listopada 2021 roku w stolicy Czech – Pradze – zorganizowano konferencję Światowego Kongresu Ujgurów, fasadowej organizacji amerykańskiego rządu typu regime change. Celem zebrania było wybranie kierownictwa organizacji na kolejne 3 lata. Organizowano wówczas także panele eksperckie ze specjalistami ds. legislacji, praw człowieka oraz z osobami które miały rzekomo przejść przez chiński system obozów koncentracyjnych.

W trakcie tego wydarzenia wywierano także presję na światową opinię publiczną, aby nie dopuścić do organizacji przez Pekin Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku w wyznaczonym terminie. Potępiano także rzekome ludobójstwo muzułmańskiej mniejszości, zamieszkującej region Sinciangu. Tak więc z pozoru konferencja ta wyglądała na wydarzenie zorganizowane w szczytnym celu. Problem w tym że Chińczycy zdecydowanie negują jakoby mieli dokonywać na ludności ujgurskiej jakiejkolwiek zbrodni przeciwko ludzkości.

Aby więc lepiej zrozumieć czym w rzeczywistości jest Światowy Kongres Ujgurów i inne fasadowe grupy muzułmańskiej mniejszości w Chinach, wspierane przez amerykańskie fundacje i organizacje pozarządowe, realizujące imperialne cele Waszyngtonu na obszarze Eurazji i jakie im przyświecają cele, zajrzyjmy do historii stosunków Stanów Zjednoczonych i mniejszości ujgurskiej.

Założycielem Światowego Kongresu Ujgurów był Erkin Alptekin. Jego ojciec Isa Yusuf Alptekin w trakcie wojny domowej w Chinach walczył po stronie nacjonalistów z Kuomitangu. Wcześniej jednak odegrał on istotną rolę w wykryciu spisku, którego celem było oderwanie Wschodniego Turkiestanu od Chin. Plan ten został opracowany przez Związek Sowiecki. Po przysłużeniu się swojej chińskiej ojczyźnie Alptekin został pochwalony a następnie otrzymał pracę w chińskim Ministerstwie Obrony. Następnie przez wiele lat sprzeciwiał się istnieniu niepodległego państwa, które obejmowało obszar zamieszkały przez muzułmanów w zachodnich Chinach. Potem uciekł do Turcji, gdzie nawiązywał kontakty z tamtejszymi nacjonalistami, m.in. z Alparslanem Turkesem, szefem tamtejszej komórki Gladio – antykomunistycznej armii, która miała powstrzymywać inwazję sowiecką na Europę i która odpowiadała za przemoc i terroryzm okresu zimnej wojny w Turcji. Alptekin nawiązał także sojusz z Szarymi Wilkami, organizacją terrorystyczną, należącą do sieci Gladio, która dokonała kilku tysięcy morderstw politycznych. Jej najbardziej znanym członkiem był Mehmet Ali Agca, przeszkolony przez CIA turecki terrorysta, który w maju 1981 roku usiłował pozbawić życia papieża Jana Pawła II. Isa Yusuf Alptekin zmarł w 1995 roku.

Jego syn Erkin, dzięki znajomościom ojca, w 1971 roku otrzymał pracę w utworzonym przez CIA Radiu Wolna Europa. Był tam starszym doradcą ds. polityki oraz kierownikiem wydziału ujgurskiego. Po 1979 roku, kiedy RWE przestało nadawać w języku ujgurskim został współpracownikiem CIA. W 1995 roku przeszedł na emeryturę i przeniósł się do Pragi, gdzie wówczas przeniesiono siedzibę „rozgłośni CIA” jaką było Radio Wolna Europa.

Alptekin był twórcą wielu organizacji, zajmujących się kwestią ujgurską. W 1985 roku brał udział w tworzeniu Komitetu Sojuszniczego Narodów Turkiestanu Wschodniego, Tybetu i Mongolii Wewnętrznej. Założył także Unię Turkiestanu Wschodniego w Europie. W 1991 roku z kolei utworzył Organizację Narodów i Ludów Niereprezentowanych, z siedzibą w niderlandzkiej Hadze. W 2004 roku został założycielem i pierwszym przewodniczącym Światowego Kongresu Ujgurów.

Erkin Alptekin nawiązał bliską znajomość z Dalajlamą XIV, aktywem CIA w chińskim Tybecie. W 2006 roku na stanowisku przewodniczącego ŚKU zastąpiła go Reibya Kadeer, multimilionerka z branży nieruchomości i handlu. Jej mąż Sidik Rouzi pracował dla Radia Wolna Azja, rozgłośni propagandowej amerykańskiego wywiadu.

image
Reibya Kadeer (czwarta od prawej) i George W. Bush (trzeci od prawej)

Kadeer nawiązała bliskie stosunki z prezydentem USA George’m Walkerem Bushem. W czasie jego rządów w Białym Domu, spotykała się z nim kilkukrotnie. W trakcie międzynarodowej konferencji w Pradze w 2007 roku, dotyczącej „bezpieczeństwa i demokracji”, Bush pochwalił Kadeer za jej działalność na rzecz praw człowieka. Konferencja ta została zorganizowana pod auspicjami NATO i rządu USA przez Instytut Studiów Strategicznych Adelsona, organizację powołaną do życia w celu zacieśniania stosunków USA i Izraela oraz zwalczania organizacji i państw które wspierają terroryzm (zapewne chodziło o kraje i struktury, które zwalczały Izrael).

Kadeer utrzymywała, podobnie jak Alptekin, bliskie stosunki z Dalajlama XIV a także z czeskim prezydentem Vaclavem Havlem. Havla uważała za wzór do naśladowania przez Ujgurów.

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale