16 obserwujących
215 notek
78k odsłon
90 odsłon

Propagandowo inscenizowane fotografie w II wojnie światowej.

Wykop Skomentuj1

"Ten obraz ma rzekomo  przedstawiać niemieckich żołnierzy przekraczających granicę polsko-niemiecką 1 września. Prawda jest jednak zupełnie inna. Zdjęcie bowiem zostało wykonane dopiero 14 września na przejściu granicznym między Polską a Wolnym Miastem Gdańsk w Kolibkach. Jego autorem jest Hans Sonnke, znany przedwojenny gdański fotograf, którego prace opatrzone logiem "Foto-Sonnke" do dziś stanowią niezwykle ważne źródło wiedzy o architekturze i życiu Wolnego Miasta.
Niemiecka propaganda najczęściej tytułowała owe zdjęcie jako „Niemieccy żołnierze demontują polski szlaban graniczny”. Tak też jego nazwa była powielana przez wielu historyków. W rzeczywistości istnieje kilka czynników, które przeczą takiemu nazewnictwu. Przede wszystkim wydarzenie nie miało miejsca pierwszego dnia wojny, lecz dopiero 14 września. Po drugie, była to granica między Polską a Wolnym Miastem Gdańsk, a po trzecie, na zdjęciu nie znajdują się żołnierze niemieckiego Wehrmachtu. Osobami w kadrze są gdańscy policjanci, o czym mogą świadczyć herby miasta na hełmach, jakie są widoczne na innym ujęciu z tego wydarzenia. 
Porównanie innych zdjęć towarzyszących temu wydarzeniu, a także kroniki filmowej, ukazało, że całe wydarzenie było inscenizowane (na dachu budynku sfilmowanego przez niemiecką ekipę widać żołnierza zdejmującego godło, które na zdjęciu znajduje się już na szlabanie). Choć obraz został zdemaskowany jako inscenizacja, to nadal jednak pozostaje jednym z najważniejszych symboli Września '39."

http://fototekst.pl/ikony-wrzesnia/#_edn9
image

Po sowieckiej agresji na Polskę, Wileńszczyzna w ramach paktu o podziale Polski zawartym z III Rzeszą, znalazła się pod władzą radziecką. Mimo że Litwa nie wypowiedziała formalnie wojny państwu polskiemu, administracyjne zajęła część Wileńszczyzny (co stanowiło faktycznie okupację) i rozpoczęła rugowanie tutejszych Polaków. 27 października 1939 r. po propagandowej inscenizacji przepiłowania szlabanu  przez litewskich funkcjonariuszy straży granicznej wojska litewskie wkroczyły do Wilna.
Na zdjęciu funkcjonariusze litewskiej straży granicznej: po lewej stronie  Adomas Žukauskas (1908 r. - 1988 r.), a po prawej Izidorius Reinys.

https://lt.wikipedia.org/wiki/Vaizdas:Vilniaus_atgavimas-uztvaro_perpjovimas.jpg

image
"Ocalona z Holokaustu", przyrodnia siostra Anny Frank, Eva Schloss, oświadczyła w brytyjskiej telewizji, że zdjęcia z sowieckiego wyzwolenia Auschwitz (które od dziesięcioleci są propagandowo publikowane), są fałszerstwem.    

https://www.salon24.pl/u/coroner/1016356,zdjecia-z-sowieckiego-wyzwolenia-auschwitz-to-falszerstwo


Inne:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sztandar_nad_Reichstagiem


Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale