16 obserwujących
211 notek
77k odsłon
109 odsłon

Szyfrant Tyler Kent i 1929 dowodów zmowy.

Wykop Skomentuj

Dowody były przez niego ułożone w trzy grupy i opisane jako: Roosevelt, Churchill i Żydzi.

Tyler Kent urodził się 24 marca 1911 roku w Nowchwang na północy Chin, gdzie jego ojciec pracował jako amerykański konsul. Ukończył St. Alban's School w Waszyngtonie, potem Princeton (studiował historię), Uniwersytet George'a Washingtona, paryską Sorbonę (język rosyjski) i Uniwersytet w Madrycie. Po ojcu odziedziczył talent do języków klasycznych i współczesnych (greka, łacina, francuski, niemiecki, rosyjski, włoski, hiszpański).

Pierwszą jego misją była praca w Moskwie w latach 1934-1939, gdzie na własne oczy zobaczył sowiecki system i udział „tych, którzy narzucili Rosji tę tyranię”.

 „Żydzi są zasadniczo odpowiedzialni za ustanowienie sowieckiej Rosji”, powiedział Kent w wywiadzie dla BBC z 1982 roku.

Osobiste doświadczenia przekonały go, że żydzi i komunizm stanowią realne zagrożenie dla świata.

W październiku 1939 został przeniesiony do Londynu. Przez pokój szyfrów ambasady amerykańskiej gdzie pracował przechodziły setki depesz dyplomatycznych, pomiędzy ambasadami w Europie i Departamentem Stanu w Waszyngtonie. Przeglądając dyplomatyczne raporty o problemach w Europie i inne ściśle tajne materiały uświadomił sobie, że ma w ręku twarde dowody na bezprawną współpracę amerykańskiego przywódcy z obcymi rządami. Był świadkiem, że oficerowie obcych służb lobbują, jak dziś nazywa się korupcję, na rzecz wciągnięcia wtedy neutralnych Stanów Zjednoczonych do wojny (US Neutrality Act). Kent zaczął  kopiować dokumenty bądź tworzył ich skróty z zamiarem upublicznienia w Stanach Zjednoczonych.

W lutym 1940 r. poznał Annę Wołkoff (Анна де Волкофф ) należącą do rosyjskiej emigracji*, a za jej pośrednictwem Archibalda Ramseya* członka brytyjskiej Izby Gmin. Okazało się, że cała trójka miała podobne poglądy polityczne. Nikt z nich nie chciał, aby Roosevelt i żydzi wciągnęli Stany Zjednoczone do wojny. Kent podzielił się z nimi swoimi informacjami o bezprawnych, tajnych kontaktach pomiędzy Churchillem a Rooseveltem.  Zaprosił wspomnianą dwójkę do domu, by pokazać im dokumenty, wśród których była m.in. notatka ambasadora Kennedy'ego, w której oskarżał on Winstona Churchilla o podżeganie do wojny, sekretne zapewnienia, że USA wesprą Francję w przypadku agresji Niemiec i wiele innych. W jego wspomnieniach jest też mowa, o tym, że podobne zapewnienia składano w stosunku do Polski. W wątku dotyczącym Polski jest mowa m.in. o tym, że latem 1939 roku, Biddle, ambasador USA w Polsce, miał zapewniać ministra Becka i marszałka Rydza-Śmigłego, o udzieleniu wojskowej pomocy ze strony USA, tuż po tym, jak tylko Roosevelt przedłoży prośbę Kongresowi. Polska miała wytrzymać miesiąc (miano się spodziewać, że wojna będzie wyglądać podobnie do tej z lat 1914-18).

Działalność Kenta,  A. Wołkoff i A. Ramseya była monitorowana, a ich "Right Club" zrzeszający ludzi o podobnych przekonaniach był infiltrowany przez agentów MI5.

18 maja 1940 r. ambasador USA Joseph P. Kennedy Sr. został poinformowany przez brytyjski wywiad o działalności Kenta i zgodził się uchylić jego immunitet dyplomatyczny. 20 maja Kent został aresztowany na podstawie brytyjskiej ustawy Official Secrets Act podczas porannego nalotu na jego mieszkanie. Oficerowie MI5 znaleźli tam 1929 oficjalnych dokumentów w tym kompromitujące  Churchilla i Roosevelta. Anna Wołkoff została aresztowana tego samego dnia i oskarżona o naruszenie tej samej ustawy.

31 maja, po 11 dniach tajnego przetrzymywania, Departament Stanu USA ogłosił, że Kent został wylany z roboty i jednocześnie „zatrzymany na polecenie ministra spraw wewnętrznych”. Nie powołano się jednak na brytyjską ustawę Official Secrets Act .

23 października Kent został osądzony za zamkniętymi drzwiami w Old Bailey. Brązowym papierem oklejono w okna i szklane panele drzwi. Został  oskarżony o nielegalne pozyskanie dokumentów, które „mogą być bezpośrednio lub pośrednio przydatne dla wroga” i o to, że pozwolił  Wołkoff wejść w ich posiadanie. Został również oskarżony o kradzież dokumentów, które były własnością ambasadora Kennedy'ego. Jedynymi widzami na rozprawie byli oficjalni obserwatorzy, w tym Malcolm Muggeridge, reprezentujący MI6.

7 listopada 1940 r. został skazany na siedem lat więzienia w Dartmoor.

Pod koniec wojny Kent został zwolniony i deportowany do Stanów Zjednoczonych. Nigdy nie zmienił swoich przekonań.

Anna Wołkoff i Archibald Ramsay

Wołkoff została aresztowana 20 maja 1940 r. i oskarżona o naruszenie Ustawy o tajemnicy urzędowej Official Secrets Act . Została osądzona również za zamkniętymi drzwiami w Old Bailey 7 listopada 1940 r. i skazana na 10 lat pozbawienia wolności za „próbę pomocy wrogowi”. Została zwolniona z więzienia w 1947 r.

Wykorzystując uprawnienia z tytułu Defence Regulation 18B, (w skrócie: 18B), pozwalające na internowanie osób podejrzewanych o tzw. sympatyzowanie z nazistami, Archibald Ramsay, członek Izby Gmin, został pozbawiony immunitetu i skazany na czteroletni pobyt w więzieniu w Brixton, gdzie napisał autobiograficzną „The Nameless War”*, wskazując na żydów jako inspiratorów wojny.


Zdjęcie: Tyler Kent podczas wywiadu w swoim domu w Teksasie dla reportażu „Newsnight” telewizji BBC z 1982 roku.

Anna Wołkoff była najstarszym dzieckiem admirała Nikołaja Wołkoffa (1870–1954), który był ostatnim rosyjskim attaché marynarki rosyjskiej w Londynie. Jej rodzina postanowiła zostać w Wielkiej Brytanii po rewolucji bolszewickiej.

https://en.wikipedia.org/wiki/Anna_Wolkoff
https://archive.org/details/TheNamelessWar_105/mode/2up
http://www.ihr.org/jhr/v04/v04p173_Kent.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Archibald_Maule_Ramsay#Controversy

https://www.salon24.pl/u/nick/505830,roosevelt-churchill-i-tyler-kent-szyfrant-z-londynu

https://en.wikipedia.org/wiki/Tyler_KentWykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale