4 obserwujących
46 notek
32k odsłony
362 odsłony

Po co istnieje Ministerstwo Cyfryzacji?

Mapka  pokazująca wykorzystanie nowego protokołu Ipv6 na świecie wg stanu na czerwiec 2018, pochodzi ze strony: https://www.internetsociety.org/resources/2018/state-of-ipv6-deployment-2018/
Mapka pokazująca wykorzystanie nowego protokołu Ipv6 na świecie wg stanu na czerwiec 2018, pochodzi ze strony: https://www.internetsociety.org/resources/2018/state-of-ipv6-deployment-2018/
Wykop Skomentuj9

Dzień dobry


Oglądałem i czytałem niedawno kilka wywiadów zarówno z ministrem od cyfryzacji, jak i jego wiceministrami..

Podziwiam dumę z "osiągnięć" resortu, jaką u tego towarzystwa obserwuję.

Technologia 5G?

"Budujemy specjalną spółkę do budowy ogólnokrajowej sieci 5G 700 Mhz" - dobry pomysł.

Ale niestety jedyny, dalej tylko nawijanie makaronu na uszy:

"Dzięki 5G  wejdziemy w cyfrową epokę przez podłączenie do sieci milionów nowych urządzań".

Tak się przypadkowo zdarzyło, że łatwiej kupić komplet nerek do przeszczepu, niż blok adresów IP Ipv4 o masce /22 czy /24.


Jak nasi "kochani" urzędnicy chcą budować sieć 5G, jeżeli każde nowe urządzenie w  sieci internet  musi mieć unikalny adres internetowy, adresów starszego typu, IPv4 już się kupić nie da bo ich  zabrakło,  pula dostępna w RIPE NCC się wyczerpała,

Protokołu Ipv6 nikt w Polsce na poważnie nie wdraża, w czerwcu Emitel ma zwolnić pasmo 694-790Mhz na potrzeby nowej sieci 5G (muxy telewizji  cyfrowej DVB-T zmienią częstotliwości nadawania), tymczasem z użyciem protokołu Ipv6 jest katastrofa.

Przez protokół Ipv6 mogę co prawda wejść na Google, Wikipedię,  Youbute czy Facebooka, ale już na stronę Min Cyfryzacji, UKE, czy np e-PUAP (obywatel.gov.pl) nie da się, ponieważ te strony nie są dostępne przez protokół IPv6.

Podobnie jak chyba wszystkie banki, urzędy i "ważne instytucje" jak PKO, PeKaO, PZU, ZUS, i setki firm prywatnych dużych i małych, ma strony dostępne tylko w starym protokole Ipv4, przez protokół Ipv6 są niedostępne?


Wiem wiem, jak będzie potrzeba, "to się włączy", nie ma pośpiechu.


Czy wyobrażacie sobie państwo równoczesne wdrażanie nowego systemu łączności internetowej, w którym obowiązuje inny standard adresacji,  którego istoty nie rozumie 90% nauczycieli informatyki (nie wspominając o uczniach i absolwentach), kiedy równocześnie do tej adresacji będzie podłączane tysiące nowych urządzeń?

Przecież kiedy operatorzy będą inwestować w nowe przekaźniki 5G, które darmowe nie są, to będą zmuszeni prowadzić agresywną kampanię reklamową i zachęcać tysiące ludzi do użycia nowej technologii, żeby ta technologia zaczęła na siebie zarabiać.

Tak samo było z z technologią 4G LTE.


Tylko że LTE pracowało w Polsce na adresacji IPv4, tymczasem 5G ma pracować na adresacji Ipv6 dodatkowo z obowiązkowym szyfrowaniem Ipsec, który to protokół jest integralną częścią protokołu Ipv6.

Ilu informatyków w naszym kraju potrafi z dnia na dzień przestawić się na nowy typ adresów, których nigdy w życiu nie używała? Jaki procent?

Gdyby Min Cyfryzacji rozumiało, co to jest cyfryzacja, to co najmniej od 5 lat operatorzy internetu musieliby oferować sieci typu dual stack - czyli z adresami Ipv4 i Ipv6 równocześnie.

Tymczasem sporo mniejszych dostawców internetu nie zdążyło jeszcze wystąpić o adresy Ipv6, nie wspominając o późniejszym praktycznym stosowaniu tej adresacji.

Polskie strony internetowe dostępne przez protokół Ipv6 to wciąż  wyjątki na miarę różowego kota dachowca.

Mamy taki zaklęty krąg, nikt nie ma adresu Ipv6 na łączu od operatora, to też żaden administrator strony WWW nie włącza Ipv6 bo "po co, skoro nikt tego nie używa tego protokołu ", tymczasem operatorzy nie oferują takich adresów, bo "po co, skoro nie ma stron dostępnych w tym protokole".

Zaklęte koło imposybilizmu, tymczasem budowa 5G już się zaczęła, w moim mieście nie ma tygodnia, żeby na ulicy w centrum robotnicy nie układali nowych światłowód, które mają dostarczać internet do stacji bazowych 5G.

W 2007 roku Estonię do protokołu IPv6 przekonali rosyjscy hakerzy, niszcząc prawie całą infrastrukturę łączności opartą na adresacji Ipv4.

Polski nie trzeba atakować, wystarczy poczekać?


Trochę teorii:

Stara adresacja Ipv4:

https://pl.wikipedia.org/wiki/IPv4

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/95/Regional_Internet_Registries_world_map.svg

https://www.ripe.net/manage-ips-and-asns/ipv4/ipv4-pool


Nowy standard Ipv6 (specyfikacja zatwierdzona w 2006 roku):

https://pl.wikipedia.org/wiki/IPv6

https://en.wikipedia.org/wiki/IPv6

https://en.wikipedia.org/wiki/IPv6#IPsec


Pozdrawiam


Wykop Skomentuj9
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie