Blog
Ogólne spojrzenie na polityke
cyrkon
0 obserwujących 12 notek 6750 odsłon
cyrkon, 12 lutego 2017 r.

PiS analiza

967 1 0 A A A

W tym artykule podsumuję to co generalnie PiS ma nam do zaoferowania. 

Pięćset plus

Możecie się zdziwić - ale dla mnie to wcale nie jest taka zła idea żeby takie świadczenie dać wszystkim.

1.Ustalanie jakichkolwiek progów tworzy kombinatorstwo. Każdy będzie kombinował, ukrywał dochody, albo stopował wszelką działalność byleby nie przekroczyć tego progu.

2.A niech raz, do holery coś dostanie się wszystkim! Nie tylko tym którzy wykazują niskie dochody. Niech chociaż raz ludziom dostanie się żywa gotówka. Może właśnie to jest lepsze, niż miliony fundowane na inwestycyjki-przedszkola, place zabaw, ścieżki, baseny i inne instytuty i psie budy.

3.De facto - ludzie którzy nie mają dzieci po prostu dopłacą do tych którzy dzieci mają. I tak powinno być. Kiedyś było coś takiego jak bykowe. 

To może być taki swego rodzaju dochód podstawowy forsowany chociażby przez Miltona Friedmana. Takie świadczenie mogłoby zastąpić zapomogi, świadczenia, renty, deputaty itp. O tym że pieniądze nie powinno się dawać alkoholikom to osobny temat. Ale teraz taki alkoholik z 5 dzieci nie dość że dostanie to co miał to jeszcze dowalą mu 2 kafle na konto za nic, więcej niż normalnie pracujący człowiek. Pieniądze faktycznie powinny iść na dzieci, a nie ... no tak, wiadomo na co.

Nie podoba mi się cała otoczka wokół tego pomysłu. Szczególnie propagandowa. Ta wydumana nowomowa uprawiana przez Jacka Sasina i innych pryncypałów jaśnie rządzącej partii. Przypomina mi się propaganda sukcesu za Gierka. Drodzy rodacy-rozdać pieniądze to sobie każdy może. Zawsze można nadrukować pieniędzy albo się zapożyczyć. 

Widać że chodzi tu o zwykłe rozdawnictwo i kupowanie sobie głosów. Oto jak powinna wyglądać racjonalna polityka: najpierw, przez pierwszy rok zbiera się oszczędności, walczy z korupcją, uszczelnia podatki, tworzy odpowiednie warunki dla biznesu itd. Możliwe że nie uniknie się bolesnych reform, np. okrojenie emerytur w mundurówce (i nie chodzi tu tylko o o UB-ków i SB-ków), czy zwolnień w administracji i innych państwowych agendach. 

Wtedy-jeśli to wszystko wypali, budżet będzie się zgadzał, zbierze się nadwyżka-można sobie pozwolić na takie 500+.

To co robi PiS to dzielenie skóry na niedźwiedziu. Ale przejdźmy już do tych cudownych pomysłów na pozyskanie środków:

USZCZELNIANIE PODATKÓW

Żeby nie było - ja tam jakieś pozytywne działania PiS widzę. Bynajmniej działania w tą stronę są potrzebne. Szczególnie:

-uszczelnienie VATu, można poczytać np. tutaj

-uszczelnienie akcyzy. Nagle wzrosła sprzedaż paliwa. Nie dlatego że jeździ więcej samochodów, ale skurczyła się szara strefa, więcej paliwa sprzedaje sie legalnie, bez pominięcia podatków. Można poczytać np. tutaj

W takich działaniach naprawdę PiSowi kibicuję i takie rozwiązania mogą być lepsze niż "jest ****uowo, ale chociaż stabilnie" poprzedniej władzy.

Ale z takimi działaniami też trzeba uważać. Cytat z forum:

Morawiecki deklaruje, że z uszczelnienia pozyska 40-50 mld złotych.  Obecne wpływy wynoszą 128 mld. Wychodzi na to, że z 40% wpływów przepada przez oszustwa.  W Polsce obecnie działa 2 mln 300 tyś firm.... WSZYSTKICH w tym 2 mln firm to małe zatrudniające od 1 do 9 osób. Nawet jakby wszyscy składali się na te 50 mld Morawieckiego to wypada po ok 22 tyś złoty rocznie na każdego kto prowadzi jakąkolwiek działalność!  

Obawiam się, że wpływy do budżetu wcale nie wzrosną, natomiast zbankrutuje wiele firm, wielu straci prace i kto wie czy nie zapełnią się więzienia. 

Mam nadzieje że działania rządu to nie będzie urżnięcie siekierą tego, co nie działa do końca poprawnie, ale też jest ważne w krwiobiegu gospodarczym. Szara strefa zatrudnia wielu ludzi i generuje znaczącą część PKB.

Wiele ludzi nie płaci 100% teoretycznie poprawnie podatków, ale jeśli ich się zmusi do tego-po prostu zbankrutują, i wpływów nie będzie żadnych.

Najpierw trzeba wprowadzać wolny rynek, proste podatki, ułatwiać działalność gospodarczą, usuwać zbędne regulacje - słowem - zapewnić odpowiednie warunki dla uczciwego biznesu. Wtedy ludzie będą mogli stopniowo przechodzić z kombinatorstwa do grania na równych, uczciwych zasadach.

Podam też taką anegdotę z mojego życia. Pracowałem na budowie na czarno. Nie byłem złodziejem, brałem to co mogłem dostać, w  międzyczasie szukałem lepszej roboty i chciałem żeby była z umową. Mój majster wcale bogaty nie był, po opłaceniu wszystkiego (podatków-VATu,  dochodowego, księgowości) niewiele mu tak naprawdę do życia zostawało. Ja zarabiałem mało, ale byłem szczęśliwy że coś mam, a majster pomógł wielu ludziom w podobnej sytuacji. W świetle PiSu trzeba nas wszystkich wsadzić do więzienia bo nie były opłacone podatki i przez takich oszustów nie starcza na 500+.

OPODATKOWANIE BANKÓW, HIPERMARKETÓW i innych "wielkich, złych i niedobrych"

Opublikowano: 12.02.2017 11:00.
Autor: cyrkon
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Piszę amatorsko na różne tematy. Głównie o polityce, ekonomii, choć może zdarzyć się coś innego. Lubię pisać ogólne, własne przemyślenia, podsumowania, lubię też patrzeć na rzeczy z wielu punktów widzenia. Wydaje mi się że takie coś jest ciekawsze niż większość tutejszej twórczości która wygląda jak kopiowanie newsów z TVN24. Jeśli masz podobne podejście do pisania - odezwij się, chętnie poczytam, może podziele się przemyśleniami.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • fajna notka
  • fajna notka
  • Skoki nikogo nie okradły, tylko zostały okradzione na tzw. slupy, czyli wyciąganie kredytów...

Tematy w dziale Gospodarka