1 obserwujący
5 notek
4178 odsłon
  674   1

Prawdy i mity o seksie oralnym. Miłość francuska


Seks nie tylko sprawia nam przyjemność, ale zapewnia również korzyści zdrowotne: redukcja stresu, wzmocnienie układu odpornościowego i zwiększona płodność są jego częścią. Jednak podobnie jak inne formy współżycia seksualnego, kontakt intymny zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Według niektórych jest źródłem chorób przenoszonych drogą płciową, ale nie tylko. Amerykanie przeżyli prawdziwe, intymne trzęsienie ziemi w latach 70, gdy to amerykański badacz seksu Alfred Kinsey opublikował pierwszy ze swoich dwóch przełomowych raportów na temat tego, co dzieje się w łóżku. Około 70 lat temu biolog Alfred Kinsey dostarczył pierwszych empirycznych odpowiedzi w swoim raporcie „Zachowania seksualne człowieka”, który stał się dla jednych kamieniem milowym, a dla innych skandalem. Współżycie seksualne miało wtedy miejsce tylko w małżeństwie, homoseksualizm, seks między czarnymi a białymi lub seks oralny były w wielu stanach zabronione.

Nowością w podejściu Kinseya było to, że podchodził on do swoich badań empirycznie i bez uprzedzeń, unikając sztywnej klasyfikacji. Zamiast tego opracował sześcioczęściową skalę Kinseya, według której przejścia między tendencjami heteroseksualnymi i homoseksualnymi są płynne. Przekonanie Kinseya brzmi: „Istnieją tylko trzy anomalie seksualne: abstynencja, celibat i opóźnione małżeństwo”. Jego przeciwnicy oskarżają go, że bardzo dużo wypacza: wybór tematów nie jest zrównoważony, na przykład odsetek więźniów jest zbyt wysoki. Krytykują go także konserwatyści i duchowni, niektórzy do dziś. Niemniej jednak empiryczna, pozbawiona wartości metoda badawcza Kinseya jest nadal aktualna.„Pierwszy raport Kinseya jest kamieniem milowym dla seksuologii” twierdzą fachowcy. Większość ludzi wierzy, że pragnienie seksu powinno się w nas spontanicznie wyzwolić.

Kiedy widzimy swojego partnera, a może, nawet zanim go zobaczymy.Istnieje taki rodzaj pożądania, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, ale jest też inny, częstszy sposób na wywołanie pożądania seksualnego, gdy jesteśmy czule dotykany lub stymulowany w inny sposób przez partnera (seks oralny). Przyjemność jest dla nas najważniejsza, z niej pochodzi bowiem pragnienie, nazywane wrażliwym pragnieniem i jest to normalne. Naukowcy z Instytutu Kinseya na Uniwersytecie Indiana wykazali w badaniu, że seks oralny jest korzystny dla naszego zdrowia. Do badania zaproszono 150 par heteroseksualnych i lesbijskich i poproszono je o ustną satysfakcję kobiety. Uczestnicy mówili następnie o bardziej intymnej relacji i wyraźnie lepszej jakości snu. Efekt ten można przypisać oksytocynie zwanej hormonem przytulania, której uwalnianie jest większe podczas seksu oralnego niż podczas zwykłego stosunku płciowego.

Wywołuje u ludzi przyjemne poczucie bezpieczeństwa i podobno chroni przed różnymi chorobami.Jednakże w ostatnich latach pojawiły się również głosy ostrzegające przed ustną satysfakcją.W związku z tym mówi się, że seks oralny sprzyja infekcji wirusem HP, co może prowadzić do raka jamy ustnej i gardła. Choć raki gardła należą do rzadszych rodzajów raka, ich liczba obecnie znacznie wzrasta. Guzy w jamie ustnej i gardle są zwykle wywoływane poprzez alkohol i dym tytoniowy...ale lekarze ostrzegają przed inną przyczyną: wirusami brodawczaka. Wirusy przenoszone podczas seksu oralnego mogą powodować raka jamy ustnej i gardła. Osoby wierne seksualnie ponoszą znacznie mniejsze ryzyko niż osoby, które często zmieniają partnerów seksualnych. Jak stwierdził ekspert Pfau w wywiadzie dla Pressetext. Poprzez badanie chciano sprawić wrażenie, że seks oralny jest perwersyjny.

W rzeczywistości większość agencji i serwisów informacyjnych przyjęła raport New England Journal of Medicine bez krytyki i komentarzy. W badaniu naukowcy odkryli, że ktoś, kto miał więcej niż sześciu partnerów seksualnych, miał 8,6 razy większe ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej i gardła. Z kolei niemieckie statystyki dotyczące raka, berlińskiego Instytutu Roberta Kocha pokazują, że każdego roku około 13 na 100 000 osób zapada na raka jamy ustnej i gardła. Ryzyko zachorowania wynosi zatem 0,013 procent i wzrosłoby do 0,11 procent, jeśli postąpimy zgodnie z amerykańskimi badaniami. Jednak głównymi przyczynami takich nowotworów pozostają spożycie alkoholu i tytoniu. Prawdą jest, że wirusem brodawczaka HPV można zarazić się poprzez seks oralny, ale także podczas normalnego stosunku płciowego. Prawdą jest również, że wirusy HP mogą prowadzić do raka.

Zakażenie HPV jest jedną z najczęstszych infekcji przenoszonych drogą płciową. Bardzo często jednak infekcja pozostaje niezauważona.W niektórych przypadkach tworzą się tak zwane brodawki narządów płciowych, zwane również kłykcinami...ale może to potrwać nawet rok. W USA poddano wątpliwości, czy sex oralny jest w ogóle postrzegany jako prawdziwy seks. Tylko 20 procent zapytanych studentów określiło tę praktykę seksualną jako prawdziwy seks, a wiec bardzo niewiele. Badanie to miało miejsce po aferze Clinton/Lewinsky. Liczne badania dowiodły, że seks jest zdrowy zarówno dla ciała, jak i umysłu. Amerykańscy naukowcy udowodnili, że seks oralny szczególnie silnie sprzyja dobremu samopoczuciu. Badań, które odnoszą się do pozytywnych skutków zdrowotnych seksu, jest bez liku. Fachowcy twierdzą między innym, że seks może rozwiązać problemy ze snem, a regularne orgazmy chronią przed rakiem prostaty. Seks oralny jest sposobem na osiągnięcie orgazmu partnera, ale bardzo często jest również częścią seksualnej gry wstępnej.

Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale