Droga
Wystarczy, by dobrzy ludzie nic nie robili, a zło zatriumfuje - Edmund Burke
0 obserwujących
3 notki
740 odsłon
265 odsłon

Antysemickie mleko vs piętno Kaina.

Wykop Skomentuj3

W całym moim  życiu ( a nie jestem już młody) nie miałem właściwie do czynienia z żydami. Młodość przeżyłem na Śląsku Cieszyńskim, gdzie żydów były śladowe ilości i sądzę, że moja Mama też nie miała z nimi styczności. Dlatego w swoim mleku nie przekazała mi antysemityzmu.
Rok 1968 (byłem wtedy na studiach w Krakowie), też nie dał mi żadnych doświadczeń w tej materii.
W roku 1985 udało mi się wyjechać do Kanady a potem do Chicago, gdzie pracowałem jak większość Polaków. Mieszkaliśmy w kilka osób w wynajętym mieszkaniu. Jeden ze współlokatorów chodził na kurs angielskiego który prowadziła Nancy, Amerykanka o szwedzkich korzeniach. Chyba miała jakieś skłonności do Polaków, bo w końcu związała się z tym kursantem i żyją wspólnie do dziś. Nancy była rozwódką. Jej były mąż był żydem i podczas pewnego spotkania po kilku piwach miała chwilę szczerości. Już nie pamiętam szczegółów, ale z jej opowieści o byłym mężu i jego rodzinie, odniosłem wrażenie, że żydzi czymś się róznią od nas chrześcijan, ale co by to mogło być, nie potrafiłem zdefiniować.
Jeszcze jedna ciekawostka na temat żydów. Przez pewien czas pracowałem w firmie w której księgowym i chyba wspólnikiem, był żyd, którego ojciec pochodził z okolic Płocka i ten ojciec spisał swoje wspomnienia w wydanej własnym sumptem książce. Do dzisiaj pamiętam jedno zdanie w zawarte:
,,Dlaczego Jahwe tak piękną ziemię podarował Polakom?”
To było kilka słów tytułem wstępu, a teraz do rzeczy. Wczoraj trafiłem na yt na wykład Wojciecha Reszczyńskiego o profesorze Feliksie Konecznym
https://www.youtube.com/watch?v=hb-NV13uuiA&feature=share&fbclid=IwAR0X_HsqF9u-x3vpgB7L1_Z-t8taSPsOwahIucPATKMj8cCeGyGGeJN-u_k
 i w jednej chwili pojąłem czym żyd różni się od chrześcijanina i skąd te różnice wynikają.
Aby to wytłumaczyć, muszę znowu sięgnąć do historii, ąle tym razem do historii zamierzchłej.
Abraham, ojciec izraelitów (Żydów) wg Biblii usłyszał głos Jahwe, nakazujący mu ofiarowanie jego jedynego syna Izaaka jako ofiary całopalnej.
Jak to było, tak to było. Składanie ofiar z synów pierworodnych było praktykowane w semickich plemionach. Zastanówmy się jakie było rozumomowanie ludzi składających ofiary ze swoich dzieci. Chcieli  po prostu w zamian za ofiarę  osiągnąć coś dla siebie, czyli taki handel wymienny. Ja ci Boże daję mojego syna, a Ty daj mi pomyślność (bezpieczeństwo).
No i tak, prawie tak, zostało do dziś, a najdobitniej uzęwnętrzniło się to podczas II WS, kiedy to żydzi aby uratować swoje życie, ofiarowywali życie swoich bliźnich, co Knesset usankcjonował odpowiednim prawem, że Żydzi nawet zabijający swoich ziomków byli bezkarni, jeżeli stwierdzili, że robili to, aby uratować swoje własne życie. W myśl tego co wyżej, oni po prostu ofiarowali życie swojego bliżniego aby uratować własne.
A teraz wróćmy do mojej rozmowy w Chicago i tego wrażenia jakie odniosłem.
Być członkiem wspolnoty, w której można liczyć na solidarność w robieniu interesów, a nie można na nią liczyć , kiedy chodzi o coś czego w żaden sposób nie da się przeliczyć  na coś materialnego (wg religii chrześcijańskiej) , czyli życie własne czy członków najbliższej rodziny, musi być niesamowitym piętnem, które ma chyba coś wspolnego z Kainem.
Jezus jest dlatego tak znienawidzony przez żydów, a chrześcijaństwo tak usilnie zwalczane, bo Jezus ofiarował sam siebie, nie wybrał kogoś innego, czym zaprzeczył tej żydowskiej ideologii.
W chrześcijaństwie istotą relacji między Bogiem a człowiekiem jest miłość, w judaiźmie jest nią deal.
Jest takie przysłowie: prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Niestety podczas ostatniej wojny, żydzi boleśnie przekonali się o prawdziwości tego przysłowia, a fakt, że spotkała ich ta negatywna wersja  ze strony innych żydów i to na wskutek wyznawanych przez nich zasad, jest to dla nich z pewnością frustrujące i objawy tych frustracji mamy okazję właśnie obserwować.
 Żydzi byli często  ratowani przez chrześcijan, dla których przewodnikiem w tym dziele był tak przez żydów znienawidzony Jezus, tą nienawiść przenoszą na jego wyznawców.
 

Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo