Fot. GreenTumble
Fot. GreenTumble
DANEnergy DANEnergy
217
BLOG

Czy fotowoltaika zimą działa i czy jest opłacalna? DAN Energy opinia

DANEnergy DANEnergy Technologie Obserwuj notkę 6
Rozważasz instalację w panele słoneczne? Z pewnością – tak jak wszyscy – zastanawiasz się, czy fotowoltaika zimą działa.

Czy fotowoltaika zimą działa i czy jest opłacalna?

Rozważasz instalację w panele słoneczne? Z pewnością – tak jak wszyscy – zastanawiasz się, czy fotowoltaika zimą działa. Produkuje ona przecież energię bezpośrednio z promieni słonecznych, których w naszym kraju zimą jest zdecydowanie mniej, niż latem. Od czego jednak zależy jej wydajność, czy na pewno chodzi o ilość dni słonecznych i jak radzi sobie fotowoltaika zimą? Dzisiaj odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Co ma wpływ na wydajność paneli słonecznych?

Nie wszyscy wiedzą, że fotowoltaika pracuje nie tylko wiosną i latem. Spełnia swoje zadanie również w pozostałych miesiącach, a okazuje się, że niższa temperatura ma duży wpływ na wydajność ogniw fotowoltaicznych.

To prawda, zimą słońce świeci nie tylko krócej, ale także mniej intensywnie. Instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd nie tylko w pełnym słońcu: produkcja zachodzi nawet w pochmurne dni, a nowoczesne ogniwa wyłapują każdy promień pełen energii.

Nie da się jednak ukryć, że zimą występuje nieco więcej przeszkód – podczas coraz dłuższych nocy (szczególnie w grudniu i styczniu) produkcja nie zachodzi, a zalegająca pokrywa śnieżna również może ją uniemożliwić.

Czy fotowoltaika zimą działa?

Jedynym warunkiem, który trzeba spełnić, by instalacja fotowoltaiczna spełniała swoje zadanie, jest brak ciemności. Nawet słońce kryjące się za chmurami wystarcza, by mogła rozpocząć produkcję.

Jedyną więc odpowiedzią na pytanie, czy fotowoltaika zimą działa, jest: tak! Nie da się ukryć, że jest ona nieco mniej wydajna niż wiosną i latem, gdy dni są dłuższe. Warto jednak pamiętać, że sprawność modułów fotowoltaicznych wzrasta więc wraz ze spadkiem temperatury, a najlepiej radzą sobie one przy bezchmurnym niebie i chłodzie.

Zimą nie brakuje takich dni, więc mimo krótszego nasłonecznienia, instalacja wciąż jest w stanie spełniać swoje zadanie i być opłacalnym rozwiązaniem. W takie dni można liczyć na relatywnie wysoką produkcję energii – wystarczy ją magazynować i odbierać w czasie, gdy produkcja jest niemożliwa lub ograniczona.

Fotowoltaika zimą a śnieg

Tym, co może zimą stać na przeszkodzie produkcji prądu, jest zalegająca pokrywa śnieżna. Gdy przykryje ona panele – szczególnie te nieprawidłowo założone – ich oczyszczenie może być problematyczne. Dlatego tak ważny jest odpowiedni, łatwy dostęp do instalacji oraz sprawdzona ekipa, która znajdzie takie miejsce instalacji ogniw, w którym zagrożenie przysypania śniegiem będzie jak najmniejsze. Należy jednak pamiętać o regularnym sprawdzeniu ich stanu – zwłaszcza po intensywnych opadach śniegu.

Ilość produkowanego prądu w ciągu roku

Co mówią statystyki? Podczas miesięcy letnich instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 kWp jest w stanie wyprodukować nawet 180 kWh. Różnica jest diametralna, ponieważ w najgorszych miesiącach – grudniu i styczniu – moc ta wynosić może nawet minimalnie 30 kWh. W lutym sprawa ma się już nieco lepiej i osiągi oscylują w okolicach 60 kWh.

Czy to znaczy, że instalacja fotowoltaiczna jest nieopłacalna w miesiącach zimowych? Jak mawia klasyk – nic bardziej mylnego. Nadmiar energii produkowany latem (która często przekroczyć może zapotrzebowania gospodarstwa domowego) sprzedawany jest do sieci, z której możemy odebrać go w miesiącach zimowych. Dobrym rozwiązaniem są także przydomowe magazyny energii, które pozwalają na samodzielne kumulowanie produkowanego prądu i wykorzystywanie go wtedy, gdy jest najbardziej potrzebny.

Czy fotowoltaika zimą działa – podsumowanie

Ilość produkowanego prądu zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest ilość słonecznych godzin, ale odpowiedź na pytanie: „czy fotowoltaika zimą działa” zawsze będzie twierdząca. Oprócz ilości słońca ważne jest także odpowiednie nachylenie paneli, kierunek ułożenia ogniw względem światła czy miejsce montażu instalacji.

Zadbanie o tej elementy sprawi, że bilans roczny instalacji fotowoltaicznej stanie się bardzo korzystny, a sama inwestycja zwróci się w ciągu zaledwie kilku lat, przez kolejne produkując zupełnie darmową energię prosto ze słońca. I to cały rok!

DANEnergy
O mnie DANEnergy

Dostawca bezpiecznego sprzętu do pozyskiwania energii odnawialnej. 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie