bozenag bozenag
512
BLOG

okaleczone - w szponach brutalnej tradycji

bozenag bozenag Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

(…)Przeszył mnie ból, zupełnie jakby ktoś wrzucił mnie do wrzącej lawy. Palił mnie od stóp do głów, zdawał się rozszerzać oczy, eksplodować w mózgu. Znowu krzyknęłam. Nawet nie wiedziałam, że jestem w stanie wydać z siebie tak nieludzki wrzask. (…) Za każdym ruchem żyletki odcinała kolejny fragment mojego ciała. Mój mózg nie miał nawet czasu rejestrować tego wszystkiego co działo się między moimi nogami . Przypominałam ochłap mięsa, od którego rzeźnik odkrawa kawałki tłuszczu. Nie byłam już dzieckiem, jednostką ludzką, sześciolatką błagającą o ratunek.”- fragm. z obrzezania Hibo Wardere, która zdecydowała się opowiedzieć o tym barbarzyńskim zwyczaju, a przeczytać możemy o tym w książce ,,Cięcie”. Jest to nadzwyczaj brutalna historia a jednocześnie jedna z lepszych książek poruszających i ukazujących bestialski rytuał FGM

 FGM((Female genital mutilation) – odnosi się do wszelkich procedur obejmujących całkowite lub częściowe usunięcie zewnętrznych żeńskich narządów płciowych. Okaleczane są dziewczynki od niemowląt do dorosłych kobiet, jednak zdecydowana większość to wiek 4-8 lat. Choć jest to przestępstwo, niestety wciąż niewiele osób wie, że taki akt przemocy w ogóle istnieje. Zabieg wykonywany jest w nieludzkich, niehigienicznych warunkach nożem, żyletką lub nawet kawałkiem szkła, bez jakiegokolwiek znieczulenia. Łechtaczkę wyrzyna się z ciała kobiety właśnie za pomocą wymienionych narzędzi, a następnie zszywa się szczelnie najczęściej kolcami czy patykiem ,więc szycie jest nie mniej bolesne, zostawiając malutki otwór na mocz i krew menstruacyjną .Po zabiegu nogi dziewczyny są najczęściej związywane na kilka dni, aby pomóc w wiązaniu tkanek. Ofiary tej nieludzkiej praktyki muszą mierzyć się ze skutkami przez całe życie a zdarza się też i tak, że go po prostu nie przeżywają. Z powodu szoku, krwotoku czy zakażenia.

image

Nie wiadomo gdzie i dokładnie kiedy zapoczątkowano tą okrutna tradycję. Początki jej sięgają starożytności, a miejsce to prawdopodobnie Sudan/Egipt. Często błędnie uważa się, że okaleczenie żeńskich narządów odbywa się ze względów religijnych , jednak żadna religia nie wymaga takich praktyk. Najczęściej zabieg ten jest uznawany za przejście w dorosłość i jedyny warunek, aby kobieta zachowała czystość i mogła w przyszłości wyjść za mąż. Społeczności praktykujące uważają, że pochwy kobiet należy wyciąć – a kobiety, które nie zostały poddane okaleczeniu uważa się za nieczyste, niezdrowe, niegodne.

 ONZ donosi, że chociaż FGM koncentruje się w 30 krajach Afryki i Bliskiego Wschodu, jest również praktykowane w niektórych krajach Azji i Ameryki Łacińskiej oraz wśród imigrantów w Europie. Na świecie jest 200 milionów kobiet dotkniętych FGM . Tylko w Europie liczba okaleczonych lub zagrożonych okaleczeniem dziewczynek wynosi 1 000 000.

(…)”Teraz już wiedziałam, że to nieludzkie - kazać mi tak cierpieć . Nigdy nie pozwolilibyśmy na coś takiego w przypadku któregokolwiek z naszych zwierząt, dobilibyśmy kozę czy owcę, byle tylko nie musiały doświadczać podobnych męczarni. A moje cierpienie nie ustawało. Stara kobieta rozwarła moje wargi sromowe i kontynuowała cięcie. Całe moje ciało stało w ogniu a ja mogłam tylko krzyczeć.”

 Skutki tego brutalnego zabiegu odczuwa kobieta przez całe życie . Piekłem jest zarówno oddawanie moczu zwłaszcza po samym zabiegu jak i comiesięcznej krwi menstruacyjnej. Kolejne skutki to nawracające infekcje, które mogą prowadzić do bezpłodności, krwawienie, torbiele, ropnie, problemy z sikaniem , nietrzymanie moczu, depresja ,problemy podczas porodu , które mogą zagrażać matce i dziecku. Oczywiście skutkiem jest też ból, który powoduje każdorazowy seks, nie mówiąc już o jakiejkolwiek przyjemności czy pożądaniu.


 . image


,,Jest bardzo wczesny ranek. Boję się. Za mną siedzi matka, oplotła mnie nogami i włożyła w usta kawałek odłamanej gałęzi, abym nie odgryzła sobie języka, kiedy będę krzyczała z bólu .,,Waris – mówi matka – wiesz, że mogę cię nie utrzymać. Jesteśmy tu całkiem same . A więc bądź dzielna moje dziecko(…)widzę grymas na twarzy starej kobiety , surowe spojrzenie jej pozbawionych wyrazu oczu, jej długie palce, którymi wyjmuje z torby złamana brzytwę, widzę zaschniętą krew na ostrzu. Matka zawiązuje mi oczy . Potem czuję jak odcina kawałek mojego ciała, moje narządy płciowe(…)słyszę odgłos tępego ostrza , które bez końca tnie moją skórę(..)tylko jedno chodzi mi po głowie : chcę umrzeć”- Waris Dirie, kobieta, która po raz pierwszy zdecydowała się opowiedzieć o tym nieludzkim traktowaniu . Została obrzezana w wieku 5 lat. Kiedy miała 13 zdecydowała się na ucieczkę z rodzinnej Somalii, bo nie wyobrażała sobie życia u boku mężczyzny, który spokojnie mógłby być jej dziadkiem, a którego rodzina wybrała na jej męża. Wyjechała do Londynu. Dostrzegł ją znany fotograf i od tego momentu zaczęła się jej wielka przygoda na światowych wybiegach , wielka sława. A razem z nią rozpoczęła walkę , którą toczy do dziś. Walkę, żeby uchronić jak najwięcej dziewczynek przed obrzezaniem. Swoją historię opisuje w biograficznej książce ,,Kwiat pustyni”- „Niewiarygodna historia. Brzmi jak bajka. Książka w okamgnieniu stała się bestsellerem. Kwiat Pustyni potrząsnął ludźmi na całym świecie.”-

 W 1996 roku Waris Dirie została oficjalnie mianowana ambasadorką do spraw eliminacji FGM, w 2002 roku stworzyła fundację (Fundacja Waris Dirie) ,której celem jest zaprzestanie okaleczania kobiecych narządów płciowych.

 Od momentu powstania fundacji w 2002 roku dotarła ona do ponad 400 milionów ludzi , na całym świecie wprowadzono lub zaostrzono przepisy dot. okaleczania kobiecych narządów płciowych. W 2013 roku ONZ po raz pierwszy ogłosiła w rezolucji, że okaleczenie kobiet i dziewcząt jest przestępstwem.

 Pan młody biorąc sobie za żonę obrzezaną kobietę staje się jedynym czerpiącym przyjemność z seksu. Podczas nocy poślubnej , otwiera swoją żonę członkiem , a jeżeli nie jest w stanie pomaga sobie nożem. Zdaje się, że mężczyzn podnieca cierpienie kobiet, bo jak inaczej wytłumaczyć całą tą sytuację, jak to możliwe że świadomie akceptują i domagają się tego okrutnego okaleczenia, wiedząc, że skutki są tak potworne a ból wszechobecny. W książce ,, Kwiat pustyni” Waris pisze :,,Plemienne wojny wywołało to samo co dało początek obrzezaniu- rozdęte ego, zarozumialstwo i agresja mężczyzn (…)Mężczyźni traktują kobietę jak własność, domenę swojej aktywności”

''(…)Doskonale pamiętałam ,jak za każdym razem po weselu szeptano ,że świeżo poślubiona panna młoda nie śpi w małżeńskim łożu, tylko w szpitalnym łóżku.”-wspomina Hibo.

 FGM jest uznawane na całym świecie za poważne naruszenie praw człowieka dziewcząt i kobiet. FGM nie ma żadnych korzyści zdrowotnych i szkodzi dziewczętom i kobietom na wiele sposobów. Odzwierciedla głęboko zakorzenione nierówności między płciami i stanowi skrajną formę dyskryminacji kobiet. Mimo to wciąż istnieje wiele mitów i nieporozumień na temat okaleczania żeńskich narządów płciowych, które wspierają utrwalanie tej szkodliwej praktyki.

 Od 2008 roku 15 000 społeczności lokalnych w 20 krajach publicznie zadeklarowało porzucenie praktyki FGM, jednocześnie 5 państw przyjęło prawo zakazujące obrzezaniu. Dane wskazują również na powszechną dezaprobatę dla tej praktyki w krajach, w których nadal jest ona stosowana.

UNICEF wraz z Funduszem Ludnościowym Narodów Zjednoczonych(UNFPA) prowadzi największy , światowy program na rzecz eliminacji praktyki obrzezania dziewcząt i kobiet. Współpracuje z rządami państw, społecznościami lokalnymi, przywódcami religijnymi i wieloma innymi partnerami, aby wspólnie doprowadzić do zakończenia tej szkodliwej praktyki. image


 Od 2003 roku 6 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych,w 2006 roku proklamowany przez Światową Organizację Zdrowia(WHO). Celem obchodów jest podniesienie świadomości na temat brutalnego rytuału obrzezania kobiet, zwrócenie uwagi na potrzebę wspierania podmiotów społeczeństwa obywatelskiego, a w szczególności organizacji kobiet pracujących w obrębie swoich społeczności na rzecz położenia kresu przemocy wobec kobiet i podjęcie zdecydowanych działań w celu zwalczania tej nielegalnej praktyki.

P.S

Waris Dirie uruchamia nową światową kampanię przeciwko FGM we współpracy z brytyjską marką pralniczą Coco de Mer i fotografem Rankinem. Celem jest zebranie 10 milionów podpisów, które następnie zostaną przekazane Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Europejskiej i Unii Afrykańskiej wraz z Manifestem Fundacji Kwiatów Pustynnych. https://www.desertflowerfoundation.org/endfgm/index.php, ja już oddałam swój głos.

bozenag
O mnie bozenag

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka