18 obserwujących
132 notki
363k odsłony
  1949   0

Żydzi do Syjamu

W wydanej w 2012 r. przez Wydawnictwo Zysk i S-ka książce „Generał ze skazą” jej autor dr Kowalski cytuje protokół zebrania sprawozdawczo-wyborczego POP pionu operacyjnego Sztabu Generalnego z 3.04.1968 r., w którym zapisano słowa Wojciecha Jaruzelskiego: „Bardzo niebezpieczne dla nas są liczne wewnętrzne i zewnętrzne powiązania syjonistyczne i prosyjonistyczne występujące w postaciach mafijnych i indywidualnych” .

Obrona w obozie III RP

Antysemickich czystek nie można w żaden sposób usprawiedliwiać - osoby w nich uczestniczące powinny być jednakowo potraktowane i opisane. Jednak obóz III RP, a w szczególności środowisko Adama Michnika relatywizowało działalność Wojciecha Jaruzelskiego zaś próby pociągnięcia do odpowiedzialności stalinowskich zbrodniarzy nazywano "polskim antysemityzmem".

Stefan Michnik, brat redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" był stalinowskim sędzią - był m.in w składzie sędziowskim, który wydal wyrok śmierci na mjr Andrzeja Czaykowskiego z Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, był też przy jego rozstrzelaniu. Po wyjeździe z Polski osiadł na stałe w Szwecji .

Adam Michnik o bracie publicznie mówił, że „kiedy zapadały najgorsze wyroki, Stefan był dwudziestoparoletnim człowiekiem, który niewiele rozumiał z tego, co się działo. Naturalnie to go nie usprawiedliwia, ale nie uzasadnia też aż takiego eksponowania jego roli w stalinowskich zbrodniach sądowych”.

Z kolei sam Stefan Michnik mówi, że próby osądzenia go za przeszłość jest wynikiem antysemityzmu. W podobny sposób mówiła Helena Wolińska komentując decyzję polskiego sądy dotyczącą ekstradycji - chciano ją w Polsce osądzić za bezprawne pozbawienie wolności 24 żołnierzy Armii Krajowej, w tym gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” - 21 listopada 1950 Wolińska wydała postanowienie o tymczasowym aresztowaniu gen. "Nila" i nadzorowała prowadzone przeciwko niemu śledztwo zakończone wydaniem wyroku śmierci.

"Podpis ppłk Wolińskiej figuruje na moim akcie oskarżenia czerwonym ołówkiem. Zatwierdzając akt oskarżenia wobec mnie wiedziała, że jestem współzałożycielem Żegoty (Rady Pomocy Żydom). Jestem przykładem, że tłumaczenia pewnych ludzi wokół Wolińskiej i jej samej, że trwa wokół niej jakaś antysemicka akcja, są bzdurą - mówił Władysław Bartoszewski komentując stwierdzenia Wolińskiej oraz jej obronę przez cześć środowisku salonu III RP.


Lubię to! Skomentuj100 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura