Blog
Patrzone z Kanady
DotCa
DotCa Wlasciciel biznesu, mąż żony
4 obserwujących 261 notek 117073 odsłony
DotCa, 7 stycznia 2018 r.

Próba sprostowania mitu o polskich uchodźcach

939 94 0 A A A

Jest najzwyklejszą niepawdą że tzw Zachód przyjmował polskich uchodźców, znaczy obywateli PRL którzy wyjeżdżali na Zachód przez zieloną granicȩ żeby siȩ tam osiedlić  a przede wszytkim uciec przed prześladowaniami.

To że ktoś z Polski przekroczył nielegalnie granicȩ na Odrze  i Nysie żeby dostać sie do RFN lub przepłynąl Bałtyk kajakiem żeby wylądować w Szwecji bylo raczej rzadkością. W dużej wiȩkszości obywatele Polski wyjeżdzali na Zachód za przyzwoleniem Zachodu ponieważ obowiązywał rygor vizowy z każdym krajem Europy Zachodniej tak jak dziś obowiązuje w wyjazdach do Stanów Zjednoczonych.

Trzeba było dostać najpierw  polski paszport, co nie było łatwe, potem wize w Konsulacie danego kraju, a potem być wpuszczonym do kraju docelowego przez jego służby graniczne.

Nestȩpnie delikwent wystȩpował z wnioskiem o azyl polityczny który był starannie lub mniej starannie rozpatrywanym przez służby MSW danego kraju z surowościa wiȩkszą lub mniekszą w zależności od kraju. Najwatwiej było dostac azyl we Francji lub we Wloszech, w RFN scieżką sukcesu było znalezienie lub udowodnienie niemieckiego przodka.

Tak że troche generalizując, po to  żeby wydostać siȩ z Polski na Zachód trzeba było mieć przede wszytkim dobrą reputacjȩ w SB żeby dostać passport, a potem dobrze nakłamać, (czyli mieć wyobraźnie),  o tym jak siȩ działało w podziemiu antykomunistycznym i jak siȩ było przez SB prześladowanym, podkreślając (co było konieczne) że powrót do PRL łączył by siȩ z wiȩzieniem lub nawet zagrożeniem dla zycia za posiadane poglądy antykomunistyczne.

Od chwili złożenia wniosku azylowego takiemu ” uciekinierowi” z Polski przyznawana zostawała pomoc z tak zwanego automatu, która jak mówia wieści najlepsza była w RFN.  Stąd kierunek emigracji był motywowany nie tyle surowością systemu rozpatrywania wniosków aszylowych, co sutościa sakiewki Państwa gdzie wniosek siȩ składało.

Opublikowano: 07.01.2018 19:23. Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 16:46.
Autor: DotCa
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

1.Pisanie notek jest zajȩciem pasjonującym i poznawczym. 2.Traktuje to jako rozrywke, czȩsto jako odskok od bierzących problemów i nie mam tu żadnych aspiracji publicystycznych. 3. Wybaczam Prez. Komorowskiemu jego ortografiȩ wiȩc też proszȩ o wybaczenie za moja. 4. Na pytanie po co pisze notki odpowiadam: nie wiem,

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Sowiniec  Owsiak pozwie TVP TVP pozwie Czuchnowskiego Owsiaka pozwie Prokuratura
  • @Poliszynel  Jako ze blazen to jak kiedys mowili najbardziej smieszna ale i najbardziej...
  • Ocieplenie w Toronto. Dzis blekitne niebo, chmurki ani jenej, sloneczko grzeje cala usmiechnieta...

Tematy w dziale Polityka