Sowi Jar
Sam nie dam sobie "bana".
3 obserwujących
59 notek
15k odsłon
109 odsłon

Demokracja i praworządność. III

Wykop Skomentuj9

  Czytając Konstytucję rodzi się pytanie - jaki cel przyświecał jej twórcom i czy w oparciu o nią możliwe jest w ogóle działanie praworządne? Czy akt ten jest demokratyczny?  

  Jako osobie pamietającej dobrze, a może zbyt dobrze, czasy PRL i obowiązujące wówczas hasła wraz z metodami ich realizacji zapala się lamka ostrzegawcza już przy Art.2 - deklaracja (bo nie jest to norma) o "demokratycznym państwie prawnym" to nic, choć budzi się wątpliwość co do intencji podkreślenia, że demokratyczne jest prawne jakby samo demokratyczne nie starczało, dopiero "urzeczywistnianie zasad sprawiedliwości społecznej" budzi niepokój. Ten zapis wyjęty żywcem z głębokiego bolszewizmu, kiedy to oznaczał odbieranie "niewłaściwym" własności, którą przekazywano tym "właściwym" (np. willa Jaruzelskiego), upaństwowienie majątku firm, które w fazie "komuno bogać się" przejęli znowu ci "właściwi", sklepy za żółtymi firankami symbolizujące istnienie warstwy (a może kasty) specjalnych przywilejów... Czy w pojęciu tego artykułu było sądzenie lekarki, która wystawiała recepty na bezpłatne leki dla bezdomnych, czy ona realizowała ten zapis w związku z Art.68 ust.2 - "Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają..." ?

  Dotykając tego artykułu wchodzimy na drogę pytań - czy wszystkie uprzednie Rządy nie łamały podstawowego, konstytucyjnego prawa do ochrony zdrowia? Czy wprowadzenie przez Rząd PO-PSL "Ewusia" nie było pogwałceniem zasady praworządności i to znacznie szerzej - nie łamały prawa do życia ? I ostatnie pytanie dotyczące tego artykułu - czy stan niepraworządności nie trwa nadal, skoro nie mamy ustawowego "koszyka świadczeń gwarantowanych"? 

  Konstytucja jest, zgodnie z klasyczną definicją, prawem zasadniczym... prawem, nie deklaracją chęci! Co wynika z "Władze publiczne popierają rozwój kultury fizycznej, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży"?  Wiec wyborczy, czy co?

  A może, co jest na czasie, zacytujemy Art.86 - "Każdy jest obowiązany do dbałości o stan środowiska i ponosi odpowiedzialność za spowodowane przez siebie jego pogorszenie"... Policzmy ile razy mandat za wylanie do rowu 2 metrów sześciennych zawartości szamba powinni zapłacić winni zaniedbań w Warszawie. Proszę dowiedzieć się w swoim UM jaka jest kara i przeliczyć. Czy państwo, w tym sądy, postąpią w tym przypadku praworządnie? Czy będą protesty przeciw łamaniu Konstytucji przez sąd? Wątpię...

  W takim razie, czemu ma służyć ta Konstytucja - zatwierdzona w referendum do którego nie zastosowano przepisów o referendum w niej zawartych? Dlaczego właśnie zawarto w niej takie przepisy, które na podstawie doświadczenia czynią ją praktycznie wieczną? Wymóg progu sejmowego i referendalnego jest w naszych warunkach nieosiągalny... ale takich wymogów nie stawiano w momencie uchwalania. 

    Co i kogo ma chronić ta Konstytucja?

Wykop Skomentuj9
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka