OPOWIEŚCI ŚMIESZNE I STRASZNE
Tylko tchórze się nie śmieją!
0 obserwujących
3 notki
955 odsłon
  315   0

Tylko głupcy nie myślą o śmierci

Żyjemy, cierpimy i umieramy, a wydaje się nam, że każda chwila trwa wiecznie, albo może trwać długo, lecz to jest największym złudzeniem. Pamiętacie przecież z "Fuasta" Goethego słynne słowa: "Trwaj, chwilo, jakże jesteś piękna!" i czym się one skończyły?
Żyjemy w świecie, w którym ginie świadomość śmierci i przemijania. Cała kultura europejska poprzednich stuleci była przepełniona świadomością przemijalności świata, życia i człowieka.
Spójrzcie na ten poniższy obraz, on kryje w sobie pewien sekret, lecz nie każdy go dostrzeże. Tak, on posiada pewien sekret zbudowany ze znaków i przedstawionych przedmiotów, pomyśl trochę!
To jest kod znany w protestanckim malarstwie holenderskim i niemieckim jako "lustro duszy". Dziś to sprawa zapomniana..., a to był, nazwijmy to współcześnie, bardzo prosty "rebus". Mogę pomóc, ale tylko częściowo, najpierw spójrz, tam jest trumna i od niej zacznij!
Te różne przedstawione w obrazie przedmioty są nieprzypadkowe. W całości, ale w odpowiedniej kolejności, odzwierciedlają słowa pewnej znanej w czasach nowożytnych sentencji o treści "vanitatywnej", lecz więcej nie powiem!

.

image

Pieter Boel, "Vanitas", 1663 r., domena publiczna: Wikimedia Commons,

link: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pieter_Boel_-_Large_Vanitas_(Still-Life).JPG

Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości