OPOWIEŚCI ŚMIESZNE I STRASZNE
Tylko tchórze się nie śmieją!
1 obserwujący
37 notek
20k odsłon
  104   0

Nie nazywaj kobiety czarownicą!

To był błąd europejskiej cywilizacji, że uwierzono w owe Dziesięć rzekomo objawionych Przykazań wywodzących się z Biblii a w postaci nieco zmienionej rozpowszechnianych w katechizmach etc. Dzieje świata pokazały, że sporo brakuje!

Gdyby było takie przykazanie: "- Nie nazywaj kobiety czarownicą!", to nie byłoby stosów z płonącymi na nich niewinnymi kobietami (zob. w Biblii: "Nie pozwolisz żyć czarownicy" Wj 22, 17 - oto źródło europejskiego dramatu, którym było prześladowanie tzw. czarownic).

Na przykład w latach 1650–1651 spalono w Nysie na stosie 33 kobiety oraz 9 dziewcząt posądzonych o kontakty z diabłem, czary i związki z nieczystymi siłami ― wydarzenie to należy do najtragiczniejszych zjawisk w historii Kościoła i na wieki pozostanie hańbą.
Również w następnych latach mordowano bezbronne kobiety posądzane o czary, m.in. w 1653 roku spalono 42 tzw. czarownice.

Szczytem tej brutalności było używanie specjalnego pieca do mordowania ludzi przez spalenie, który wybudowano w centrum miasta, z polecenia biskupa wrocławskiego Jana Baltazara Liescha von Hornau (zob.: ks. Józef Mandziuk, "Historia Kościoła Katolickiego na Śląsku", t. 2, Warszawa 1995, s. 155-156).

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale