Bóg - Honor - Ojczyzna
Wnuk oficera II RP, bohatera narodowego żołnierza AK
25 obserwujących
1043 notki
3013k odsłon
596 odsłon

Polska pancerną potęgą ?

Concept PL01/ materiały prasowe
Concept PL01/ materiały prasowe
Wykop Skomentuj10

Polska usytuowana jest na tzw. " wschodniej flance NATO" stając się krajem przyfrontowym zagrożonym przez ekspansywną politykę Kremla. Polska jako nieliczny kraj wchodzący w skład NATO na zbrojenia wydaje 2 procent PKB. Polska armia od kilku lat intensywnie się modernizuje głównie w oparciu o technologie amerykańskie w zakresie obrony przeciwlotniczej, lotnictwa i Sił Lądowych. Aktualnie pilnym staje się zakup okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej ale głównie wzmocnienie oraz wymiana poradzieckiego  starego sprzętu pancernego w tym czołgów.

Polacy byliby skłonni przystąpić do projektu konstrukcji nowego czołgu Main Ground Combat System (MGCS) realizowanego przez przez państwa NATO, ale Niemcy i Francuzi( główni projektanci) „wolą sami realizować projekt” - donosi niemiecka gazeta "Die Welt". Skąd taka postawa Berlina i Paryża? Co kieruje tymi krajami? - Wygrywa po prostu ekonomiczna, zimna kalkulacja.

Prasa informuje ,ze "Dzisiejszy „Die Welt” zauważa, że największe korzyści z modernizacji polskiej armii odnoszą amerykańskie koncerny zbrojeniowe, a dzieje się tak, ponieważ zarówno Niemcy jak i Francuzi traktują Polskę marginalnie i nie kwapią się do podjęcia współpracy w tym zakresie. Jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy?."

"Polska w tej chwili ma bodajże 900 czołgów więcej, niż razem mają Francja i Niemcy, jakkolwiek nie są to czołgi nowoczesne, w związku z czym potencjalnie Polska jest wielkim nabywcą. Pewnie z tym się liczą Francuzi i Niemcy. Wygrywa po prostu ekonomiczna, zimna kalkulacja."

Zastanawiałem się wielokrotnie czy krajowy przemysł zbrojeniowy nie jest w stanie wyprodukować naszego polskiego czołgu ? A tradycje IIRP i świetny czołg 7TP oraz jego odmiany ?

  Powstała już kilka lat temu koncepcja wyprodukowania świetnego czołgu - projekt nazwano  Concept PL01.

Przybliżę założenia tego świetnego i nowatorskiego pomysłu polskich inżynierów.

Ośrodek Badawczo Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM w Gliwicach opracował dokumentację i obecnie realizuje z powodzeniem bojowy prototyp wozu wsparcia bezpośredniego nazwanego PL -01 Concept czyli inaczej czołgu XXI wieku.

Polski przemysł zbrojeniowy w natarciu

Polski Przemysł zbrojeniowy wzorowany na przedwojennych tradycjach nie tylko, mimo ogromnych trudności, remontuje i modernizuje samoloty, czołgi i transportery opancerzone poradzieckiej konstrukcji, jeszcze eksploatowane w naszej armii, ale i opracowuje przy pomocy polskich inżynierów oraz produkuje przy pomocy polskiego pracownika nowoczesną broń. Jest to nie tylko wyposażenie osobiste - indywidualne żołnierza w broń, noktowizory, mundury, środki łączności itp. ale i nowoczesne samochody opancerzone, transportery opancerzone (wspomniałem wcześniej o poznańskich WZM S.A. i jego KTO "Ryś", który w wersji sanitarnej świetnie sprawdził się w trudnych warunkach wojennych w Afganistanie) oraz szeregu innych konstrukcji związanych z nowoczesnym polem walki w tym walki elektronicznej. To też jak wiemy propozycja budowy Polskiej Tarczy Antyrakietowej itp.

Przypomnę iż ten przemysł skupiony został  głównie wokół Wojskowych Przedsiębiorstw Remontowo Produkcyjnych - aktualnie Polska Grupa Zbrojeniowa - spółek z udziałem skarbu państwa podległym Ministrowi Obrony Narodowej zajmującymi się remontami i dostosowaniem do standardów NATO uzbrojenia i sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP. Jak podają dostępne źródła w skład PGZ wchodzi 60 spółek przemysłu zbrojeniowego. Z tymi firmami kooperuje wiele prywatnych firm realizujących zadania na rzecz obronności państwa. To rynek wysokokwalifikowanych specjalistów, najlepszych w kraju, rynek super nowoczesnych i nowatorskich krajowych rozwiązań z dziedziny obronności.

Inżynierowie zatrudnieni w polskim przemyśle zbrojeniowym III RP szokowali wielokrotnie specjalistów z dziedziny obronności na świece swoim kunsztem nowatorskich i niepowtarzalnych rozwiązań technicznych w tym wielkich producentów zbrojeniowych z USA, Niemiec, Izraela czy Wielkiej Brytanii. Po całkowitym wyzwoleniu się i zerwaniu z techniką i myślą proradziecką zaczęły powstawać Polskie narodowe rozwiązania i konstrukcje jak choćby niektóre z nich to :

Czołg PT-72U,  BWP-1 PUMA/ RCWS 30/ORCWS 303, KTO IRBIS i KTO RYŚ

oraz Polski czołg przyszłości PL-01 CONCEPT nazwany przez wielu "Polskim Wunderwaffe" lub "super czołgiem".

Historia budowy polskiego czołgu sięga jeszcze lat przedwojennych. Opracowano i wykonano słynny polski czołg 7 TP, który w chwili wybuchu II wojny stanowił jedną z najbardziej udanych konstrukcji w zakresie broni pancernej na świecie. Posiadał on szereg rozwiązań niespotykanych w innych wozach tej klasy w tamtym okresie, jak np. super nowoczesny odwracalny peryskop umożliwiający załodze obserwację pola bitwy w zakresie 360 stopni czy wysokoprężny silnik. Czołg sprawdził się świetnie na polu walki szkoda tylko, że wyprodukowano ich tylko 112 szt.

Concept PL 01 miał już jak wiemy swoją premierę na kieleckim salonie MSPO i wzbudził duże zainteresowanie co do planowanej przyszłej jego konstrukcji oraz produkcji dla Sił Zbrojnych RP.

Ten czołg - jak go potocznie nazywają,  i jak można wyczytać w opracowaniach fabrycznych, składać się będzie z konstrukcji modułowej. Pojazd wyposażony zostanie w wiele zaawansowanych technologicznie i technicznie urządzeń jak np.: bezzałogowa wieża automatycznie ładowana kalibru 120 mm, karabin maszynowy plot kalibru 12.7 mm z możliwością zamontowania na wieży granatnika automatycznego kalibru 40 mm.

Pojazd wyposażony zostanie w silnik usytuowany z przodu co daje dużo bezpieczeństwa dla załogi i ułatwia adaptację podwozia dla różnych celów. Silnik wysokoprężny o mocy 950 KM umożliwia przejechanie z szybkością 70 km/h na odległość 500 km.

OBRUM aktualnie jest w trakcie zakończenia konstrukcji prototypu tego pojazdu. Koszt jego wykonania to około 100 mln zł. Pojazd będzie gotowy, jak podaje producent Według założeń projektantów pełny prototyp ma zostać ukończony w 2016 a produkcja seryjna ma ruszyć w 2018 roku.

Wielu tzw. "znafców wszystkich" od medycyny, polityki aż po nauki kosmiczne zaraz będzie szydziło ten projet. Ale to Polski  nasz krajowy przemysł obronny pokazuje na co nas stac i nasi inżynierowie i specjalisci są w stanie konkurowac z wieloma producentami broni na świecie. I niekoniecznie stary Leopard czy poradzieckie konstrukcje czołgów typu T muszą nas zadowalać.

 Podsumowanie

Ten studyjny pojazd bojowy (miejmy nadzieję iż doczeka się produkcji seryjnej) nie jest wymysłem "kartonowym" jak to niektórzy chcą go okrzyknąć a to z powodu decyzji płynących z Moskwy - wiadomo dlaczego i z Berlina bo konkurencja. Polska powinna rozbudować swój własny przemysł obronny nawet we współpracy w ramach NATO. W moim przekonaniu uzbrojenie dla Polskich Sił Zbrojnych powinien dostarczać krajowy przemysł zbrojeniowy.


Wykop Skomentuj10
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale