Blog
Bóg - Honor - Ojczyzna
dziennikarzobywatelski
dziennikarzobywatelski Dziennikarstwo Obywatelskie
3 obserwujących 415 notek 712336 odsłon
dziennikarzobywatelski, 23 czerwca 2017 r.

Ojciec - czy to słowo brzmi dumnie ?

61 2 1 A A A
Ojciec / materiały prasowe
Ojciec / materiały prasowe

Dzień Ojca obchodzi się w wielu krajach na świecie, ale święto przypada na różne dni.
O Dniu Matki pamiętamy przeważnie wszyscy. Śpieszymy do naszych mam z kwiatami i laurkami, a o święcie przypominają nam od samego rana wszystkie media.

Tradycja Dnia Ojca nie jest tak silna. Często wydaje się, że święto to stworzono trochę przypadkiem, aby ojcom nie było przykro, iż dzieci o nich nie pamiętają.

Tymczasem w przyszłym roku minie sto lat od czasu, gdy w miejscowości Spokane w stanie Waszyngton w USA Sonora Louise Smart Dodd po raz pierwszy wystąpiła z inicjatywą poświęcenia ojcom specjalnego dnia. Chciała w ten sposób oddać hołd swojemu ojcu, Wiliamowi Jacksonowi Smartowi.

Ten na pozór zwyczajny człowiek zasłużył w oczach córki na wyjątkowy szacunek i miłość. Po śmierci żony sam zajął się wychowaniem sześciorga dzieci, zapewniając im opiekę, troskę i czułość. Sonora chciała, aby święto odbyło się w rocznicę śmierci ojca, czyli 5 czerwca, ale okazało się, że pastor nie zdąży przygotować na ten czas specjalnych uroczystości.

Wspólnie ustalili, że termin obchodów zostanie przesunięty na 19 czerwca. Mieszkańców Spokane i samą Sonorę zaskoczyła rosnąca z czasem popularność święta, które zaczęto obchodzić także w innych stanach USA.

Oficjalnie Dzień Ojca zaakceptował w 1924 roku prezydent Calvin Coolidge. W 1966 roku - prezydent Lyndon Johnson ustalił datę obchodów Dnia Ojca w Stanach Zjednoczonych na trzecią niedzielę czerwca.

Z kolei dzięki prezydentowi Richardowi Nixonowi w 1972 roku Dzień Ojca zyskał status oficjalnego święta państwowego.

Dzień Ojca obchodzi się w wielu krajach na świecie, ale święto przypada na różne dni. Część z nich przyjęła na dzień obchodów trzecia niedzielę czerwca, a więc termin identyczny jak w USA. Są to m.in. Argentyna Kanada, Wielka Brytania, Czechy, Ukraina, Bułgaria.

W Polsce święto obchodzi się od 1965 roku i przypada na 23 czerwca.

Można odnieść wrażenie, że w Polsce obecnie coś się zmienia ojcowie są w coraz większym stopniu w społeczeństwie postrzegani i doceniani. Co prawda, o dniu ojca pamięta o wiele mniej osób niż o dniu matki, a jednak widok ojców zajmujących się dziećmi wydaje się częstszy niż przed dekadą.

Ojcowie uczęszczają do szkół rodzenia, często przecinają pępowinę przy porodzie, potem kąpią i przewijają maluchy, wychodzą w nimi na spacery. Widzimy tatusiów na rowerach z dziećmi, pchający wózek na rolkach, spotykający się na męskich spływach kajakowych z dziećmi albo na balach ojców i córek. Chcą uczestniczyć z życiu dzieci, mimo ciągłego braku czasu.
Psychologowie przekonują, że rola ojca w rodzinie jest nie do zastąpienia. To oni wnoszą w życie dzieci autorytet, a także poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Zazwyczaj to przy nich dzieci przeżywają największe przygody i rozwijają pewność siebie.
Choć w Polsce zdecydowanie częściej to mamy zostają z dziećmi w domu na urlopach rodzicielskich, z roku na rok rośnie popularność urlopów ojcowskich. Z dwóch tygodni wolnego skorzystać mogą panowie w ciągu dwóch lat od urodzenia dziecka. W ubiegłym roku z takiej możliwości skorzystało w Polsce ponad 111 tysięcy mężczyzn.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Dziennikarstwo obywatelskie jest moją pasją.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Do lasku ale 100 km od najbliższej miejscowości tylko puszcza im pozostaje
  • Przed Polską !
  • Komentarz jak od sowieckiego trolla.

Tematy w dziale Społeczeństwo