Bóg - Honor - Ojczyzna
Wnuk oficera II RP, bohatera narodowego żołnierza AK
18 obserwujących
980 notek
1927k odsłon
260 odsłon

Zaatakowali nas cyberprzestępcy !

Cyberprzwstępcy / materiały prasowe
Cyberprzwstępcy / materiały prasowe
Wykop Skomentuj2

Polska, jak podają media, jest najbardziej zagrożonym krajem w Unii pod względem ataków cyberprzestępców. W styczniu 2018 r. nasz kraj spadł co prawda o dwie pozycje (z 34 na 36) w rankingu firmy Check Point najbardziej zagrożonych państw i jest jedynym krajem z naszej części Europy. Dla porównania Czechy i Słowacja, mają wskaźnik zagrożenia 4-krotnie niższy od Polski i zajmują pozycje odpowiednio 97 i 126.

Co prawda indeks zagrożenia naszego kraju wynosi obecnie 10,3 (wcześniej 17,2), co oznacza poprawę, lecz i tak na 100 ataków hakerskich aż 10 jest skutecznych, co powoduje wyciek danych w różnej postaci.

Cyberprzestępcy mogą zaatakować każdego użytkownika internetu oraz telefonu komórkowego. Ofiarą przestępczości w sieci w ciągu ostatniego roku padło 45 proc. polskich internautów, a część z nich może nawet nie być tego świadoma, ponieważ nie wie, iż szkodliwe oprogramowanie niekiedy działa w ukryciu, w niewidoczny sposób. Szczególnie narażone na ataki są dzieci, które nie wiedzą o istniejących zagrożeniach oraz są mniej podejrzliwe. Mirosław Maj, prezes fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń twierdzi, że hakerzy często używają prostych zabiegów socjotechnicznych, aby wzbudzić zaufanie internauty, na przykład podszywają się pod kolegę z pracy lub ze szkoły. Następnie proszą o przysługę, taką jak wysłanie SMS-a, którzy rzekomo kosztuje kilka groszy, a naprawdę kilkanaście złotych. Niestety, aż jedna na cztery osoby daje się nabrać na taki podstęp.

W dobie szybkiego postępu techniki, głównie elektroniki jesteśmy uzależnieni w coraz większym stopniu od informatyzacji i komputeryzacji dnia codziennego. Wraz z tymi zmianami nadchodzą nowe zagrożenia – cyberprzestępcy atakują już nie tylko urządzenia, ale i ludzi. Jak się bronić?

Coraz więcej osób posiada urządzenia zaawansowane technologicznie jak smartfony, komputery. Już dawno zwykły telefon przestał być telefonem – teraz jest komputerem, aparatem fotograficznym czy kamerą. Nowinki technicznie z założenia mają nam ułatwiać życie. A nasze codzienne życie to już świat liczb. PIN do karty, do karty kredytowej, do karty do konta osobistego, do otwarcia drzwi do domu, SIM w telefonie, itp. Kto jest w stanie zapamiętać tyle kombinacji? Ułatwiamy sobie życie zapisując te dane w naszych komórkach, czy smartfonach. Standardowe funkcje smartfonów znajdują odbicie w najpowszechniejszych rodzajach przechowywanych informacji: najczęściej jest to zawartość spisów telefonów i adresów osób.

Jak zatem skutecznie chronić te dane przed dostępem osób nieuprawnionych? Jak zabezpieczyć swoje konta w banku przed ich opróżnieniem, dane personalne znajomych itp.?

Dostępna literatura przedmiotu zaleca stosowanie różnych zabezpieczeń w zależności od przewidywanych zagrożeń jak: zewnętrznych czy wewnętrznych (pochodzących od użytkowników, pracowników danej firmy czy instytucji). Najprostszymi metodami zabezpieczeń są metody stosowania haseł zabezpieczających dostępu do tych urządzeń cyklicznie wymienianych, aż do stosowania oprogramowania antywirusowego, które należy aktualizować.

Jeżeli chronimy dane osobowe wynikające z ustawy o ochronie danych osobowych lub informacje sklasyfikowane i chronione ustawą o ochronie informacji niejawnych winniśmy stosować metody profesjonalnej ochrony tych urządzeń, w których są takie informacje wytwarzane czy przetwarzane? Chronimy je przed emisją elektromagnetyczną. Bezpieczeństwo takich systemów nazwano Teleinformatyką.

Cyberprzestępcy wciąż doskonalą metody włamań do systemów komputerowych i serwerów różnych instytucji i osób prywatnych. Włamują się do banków by kraść pieniądze, do instytucji by wykradać informacje i chronione materiały.

To nowoczesne niejednokrotnie zorganizowane przestępstwo jest niezwykle groźne. Nie tylko dlatego, że zagraża bezpieczeństwu danej instytucji, spółki, przedsiębiorstwu czy też państwa, ale z powodu zagrożenia każdego z nas. Możemy stracić wszystkie swoje oszczędności, popaść w długi o nieograniczonych rozmiarach. Możemy błyskawiczne stracić dorobek intelektualny całego swojego życia. Wystarczy, że zgubimy telefon z kodami PIN do banku wraz z kartami kredytowymi i nieszczęście murowane.

Jakie wnioski?

Po pierwsze – dbajmy o swoje pamiętając, że rutyna gubi. Korzystajmy z metod prostych, ale skutecznych jak zmiany haseł dostępu do urządzeń, ale nie w postaci nazw swoich imion i najbliższych, numeru rejestracyjnego swojego samochodu, ani dat urodzenia lub innych informacji, które mogą wskazać, kto jest właścicielem urządzenia.

Po drugie – stosujmy programy antywirusowe w smartfonach czy laptopach, aktualizując je cyklicznie.

Po trzecie – stop z gadulstwem i przechwalaniem się jak to my zabezpieczamy swoje cacka. Nie każdy przyjaciel jest przyjacielem.

Po czwarte – wykonujmy zapasowe kopie danych z urządzeń i przechowujmy je na chronionych serwerach czy w domu w bezpiecznym miejscu.

Po piąte – chrońmy nasze kody PIN jak gotówkę.

Miejmy też nadzieję, że hakerzy nie dobiorą się do naszych niezabezpieczonych kont banku danych i gotówki.


Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie