Blog
Bóg - Honor - Ojczyzna
dziennikarzobywatelski
dziennikarzobywatelski Dziennikarstwo Obywatelskie
10 obserwujących 925 notek 1792008 odsłon
dziennikarzobywatelski, 16 maja 2018 r.

Budowa gazociągu Nord Steam 2 rozpoczęta. Merkel z Putinem zacierają ręce

288 3 1 A A A
Merkel, Putin / materialy parsowe
Merkel, Putin / materialy parsowe

Media informują :

" Spółka Nord Stream 2 rozpoczęła we wtorek w Niemczech prace nad budową drugiego dwunitkowego gazociągu z Rosji po dnie Bałtyku równoległego do istniejącego już gazociągu Nord Stream – poinformował zapytany w tej sprawie przez agencję dpa rzecznik firmy. Merkel z Putinem zacierają ręce.

Według niego we wtorek rano w pobliżu punktu wejścia gazociągu na ląd w Lubminie w Meklemburgii-Pomorzu Przednim podjęto pogłębianie rowu w dnie morskim dla ułożenia rur. Zezwala na to terminarz prac, zatwierdzony przez urząd górniczy w Stralsundzie.

Zgodę na budowanie gazociągu zaskarżył niemiecki Związek Ochrony Przyrody (NABU), występując z przyspieszonym pozwem i licząc na tymczasowe uznanie go przez sąd. Jednak sąd dał inwestorowi czas do piątku na przedstawienie własnego stanowiska wobec pozwu.

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej przez Morze Bałtyckie z Wyborga w Rosji do Greifswaldu w Niemczech. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 r., gdyż po tym roku Rosja zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się temu projektowi.

Nord Stream 2 ma biec równolegle do uruchomionego w 2011 r. gazociągu Nord Stream. Partnerami rosyjskiego Gazpromu w tym projekcie są zachodnie firmy energetyczne: austriacka OMV, niemieckie BASF-Wintershall i Uniper, francuska Engie i brytyjsko-holenderska Royal Dutch Shell.

Rosyjski Gazprom zapowiada, że po wybudowaniu Nord Stream 2 tranzyt przez Ukrainę może być utrzymany w „pewnej skali” przy czym strona ukraińska powinna uzasadnić „celowość ekonomiczną nowego kontraktu” tranzytowego. "

Internauci piszą między innymi tak :

"Chodzi tu o Ukrainę. Rosyjski gaz popłynie drogą morską a to zrujnuje ukraińskie finanse. Do tej pory Ukraina brała grube miliony dolarów za tranzyt. Z tych pieniędzy mieli remontowań infrastrukturę gazową. Jak to na Ukrainie, pieniądze zapewne „się rozpłynęły” a rury od gazu nie nadają się do dalszej eksploatacji. Ukraińcy myśleli, że Rosja z braku innej drogi przesyłu wyłoży pieniądze i mimo wcześniejszych umów, sama wyremontuje całą infrastrukturę gazową. Rosjanie wyliczyli, że taniej i bezpieczniej (Ukraińcy kiedyś kradli gaz) jest wybudować nowe nitki gazociągu jak inwestować na Ukrainie. Polska wciska ciemnotę, że to niebezpieczne itd itp. ale Niemcy to naród gospodarny i rozważny. Wiedzą, że będą mieli na długie lata pełne i bezpieczne dostawy gazu i nie chcą słuchać mętnych objaśnień naszych pro-Ukraińskich polityków."

A co wy o tym sądzicie ?

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Dziennikarstwo obywatelskie jest moją pasją.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Robienie polityki na ludzkim nieszczęściu jest wyrazem upadku człowieczeństwa.
  • Robienie polityki na ludzkim nieszczęściu jest wyrazem upadku człowieczeństwa.
  • Robienie polityki na ludzkim nieszczęściu jest wyrazem upadku człowieczeństwa.

Tematy w dziale Gospodarka