0 obserwujących
1 notka
565 odsłon
403 odsłony

Wodór - metal przyszłości

Wykop Skomentuj17

Wodór metaliczny – stan wodoru pod skrajnie wysokim ciśnieniem, w którym pierwiastek ten wykazuje dobre przewodnictwo elektryczne i inne właściwości metali. 

Wodór jako jedyny pierwiastek z pierwszej grupy układu okresowego nie jest metalem w stanie ciekłym i stałym pod ciśnieniem normalnym. W 1935 roku Eugene Wigner i Hillard Bell Huntington jako pierwsi zaproponowali warunki, w których wodór mógłby przejść w stan metaliczny.

Pod normalnym ciśnieniem w stanie gazowym, a także ciekłym i stałym (wodór skrapla się w temperaturze 20 K, a krzepnie w temperaturze 14 K), pierwiastek ten nie przewodzi prądu, bo atomy wodoru łączą się w cząsteczkowe pary i wymieniają swoimi elektronami. Brakuje więc swobodnych elektronów, które w metalach tworzą pasmo przewodzenia i są nośnikami prądu. Dopiero silne sprężenie wodoru, aby wiązania między atomami uległy destrukcji, teoretycznie pozwala uwolnić elektrony i uczynić z wodoru przewodnik elektryczności, a nawet nadprzewodnik.

Według prof. Isaaca Silvery z Uniwersytetu Harvard  metaliczny wodór jest metastabilny, co oznacza, że pozostaje metalem nawet po ustaniu działania ogromnego ciśnienia.

W 1968 r. Neil Ashcroft - fizyk z Uniwersytetu Cornella - przewidywał, że faza metaliczna wodoru może być nadprzewodząca, czyli będzie przewodzić prąd bez żadnych strat cieplnych, i to w temperaturze grubo powyżej 0°C - ok 17 stopni Celsjusza. Będzie więc to nadprzewodnik wysokotemperaturowy.

Nowa postać wodoru mogłaby również służyć jako paliwo o bardzo wysokiej wartości energetycznej - wodór sprężony do postaci metalicznej zawiera bardzo dużo cząsteczek w małej jednostce objętości które w wyniku reakcji z tlenem wytworzą bardzo dużo energii .

Wykop Skomentuj17
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie