Kobieta Świadoma
Prawda ponad wszystko
6 obserwujących
143 notki
50k odsłon
  103   0

Promocje, przeceny, okazje...Czym jest zakupoholizm?


Każdy z nas lubi robić zakupy, kiedy czynność ta zaczyna być uzależnieniem? Czym jest zakupoholizm i kogo dotyczy?

To skłonność do przymusowego nabywania różnych produktów. Na nazwę tego zaburzenia istnieje wiele określeń, jednym z nich jest oneonania czyli mania kupowania, innym jest określenie oniomania czy kupnoholizm. W profesjonalnej, anglojęzycznej literaturze określa się zakupoholizm jako compulsive buying dusorder. Nie tylko określenia ale również same kryteria rozpoznawania uzależnienia od zakupów bywają niejednoznaczne. Właśnie dlatego jest bardzo ciężko o dokladne statystyki, które dotyczyłyby rozpowszechnienia tego problemu w populacji. Szacunkowo określa się jednak, że problem zakupoholizmu może dotyczyć aż 15 % populacji, czyli stanowi to olbrzymi problem ludzkości.

Początek zakupoholizmu ma najczęściej miejsce dosyć wcześnie, już w drugiej dekadzie życia, kobiety padają zdecydowanie częściej od mężczyzn tej przypadłości .

Zakupoholizm zalicza się do grupy zaburzeń kontroli nawyków oraz popędów, w innym ujęciu jest on traktowany jako jedno z zaburzeń behawioralnych, w tejże grupie uzależnienie od zakupów znajduje się m.in.z uzależnieniem od telefonu komórkowego, uzależnieniem od internetu czy uzależnieniem od uprawiania sportu. Wszystkie te uzależnienia łączy jedno, nie można definitywnie stwierdzić dlaczego dochodzi do wystąpienia tych zaburzenie u danej osoby. Dominuje jednak pogląd wśród specjalistów, że wpływ na rozwój uzależnienia od zakupów mają wspólnie działające czynniki natury biologicznej, społecznej oraz środowiskowej .

Jeżeli chodzi o czynniki biologiczne chodzi tu o poziom różnych neuroprzekaźników w strukturach układu nerwowego, podejrzewa się bowiem, że zbyt niskie stężenia serotoniny oraz dopaminy w naszym organizmie mogą mieć związek z występowaniem zakupoholizmu.

Wśród pozostałych czynników występowania tegoż uzależnienia wymienia się: ogólną tendencję danej osoby do rozwoju uzależnień ( skłonność do uzależnień ), występowanie uzależnienia w rodzinie danego człowieka, próby nadążania za modą panującą w najbliższym otoczeniu.

Często zdarza się, że oniomania jest problemem wtórnym do zaburzeń całkowicie innego rodzaju, padają jej ofiarą osoby odtrącone przez ludzi lub borykające się z trudnymi dla psychiki sytuacjami , w ten sposób usiłując poprawić sobie swoje samopoczucie, niestety bardzo często prowadzi to do uzależnienia.

Zakupy sprawiają przyjemność, ale musimy mieć kontrolę nad nimi, ponieważ wpędza nas w trudne do opanowania uzależnienie. Ludzie cierpiący na zakupoholizm nie mogą zapanować nad tym przymusem ciągłego kupowania, tłumacząc to sobie na rozne sposoby tj. np. ze zaoszczędzili, bo kupili w promocji, ale że ta rzecz im jest tak naprawdę zbędna, to już szczegół, że jesli oni kupią, to ich produkty zostaną też sprzedane, że to tylko parę złoty itp.Kazde wytłumaczenie jest dobre byleby dalej kupować, nie rozumieją, że są uzależnieni, tak samo jak alkoholicy, narkomani czy seksoholicy. Sami nie będą w stanie z tego wyjść, muszą skorzystać z pomocy specjalisty. Pierwszym krokiem jest powstrzymanie się od kupowania jeden dzień w tygodniu, jeśli nam się uda, to spróbujmy dwa, i tak dalej i tak dalej. Zakupoholizm jak każde inne uzależnienie jest chorobą na resztę życia, można być niekupującym zakupoholikiem, tak samo jak niepijącym alkoholikiem. 


Lubię to! Skomentuj19 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości