Kobieta Świadoma
Prawda ponad wszystko
6 obserwujących
150 notek
53k odsłony
  177   1

Małpia miłość, dlaczego matki robią to swoim dzieciom?


Rozwód to prawne rozwiązanie małżeństwa, bardzo nieprzyjemne wydarzenie w życiu człowieka. Jest on bowiem porażką jaką ponieśliśmy w budowaniu naszej relacji z partnerem, zakończoną wzajemnymi żalami i pretensjami. Jakby było mało naszym problemom, pozostaje problem opieki nad wspólnym potomstwem. W tym celu prowadzi się negocjacje rozwodowe lub mediacje, które mają na celu ustalenie wspólnego stanowiska procesowego, zawarcie porozumienia małżeńskiego oraz porozumienia rodzicielskiego. W Europie opiekę nad dziećmi po rozwodzie sprawia automatycznie matka, tylko w nielicznych przypadkach ojciec. Respektuje się jednak prawo dzieci do osobistej relacji oraz bezpośredniego kontaktu z obojgiem rodziców. Dotyczy to również rodziców mieszkajacych w różnych krajach.

W tym celu ustala się z kim po rozwodzie zamieszkają, czy z jednym rodzicem, czy z obojgiem na przemian. Zasadniczo dziecko pozostaje przy matce, a ojciec ma prawo do odwiedzin. Ustala się grafik odwiedzin, po przysądzeniu alimentów na rzecz dzieci, i tu kończy się rola Sądu w tej sprawie. Wydawałoby się to proste i zrozumiałe niestety nie jest w rzeczywistości. Wiele kobiet planuje odwet na byłym partnerze, za odejście, często zdradę używając w tym celu dzieci jako karty przetargowej. Unikając egzekwowania postanowien sądu w sprawie prawa kontaktów ojca z dziećmi, wymyślają wciąż jakieś przeszkody ku temu, jedną z ulubionych jest choroba dziecka. Rola ojca w wielu rodzinach ograniczała się przez lata do tego by zwyczajnie był, jego głównym zadaniem było zapewnienie środków finansowych na utrzymanie, natomiast do matki należała opieka nad dziecmi i dbanie o dom.

Choć bardzo wolno zmienia się postrzeganie roli ojca w rodzinie, to nadal istnieje przekonanie, że to matka po rozwodzie sprawować będzie opiekę nad dziećmi, jest to też kulturowo-społecznie uzasadnione. Ale pamietajmy, że istnieje wiele przypadków, gdzie to ojciec jest w stanie zapewnić dzieciom lepszy, stabilny i spokojny dom. Czesto przeszkodą do sprawowania opieki przez matkę jest jej choroba alkoholowa, uzależnienie od narkotyków czy zaburzenia psychiczne. Sąd rodzinny ma za zadanie kierować się dobrem dziecka, niestety często dochodzi do błędów w tymże orzecznictwie. Nie twierdzę że to Sąd odpowiada za nie, często bywa, że zostaje wprowadzony w błąd. Wedlug statystyk nadal 40% spraw rozwodowych konczy się przyznaniem wyłącznej opieki matce, jedynie 4% ojców otrzymuje to samo prawo. Coraz częściej ojcowie pragną brać czynny udział w wychowywaniu dzieci i choć Sądy już to zauważają, to często mają związane ręce. W Polsce bowiem obowiązuje Kodeks Rodzinny z 1964 roku, w którym nie ma prawnego zapisu o opiece naprzemiennej. Polega ona na dzieleniu się czasem spędzonym z dzieckiem. Według współczesnej psychologii to najkorzystniejsza forma opieki z uwagi na dzieci, ale takze na rodziców. Niestety szansa na tego typu opiekę w Polsce równa się praktycznie zeru.

Tyle o teorii, w praktyce natomiast rozwód to walka, pranie brudów na forum, oskarżenia, kłamstwa, zdrady, rękoczyny i nie tylko. W takiej atmosferze dochodzi do rozwodu w większości przypadków. To przerażające jak szybko zmieniają się nasze uczucia. Z kochającej pary stajemy się zażartymi wrogami, dla których najważniejsza jest zemsta. Niestety my kobiety jestesmy bestiami w tej kwestii, trudno pogodzić się nam z porażką, zdradą, odejściem partnera. Więc, gdy dochodzi do rozwodu, a Sąd przyznaje nam opiekę nad dziećmi knujemy kolejne intrygi, by dopiec swojemu eks. Niestety bardzo często używamy do tego dzieci, jako karty przetargowej. To największy błąd, który możemy popełnić! Pochłaniający nas burzliwy konflikt, powoduje, że zapominamy o dzieciach.

Jaki wplyw ma to na nie, sama wiadomość o rozwodzie rodziców często jest dla nich szokiem, a tym bardziej widok ich zaciekle kłócących się. Nasza krótkowzroczność jest porażająca, pragniemy ukarać partnera za wszelką cenę. Wykorzystujemy dzieci w tym celu, uniemożliwiając im kontakty z ojcem, wmawiając dziecku, że winę za rozpad rodziny ponosi wyłącznie on. Niestety egzekwowanie postanowien sądowych w zakresie kontaktów dzieci z ojcem są w wielu przypadkach bardzo utrudnione, a nawet niemożliwe. Bywa, że ojcowie nie widzą własnych dzieci nawet kilka lat. Choć matki bywają karane za utrudnianie kontaktów przez sąd, to ma niewielki wpływ na ich postępowanie później. Manipulujemy swoimi dziećmi w celu ukarania byłego partnera, ale czy to słuszne? Nie, zdecydowanie nie! To najgorsze co możemy zrobić wlasnym dzieciom, niszczymy bowiem ich więź z ojcem, szansę na zdrowe wychowanie i normalną relację interpersonalną w przyszłości. To bardzo groźne zachowanie z naszej strony, działamy bowiem destrukcyjnie na psychikę własnego potomstwa. Naszym obowiązkiem jako rodziców jest dbanie o dobro naszych pociech, więc czym jest działanie na ich szkodę...

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości