Kobieta Świadoma
Prawda ponad wszystko
6 obserwujących
138 notek
45k odsłon
  267   0

Dzień wszystkich Świętych, jak czczą ten dzień inni?


Dzień Wszystkich Świętych został zapoczątkowany 1 listopada 837 roku n.e. przez papieża Grzegorza IV , chciał on w ten sposób oddać cześć wszystkim chrześcijanom, którzy zostali zbawieni i poszli do nieba. Od tej pory na całym świecie pielęgnuje się ten piękny zwyczaj, chcąc oddać cześć w ten sposób wszystkim zmarłym, choć każda kultura i religia robi to inaczej. Niektóre tradycje na Świecie zaskakują, choć to typowo chrześcijańskie Święto i często nie ma swojego odpowiednika w innych kulturach, to i tak różni się od naszego. Jak obchodzimy ten dzień w Polsce nie muszę chyba mówić, znicze, wiązanki kwiatów i chwila zadumy, wychodzimy na cmentarze całymi rodzinami by pomodlić się nad grobami naszych bliskich. Tak wyglada to u nas, ale w innych częściach Świata wygląda to zupełnie inaczej.  

W Meksyku świętuje się przez trzy dni Dia de los Muertos, to bardzo barwne i radosne Święto. Wszędzie wystawia się barwne ołtarze pełne słodyczy, kwiatów i kolorowych nieboszczyków. Dla tutejszych mieszkańców ważniejsze od samej śmierci jest to co dzieje się po niej, dlatego tez Dzień Zmarłych traktuje się tu jako powód do radości. Panuje wesoła atmosfera, ludzie przynoszą jedzenie na groby i w radosnym nastawieniu ucztują w ten dzień, wszędzie tryska barwami i motywami kolorowych czaszek. 

W USA obchodzi się 31 października Halloween,gdzie dzieci i dorośli przebierają sie w postaci z horrorów i chodzą od domu do domu, pukając do drzwi i grożąc postami, prosząc: trick or treat o poczęstunek.

W Gruzji to mocno zakrapiane bale. 

W Japonii obchodzi się Bon. Święto, wspominając zmarłych, święto to obchodzi się już w połowie lipca lub sierpnia. Na progu domostw ustawia się latarnie, a w wielu miastach na ulicach i przed świątyniami odbywają się rytualne tańce Bon-Odori. 

W Chinach natomiast zapala się przy grobach świeczniki i kadzidełka, robi to zawsze najstarszy członek rodziny, a przed nagrobkiem stawia się miskę z rytualnym posiłkiem. Wszyscy członkowie rodziny, począwszy od najstarszego skończywszy na najmłodszym oddają hołd zmarłym bijąc trzykrotnie czołem o ziemię. Obchodzi się tu też święto duchów, organizując uroczystości na cmentarzach oraz w prywatnych domach. Tradycją jest tu puszczanie na wodzie małych łódek z lampionami, które mają wyznaczać kierunek zagubionym duszom. 

W Gwatemali z okazji święta zmarłych urządza się wielkie festyny. Tu miesza się tradycja religii katolickiej z tradycją Majów. Uroczystości te trwają tu od 21 października do 2 listopada. Gwatemalczycy odwiedzają groby całymi rodzinami, ucztują na nich i ofiarują zmarłym prezenty. 

W Nikaragui rodziny śpią przy grobach, rozstawia się namioty by w nich ucztować na cześć tych, którzy odeszli, a na grobach składa się kwiaty i jedzenie, zapala świece, a nawet dekoruje się mogiły kolorowymi ozdobami. 

W Hiszpanii Dia Todol los Santos to święto w które odwiedza się miejsce spoczynku swoich bliskich, przynosząc im kwiaty i modląc się za nich. W święto zmarłych nie może zabraknąć tu przede wszystkim marcepanowych kości Świętych oraz marcepanowych szyszek otoczonych orzechami pinii.

Jak widać wszedzie pielegnuje się pamięć o zmarłych na różne sposoby, okazując im zawsze miłość i szacunek.

Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości