Kobieta Świadoma
Prawda ponad wszystko
11 obserwujących
215 notek
124k odsłony
  145   0

Alarm! Gdy nasze dziecko jest uzależnione od gier komputerowych i medii społecznościowych!


Od czasu trwania pandemii obserwuje się z przerażeniem wyraźny wzrost liczby dzieci i młodzieży prezentujących objawy silnego uzależnienia od gier komputerowych i Internetu. Przez ostatnie 20 miesięcy, gdy to dotknęła nas pandemia nasze dzieci pozostawały zamknięte w domach. W tym okresie większość czasu spędzały przy smartfonach i komputerach czatując z bliskimi, przyjaciółmi i szkolnymi kolegami. Liczba użytkowników Facebooka w tym czasie bardzo wzrosła. Również wzrósł odsetek ludzi, którzy grali w sieci. Niestety wszyscy eksperci są zgodni, przyjdzie nam ponieść konsekwencje tych niezdrowych rozrywek w rzeczywistym świecie. Według przeprowadzonych badań spędzanie czasu przed grami komputerowymi oraz codzienne rozmowy na mediach społecznościowych w okresie pandemii bardzo wzrosło wśród dzieci i młodzieży, co doprowadziło w efekcie wielu z nich do uzależnienia. Szacuje się, że okolo 5% dzieci w wieku10-17 lat może mieć tzw. patologiczne zachowanie użytkownika, w przeważającej części dotyka to chłopców.

Fachowcy ostrzegają przed konsekwencjami zaniedbywania zajęć, rodziny, przyjaciół i przesuniętego rytmu dnia i nocy. Niestety w takich przypadkach często dochodzi do zepchnięcia celów osobistych, rodzinnych i nauki na dalszy plan, a wtedy typowe dla wieku zadania rozwojowe nie są odpowiednio realizowane. Czego efektem jest zastój w dojrzewaniu psychospolecznym. U wielu dzieci można dziś zaobserwować patologiczne zachowanie utraty kontroli w stosunku do priorytetówości innych, ważniejszych czynności niz gry komputerowe i czaty na mediach społecznościowych, pomimo negatywnych dla nich konsekwencji. Skutkuje to znacznym upośledzeniem w osobistych, społecznych i szkolnych obszarach ich życia. Badania potwierdziły, że patologiczni użytkownicy, spędzają minimum 4 godziny dziennie w sieci, grając lub prowadząc czaty na mediach społecznościowych.

Podczas przeprowadzonych badań rodzice oraz dzieci zostali czterokrotnie poddani testom w trakcie pandemii. Zapytano wówczas dzieci i młodzież o czas trwania i motywy korzystania z gier oraz mediów społecznościowych, a także o zaobserwowane przez nich ewentualne negatywne skutki, jakie zauważyli u siebie np. negatywny lub agresywny stosunek do rodziców, kolegów czy nauki. Okazało się, że spędzanie czasu przy komputerze wśród dzieci i młodzieży średnio wzrosło dwukrotnie. Poza tym, stały się one bardziej agresywne zarowno werbalnie jak i fizycznie, można już teraz zaobserwować u niektórych pierwsze oznaki uzależnienia.

Te czynności mogą absorbować dzieci i młodzież do tego stopnia, że tracą one nad nimi pełną kontrolę, pomimo ponoszonych konsekwencji poszukują one takich doświadczeń, które zaspakajały by ich potrzeby, których nie mogą zaspokoić w inny sposób. Gdy nasze dziecko zamiast odrabiać lekcje, uprawiać sport czy spotykać się ze znajomymi lub rozmawiać z rodzicami myśli jedynie o tym, kiedy usiądzie do komputera, powinno byc alarmem dla nas rodziców! Nasze dziecko przejawia objawy uzależnienia! Możemy zrobic im mały test, zabrać smartfon lub zablokować internet. Jeżeli wywoła to u nich rozdrażnienie, a nawet agresje, to oznacza, że z pewnością nasze dziecko jest uzależnione.

Warto wybrać się wtedy z nim do poradni psychologicznej by podjąć kroki mające na celu jego dobro, nalezy bowiem jak najszybciej podjąć terapię. Psycholog stawiając diagnozę psychologiczno-patologiczną , czasem poszerzoną o konsultację psychiatryczną, przeprowadzi terapię indywidualną bądź grupową. Z uwagi na to, że uzależnienie od gier komputerowych i Internetu jest stosunkowo nowym zjawiskiem, leczy sie jak inne uzależnienia. Jednak wszyscy fachowcy są zgodni, że jest to plaga XXI wieku. 

Drodzy rodzice, jesli chcecie uchronić wlasne dzieci przed skutkami uzależnienia, zwracajcie uwagę na to, co robi wasze dziecko. Rozmawiajcie z nim o zagrożeniach jakie niesie za sobą Internet, wyczulcie je na to, że długie granie niszczy zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne. Jesli zachodzi potrzeba blokujcie dostęp do niego. To wszystko dla ich dobra...

Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości