Kobieta Świadoma
Prawda ponad wszystko
6 obserwujących
154 notki
55k odsłon
  532   0

Tchórzliwe łobuzy w sieci! Cyberprzestępczość


Tysiące z nas codziennie zostaje zniesławianych i atakowanych w sieci, stając się ofiarami Cyberprzestępczości. Gdy padamy ofiarami mobbingu powinniśmy się bronić, kiedy zachodzi taka potrzeba angażując prawnika. Każdy z nas może paść ofiarą Cyberprzestępczości, często otrzymując nienawistne maile i kompromitujące nas komentarze w sieciach społecznościowych lub na innych forach.

Szczególnie popularne dla tego rodzaju łobuzów stały się portale społecznościowe, takie jak Facebook, Instagram, Snapchat czy WhatsApp, które są bardzo szybką drogą przekazywania informacji, docierając jednoczesnie do bardzo dużej ilości osób. Co gorsza na portalach tych dopuszczalne jest używanie pseudonimów, które ułatwia sprawę przestępcom, ponieważ stają się oni anonimowi. Tego typu przypadków przestępczości jest bardzo wiele i z roku na rok odnotowuje się ich wzrost. Przyczyną wzrostu Cyberprzestępczości jest powiększanie się wciąż społeczności internetowej, presja na wydajność, a obecnie przede wszystkim brak alternatywy z uwagi na pandemię.

Mobbing to w tłumaczeniu wykorzystywać kogoś, rzucać się na kogoś, inaczej Cybernękanie, obejmujące różne jego formy np. zniesławiania, znieważania, nękania, narażania lub przymuszania ludzi za pomocą elektronicznych środków komunikacji w sieci, które trwają dłuższy czas. 

Takie znęcanie może przybierać różne formy, obejmując również kradzież naszej tożsamości lub Sekstingu, czyli wysyłania wiadomosci o treści seksualnej lub nagich zdjęć za pomocą smartfonów lub mediów społecznościowych w Internecie. Użytkownicy Internetu po seks-czacie mogą stać się szybko ofiarami szantażu. 

Kim sa łobuzy, którzy zamieniają innych życie w piekło? Nie można powiedzieć o nich, że są klasycznymi sprawcami. Na to, że ktoś angażuje się w zastraszanie innych wpływa wiele czynników. Jednym z podstawowych jest nuda, frustracja, niezadowolenie, niewystarczające lub nadmierne wymagania. Również byłe ofiary zastraszania, az 80% z nich, sami stają się tymi którzy zastraszają.

Każdy kto pada ofiarą Cyberprzemocy, powinien szukać wsparcia na policji, czy w organizacjach zwalczających ją. Również warto skorzystać z pomocy medycznej i psychologicznej w terapii stresu, stanów lękowych czy depresji.

Zastraszanie jest ogromnym problemem w szkołach i miejscach pracy, niestety nikt się tym zbytnio nie przejmuje, pozostawiając ofiary samym sobie, na pastwę łobuzom! Istnieje bowiem w naszym społeczeństwie kultywacja interakcji, która toleruje zastraszanie. Jest bardzo ważne zachęcanie ze strony przyjaciół i kolegów do stawania w obronie ofiar zastraszania. Znęcanie jest zawsze atakiem na czyjąś pewność siebie, więc warto otaczać się ludźmi, którzy bronią nas. Każdy z nas, powinien zachować ostrożność w sieci, osoby zamieszczające kompromitujące nas komentarze czy zdjęcia możemy blokować.

Niestety nie ma stuprocentowej ochrony przed Cyberprzestępczością, w każdej chwili może ona zaatakować każdego z nas. W celu zabezpieczenia dowodów należy robić zrzuty z ekranu, zapisywać teksty i obrazy. Pisanie dziennika prześladowania może pomóc uzasadnić jej przypadki i przeanalizować je psychologicznie. Zaleca się też zmianę numeru komórki, czy adresu E-mail oraz założenie nowego profilu, w celu ochrony własnej prywatności za pomocą ustawień technicznych.

Co piąta młoda osoba staje się ofiarą Cyberprzestępczości. Wykluczenie poprzez drwiny i nękanie nie jest wśród nich niczym nowym. Cyberprzemoc często ma miejsce wśród osób w tym samym wieku, dotyczy to głównie uczni i studentów. Kiedyś do aktów nękania dochodziło w szkole lub w drodze do niej, obecnie zjawisko to zostało upublicznione, dzięki łatwemu dostępowi do Internetu. Dochodzi do publicznego zastraszania za pośrednictwem środków komunikacji, co sprawia, że ataki i zniewagi są dostępne dla ogółu społeczeństwa przez całą dobę. Ofiary prześladowania w internecie lub mediach społecznościowych, nigdy nie odpoczywają. A to co raz dostało się do internetu nie udaje się skutecznie usunąć.

Pamiętajmy, że należy walczyć z Cyberprzestępczością, dochodząc swoich praw w sądach, by ukarać winnych.

Lubię to! Skomentuj109 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie