Kobieta Świadoma
Prawda ponad wszystko
12 obserwujących
226 notek
129k odsłon
  243   0

Boże Narodzenie widziane oczyma Niemca, jak postrzegane są nasze tradycje?


Swego czasu byłam bardzo zaskoczona wiedzą moich niemieckich znajomych i kolegow o naszych tradycjach związanych z Bożym Narodzeniem. Jest oczywiście wiele podobieństw z obchodzeniem tegoż Święta w Niemczech, ale są także pewne różnice. Moi znajomi wiedzą, ze to Święto jest świętem rodzinnym, które większość z nas spędza w gronie najbliższej rodziny. Wiedzą również, że są dla nas duchowym przeżyciem, że śpiewamy kolędy, łamiemy się opłatkiem, że idziemy na Pasterkę, by celebrować narodzenie się syna Bozego. Wiedzą również, że Świętą poprzedza Adwent. Wiedzą też, ze choinke ubiera sie w Wigili, że przygotowujemy 12 potraw, że na stole stawiamy dodatkowe nakrycie i że pod obrus kładziemy sianko . Oni wiedzą naprawdę wiele o naszych tradycjach.

Gdy kiedyś zapytałam czy wiedzą jak wygląda w Polsce kolacja w Wigilie, ku mojemu zdziwieniu kolega z pracy opisał ją ze szczegółami:

- Około 17:00 wszyscy domownicy spotykają się odświętnie ubrani w pokoju dziennym, łamią sie opłatkiem, składając każdy każdemu życzenia.

- Richard jak myslisz co to jest opłatek? zapytałam.

- Hmm, wiesz to taki poświęcony przez księdza cienki herbatnik, na którym jest odciśnięty obrazek świętej rodziny.

- Jak myślisz czego sobie życzymy w ten wyjątkowy wieczór?

- Myślę, że tego czego i my sobie życzymy, zdrowia, szczescia i miłości, powiedział mój kolega.

Nie powiem bylo mi trochę wstyd, że on wiedział dużo wiecej na temat naszych tradycji niz ja o jego. Jest wielu Niemców znających nasz kraj i obyczaje, kochających polskie jedzenie i piękne kobiety. Jest wielu pracodawców, którzy szanują polskich pracowników, za kreatywność, inteligencje, czy umiejętności, to już zupelnie inne pokolenie. Oni wstydzą się za swoich przodków, którzy budowali obozy koncentracyjnego i wszczynali wojny. Potępiają przestępców wojennych i przepraszają za nich. Oczywiście jak i pośród każdego innego stada można tu znaleźć też czarne owce- neonacjonalistów, krzyczących "Alle Auslender raus", ale to niewielka grupa, której inni się wstydzą. Normalni, przeciętni Niemcy chcą tylko spokoju, unikają konfliktów z innymi przedstawicielami obcych narodowości. Chętnie słuchają o naszych tradycjach, często jeżdżą do Polski na Urlop, czy polowanie. Duża część ludzi, których znam, próbowała już czerwonego barszczu czy bigosu, jednego tylko nie chcą jeść flaków, nie rozumieją, że to tylko taka nazwa. No cóż, co kraj to obyczaj, każdy lubi co innego, ale nasze pierogi robią furorę! Mój kolega zachęca innych , mówiąc:

- Każdy gość powinien spróbować, każdego z dwunastu dań, są przepyszne.

Jemu najbardziej smakował bigos, ale próbował jedno, po drugim, był zaskoczony tyloma przysmakami. Ale nie tylko tym również uroda Polek zwróciła jego uwagę, twierdzi że jesteśmy najpiekniejszymi kobietami na Świecie. Wielu Niemców ma żony lub przyjaciółki Polki i to w każdym środowisku, tak jak i wiele Niemek wychodzi za Polaków, tworząc bardzo szczęśliwe związki. W takich rodzinach Święta Bozego Narodzenia, obchodzi się wedlug polskich tradycji, wzbogaconych o niemieckie, przez to czyniąc Święta jeszcze piękniejszymi. 

Ulice polskich miast wyglądają podobnie jak i niemieckich, pięknie udekorowane tysiącami migoczących światełek, choinkami ustrojowych milionami kolorowych bąbek A w Centum niemieckich miast dodatkowo jest organizowany co roku " Weihnachtsmarkt" , gdzie stoją stoiska, z grzanym winem, kiełbaskami, smażonymi pieczarkami, czy różnego rodzaju świątecznymi słodkościami, tj. pieczonymi jabłkami w polewie, piernikami, prażonymi migdałami itp. Prawie każdy musi tu tego spróbować, panowie mogą kupić tu serce z piernika dla swojej ukochanej, by okazać jej swoje uczucie. Dzieci cieszą się na kalendarz adwentowy, wypełniony czekoladkami albo zabawkami, otwierając od 1 grudnia każdego dnia jedne drzwiczki, aż do samej Wigilii.

Takie obchody bardziej łączą nasze społeczności niż dzielą. To piękny czas dla każdego z nas...

Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości