EdithKulpienski EdithKulpienski
395
BLOG

Prawdziwej przyjaźni nie kupisz za żadne pieniądze świata, jest bezcenna...

EdithKulpienski EdithKulpienski Osobiste Obserwuj temat Obserwuj notkę 26


Możemy jako dorośli wiele nauczyć się z bajek dla najmłodszych, jedną z takich jest bajka "Pierwsza Gwiazdka". Poświęcona jest wartości przyjaźni, umiejętności podejmowania słusznych wyborów czy też altruistycznej postawie, bez obaw, że nie trafi ona na podatny grunt. Pierwsza gwiazdka pokazuje nam wartości czerpane z prawdziwej przyjaźni, ale także siłę marzeń oraz umiejętność niezatracenia siebie podczas ich realizacji. To w końcu historia narodzin Chrystusa... opowiedziana z perspektywy zwierząt.

Głównym bohaterem opowieści – oprócz Maryi, Józefa i ich dzieciątka oczywiście, jest pewien osiołek marzący o lepszym życiu. Jego świat sprowadza się bowiem do malutkiej obory, w której każdego dnia kręci się w kółko, mieląc zboże. Towarzyszący mu osioł radzi mu, by czym prędzej pożegnał się z nadzieją, dzięki czemu codzienność stanie się bardziej znośna. Przyjaciel osiołka, biały gołąb, nie pozwala mu się jednak poddać. W efekcie determinacja głównego bohatera sprawia, że udaje mu się osiągnąć cel. Tyle że droga do niego jest kręta i wiedzie w zupełnie innym niż zamierzony kierunku. Osiołek z czasem trafia pod dach Józefa i Maryi. Bajka ta rzuca nowe światło na wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat.

Ukazuje, że to zwierzęta miały bezpośredni wpływ na bieg opisanych w Biblii wydarzeń. To za ich sprawą – oprócz osiołka i gołębia, swój udział w historii mają także nieugięta owieczka, trzy wielbłądy, dwa psy i mała myszka – doszło do ujawnienia tożsamości, matki mającego się narodzić Króla i to one doprowadziły do szczęśliwego finału. Zwierzęta stały się więc narzędziami w rękach Boga. W tego typu interpretacji nie ma nic bluźnierczego. Zgodnie z bajkową konwencją zwierzątka to oczywiście metaforyczne figury przedstawiające typowe charaktery: osiołek to przestraszony światem marzyciel, który w końcu nabiera odwagi, by wziąć sprawy w swoje ręce; owieczka zmaga się z odtrąceniem społeczności i samotnie walczy o to, co słuszne; gołąb to figura bezgranicznie oddanego przyjaciela, a złe psy... tego nietrudno się domyślić.

Przywiązane do żarna osły czy psy na krótkich łańcuchach, które jedyne, czego w gruncie rzeczy pragną, to miłość i akceptacja, z pewnością przemówią do nas. To bardzo pouczająca historia, opowiadająca o narodzinach Jezusa w niespotykany sposób. Od bohaterów możemy się nauczyć, czym jest prawdziwa przyjaźń, której my ludzie tak pragniemy.

Niestety często nie dbamy o prawdziwych przyjaciół, którzy w końcu odchodzą od nas, czując się jak ktoś natrętny, niepotrzebny. Dlaczego nie doceniamy ludzi, którzy bardzo często towarzyszą nam w najgorszych momentach naszego życia?! Skąd w nas bierze się ta ignorancja? To właśnie oni pomagają nam bezinteresownie, dbają o nas i wspierają. Jeśli macie takiego przyjaciela, to szanujcie waszą relację, bo prawdziwy przyjaciel jest zawsze na wagę złota. Relacje z przyjaciółmi są niezmiernie ważne w życiu każdego człowieka. W większości lubimy z nimi przebywać, ponieważ stanowią oni naturalne źródło wsparcia i pomocy.

Ile osób, tyle określeń przyjaźni. Dla jednych przyjaźń oznacza bezwarunkową akceptację, dla innych – zrozumienie i wsparcie, a dla jeszcze innych – możliwość spędzenia czasu z osobami, na których zawsze można polegać. O przyjaźni pisano już w antyku, np. Seneka i Cyceron podkreślali wartość przyjaźni jako gwarancji samorealizacji i warunku ukształtowania pełni człowieczeństwa. Epikur natomiast twierdził, że: „Spośród wszystkich sposobów, jakie ci wskazuje mądrość dla osiągnięcia szczęścia, najskuteczniejszym, najpewniejszym i najsłodszym jest przyjaźń”. Czerpiemy emocjonalne korzyści płynące z faktu ich posiadania.

Liczne badania dowodzą, że przyjaciele stanowią bufor chroniący przed stresami dnia codziennego. Odkryto np., że osoby cierpiące na depresję, które mogą liczyć na wsparcie i pomoc ze strony najbliższych przyjaciół, szybciej pokonują chorobę, a proces „zdrowienia” przebiega sprawniej oraz rzadziej dochodzi do nawrotów wahań nastroju u pacjentów. Badania prowadzone z udziałem zwierząt potwierdzają tezę, że obecność innych poprawia samopoczucie i humor. To właśnie oni pomagają nam spełniać nasze marzenia, dopingując nas każdego dnia. Prawdziwy przyjaciel mówi nam zawsze prawdę, bez względu na konsekwencje. Nie mylmy przyjaciół z pochlebcami, przyjaciel wytknie nam nasze błędy, byśmy ich już w przyszłości nie popełniali. Prawdziwy przyjaciel to skarb.

Pytanie... czy może istnieć przyjaźń kobiety i mężczyzny (oboje stanu wolnego) bez seksu?

Jestem osobą, która chce być obiektywną w dzisiejszym absurdalnym świecie.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości