Kobieta Świadoma
Prawda ponad wszystko
11 obserwujących
152 notki
96k odsłon
  276   0

Prawdziwy facet też płacze! Męska depresja...


Dolegliwości psychiczne u mężczyzn nadal są tematem tabu, a w diagnostyce i leczeniu chorób psychicznych występują deficyty. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest to, że depresja nie pasuje do męskiego obrazu siebie i często jest tłumiona przez osoby nią dotknięte. Zaburzenia psychiczne u mężczyzn są niedoceniane, niediagnozowane i nieleczone. Niestety, by móc pomóc mężczyznom w depresji, często potrzebne są niekonwencjonalne rozwiązania. Jeżeli mężczyźni reagują drażliwie lub agresywnie, można podejrzewać, że cierpią na depresję. Niestety rzadko zwracają się ze swoimi problemami psychologicznymi o pomoc, unikają wizyt u psychiatry czy psychologa, wierząc w to, że to nie męskie rozczulać się nad sobą.

Naukowcy nadal czują się niepewni, jeśli chodzi o zdrowie psychiczne mężczyzn. Wynika to z faktu, że brakuje danych na ich temat. Mężczyźni często wykazują inne objawy choroby psychicznej niż kobiety. Ich objawy depresyjne są bardzo często niezdiagnozowane i nieodpowiednio leczone. Jak dotąd dane statystyczne pokazują, że depresja występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Coraz bardziej widać jednak, że mężczyzna, u którego rozwija się depresja, nie zawsze musi spełniać klasyczny obraz pacjenta z tą chorobą. Pacjenci płci męskiej przedstawiający obraz „męskiej depresji”: reagują na przykład agresją, rozdrażnieniem lub złością, czują się poganiani i pod ciągłą presją.

Są przygnębieni i apatyczni, co zwykle wiąże się z tą chorobą. Mężczyźni, przyjmując tradycyjny wzór do naśladowania, przechodzą przez medyczne sito: z wartościami takimi jak wydajność, status i dochód lub standardy, takie jak „Nie słowa, a działania się liczy”. Jest trudno zdiagnozować u nich chorobę psychiczną. Dla mężczyzn pożądane są niekonwencjonalne rozwiązania, z uwagi do ich niechęci korzystania z terapii i wizyt u psychiatry. Jednym z objawów męskiej depresji jest uzależnienie od alkoholu, narkotyków, leków, czy gier komputerowych lub hazardu. Jedynym zaburzeniem psychicznym, które mężczyźni mają znacznie częściej niż kobiety, jest ADHD.

Nie leczenie chorób prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych i psychospołecznych oraz ogromnych kosztów pośrednich, które znacznie przewyższają koszty leczenia. Najczęstszymi objawami męskiej depresji jest nadużywanie alkoholu i agresywność.

Lekarze często mają trudności z postawieniem prawdziwej diagnozy, ponieważ jeśli mężczyzna cierpi na depresję, wyraża się inaczej niż chora kobieta. Typowe objawy depresji, takie jak głęboki smutek, utrata zainteresowania i apatia, są często mylone z „typowo męskim” sposobem przetwarzania stresu. Należą do nich np. zwiększone spożycie alkoholu, zwiększona agresywność i nadpobudliwość. Jeśli mężczyzna ma depresję, może angażować się nadmiernie w sport lub pracę, seks lub aktywność online, aby odwrócić uwagę od swoich emocjonalnych problemów. Osoba dotknięta chorobą nie jest już fizjologicznie zdolna do relaksu, ponieważ poziom kortyzolu u niej jest stale wysoki.

Organizm uwalnia więcej hormonu kortyzolu, gdy osoba jest pod wpływem, choć uważa się depresje za chorobę, którą łatwo wyleczyć, to z drugiej strony nierozpoznana i nieleczona, w najgorszym przypadku może doprowadzić do samobójstwa. Różnica między wyczerpaniem a depresją nie zawsze jest łatwa do zauważenia dla osób dotkniętych tym problemem, dlatego też pacjent jest przekonany, że to przejściowe.

Drodzy panowie nie wierzcie w to, że proszenie o pomoc jest mało męskie, wręcz odwrotnie prawdziwy mężczyzna nie wstydzi się o nią poprosić, tylko głupiec doprowadza się do poważnej choroby.

Lubię to! Skomentuj37 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości