Kobieta Świadoma
Prawda ponad wszystko
11 obserwujących
143 notki
94k odsłony
  168   0

Uczucie głębokiego smutku i beznadziei... Depresja


W związku z światowym dniem walki z depresją, który przypada dziś chciałabym przybliżyć tą straszną chorobę. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Terminu depresja używa się w stosunku do określenia złego samopoczucia, obniżonego nastroju, przygnębienia niezależnie od przyczyn tego stanu. W psychiatrii terminem depresja określa się szczególny rodzaj zaburzeń nastroju i emocji.

Jej objawy mogą być inne u każdego pacjenta, dlatego tez jest bardzo trudno ją rozpoznać. Gdy samopoczucie jest złe, można mówić o smutku, jeśli jeszcze gorsze o przygnębieniu, a jeśli jest bardzo źle to najprawdopodobniej chodzi o depresję. Są jednak pewne objawy, które pozwalają te stany od siebie odróżnić. Depresja to nie tylko smutek i przygnębienie, to przede wszystkim utrata zainteresowań i radości życia. Człowiek funkcjonuje w zwolnionym tempie, ma zaburzenia koncentracji i obniżoną samoocenę. W sposób ponury i pesymistyczny patrzy na świat, przyszłość widzi w czarnych barwach. Dotyka go zaburzenie snu, który jest płytki i nie przynosi żadnego relaksu. 

Depresja objawia się:obniżonym nastrojem, brakiem radości (anhedonia), brakiem energii (anergia), negatywną oceną własnej osoby, poczuciem winy, myślami i zachowaniami samobójczymi, niesprawnością intelektualną, zaburzeniami aktywności, zaburzeniami snu, zaburzeniami apetytu i masy ciała. Wygląd chorego jest dość specyficzny: uboga mimika twarzy, smutny lub napięty jej wyraz, pozbawiony modulacji głos, spowolnione tempo wypowiedzi, spowolnione i ociężale ruchy czy niepokoj ruchowy. Towarzyszą jej często uporczywe dolegliwości cielesne, jak na przykład: bóle żołądkowo-jelitowe, bóle głowy, bóle podbrzusza czy bóle pleców. O depresji mówimy, gdy ujawnią się co najmniej cztery objawy z wyżej wymienionej listy, w tym co najmniej dwa podstawowe, utrzymujące się conajmniej przez okres co najmniej dwóch tygodni.

Depresja jest najczęstszą chorobą psychiczną. Zachorowalność  wynosi 6-12 proc. wśród osób dorosłych w wieku średnim, a u osób w wieku podeszłym jest wyższa i sięga nawet ponad 15 proc. Szacuje się także, że około 30-50 proc. ludzi cierpiało chociaż raz w swoim życiu na zaburzenia depresyjne.Niestety depresja ma skłonność do nawrotów. Szacuje się, że aż 75 proc. chorych zachoruje ponownie w ciągu 2 lat od wyleczenia poprzedniego epizodu depresyjnego. Choroba ta niesie za sobą duże ryzyko śmiertelności, według statystyk przyczyną zgonu u około 25 proc. pacjentów z depresją jest samobójstwo, z kolei 20-60 proc. chorych na depresję próbuje sobie odebrać życie, a aż 40-80 proc. ma myśli samobójcze.

Należy jednak pamiętać, że chorobę tą można leczyć! Istnieją bowiem moderne leki nowej generacji, które skutecznie pomagają w walce z nią. Jednym z nich jest Tavor 1 mg, jednakże ma silnie uzależniające właściwości. Może być podawany choremu tylko przez okres maksymalnie 7 dni,  robi sie to jednak by pokazać mu jak będzie się czuł po pelnej terapii, a co ma go do tego zmotywować. Jednakze są alternatywne środki, o podobnym działaniu choć w dużo słabszym stopniu uzależniające. Naturalną alternatywą jest sluchanie muzyki ( muzykoterapia), terapia behawioralna, olej z lavendy, melatonina czy olej CBD. Ten ostatni jest dość skuteczny, jak donoszą sami pacjenci.

Depresja to choroba ludzi wesołych, którzy są zazwyczaj duszą towarzystwa. Z uwagi na brak zachowanej równowagi emocjonalnej, stają się głównymi jej ofiarami. Niestety choroba ta może dopaść każdego z nas, więc okażmy zrozumienie ludziom chorujacym na nią. A wy drodzy poszkodowani uwierzcie, że choć dziś czujecie beznadzieję i przygnębienie, dzieki leczeniu będziecie czuć radość i zadowolenie. Będziecie znowu zwyczainie szczęśliwi!


 


Lubię to! Skomentuj29 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości