Kobieta Świadoma
Prawda ponad wszystko
10 obserwujących
186 notek
113k odsłon
  387   3

Dzień mężczyzn wciąż traktowany po macoszemu...

Międzynarodowy Dzień Mężczyzn obchodzony jest w ponad 80 krajach na Świecie 19 listopada. Jednak w Polsce Dzień Mężczyzn wypada 10 marca i jest związany ze wspomnieniem czterdziestu męczenników z Sebasty. W przeciwieństwie do Dnia Kobiet niestety nie należy ono do popularnych. I choć mamy równouprawnienie to mężczyźni są traktowani trochę po macoszemu, może należy zacząć celebrować to święto dokładnie tak samo, jak to się ma z Dniem Kobiet. 

Bowiem jest to święto okazujące uznanie dla osiągnięć mężczyzn, promujące wartości, które mężczyźni wnoszą do świata. Nie zapominajmy o ich ogromnym wkladzie w rozwój miedzy innymi technologii, ekonomii, nauki itd. Również społeczeństwa, to wlasnie ich pozytywne wartosci mają bezposredni wpływ na przyszłe pokolenia.  

Kim bylo czterdziestu męczenników z Sebasty? W 313 roku cesarz Konstantyn Wielki oraz cesarz Licyniusz wydali Edykt mediolański, wprowadzający wolność wyznania wiary w całym Cesarstwie Rzymskim. Męczennicy z Sebasty to żołnierze XII legionu rzymskiego "Fulminatus", wyznawcy chrześcijaństwa. 

Jednakże Licyniusz po kilku latach od wydania pamietnego Edyktu, przestał go uznawać za obowiązujący w zarządzającej przez siebie wschodniej części cesarstwa. Rozkazal wiec, by prześladowano wyznawców Chrześcijaństwa. W owym czasie wielu rzymskich żołnierzy wyznawało tę wiarę. Czterdziestu z nich odmówiło wyrzeczenia się jej i złożenia ofiary pogańskim bogom, za co w 320 roku zostali wtrąceni do lochów. 

Aby ich złamać w pewną zimową noc zaprowadzono ich do Sebasty i nagich pozostawiono na mrozie,  na pewną śmierć. Jeden z nich nie wytrzymał trzaskajacego mrozu i uciekł do ogrzewanej łaźni. Jednak do pozostałych męczenników dołączył jeden ze strażników i razem z nimi zamarzł. Ich ciała spalono, a prochy wyrzucono do rzeki. Nawet pewna śmierć ich nie złamała, to dopiero nazywa się męstwo.

Dzis nikt nie wymaga takich poświęceń od mężczyzn, ale oni wciąż bronią swoich rodzin i domostw, i chociażby za to należy im się szacunek.

Drodzy panowie życzę wam wszystkiego najlepszego z tej okazji...


Lubię to! Skomentuj53 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura