Kobieta Świadoma
Prawda ponad wszystko
10 obserwujących
189 notek
114k odsłon
  210   0

Wpływ negatywnych komentarzy na wizerunek autora artykułu jak i samego portalu


Obecnie Internet stał się największym dostawcą wiadomości na Świecie. To jak postrzegamy rzeczywistość jest uzależnione od rzetelności treści artykułu, jak i innych czynników. Odpowiedzialność za to ponosi zarówno autor artykułu, jak i portal na którym się on ukazał. Jednak to nie tylko oni odpowiadają za ten stan rzeczy, ale również osoby komentujące dany tekst. Jaki wpływ na dobry, rzetelny tekst mają negatywne komentarze? Czy konkurencja na danym portalu, ma etyczne prawo komentować swoich kolegów?

Szczególnie dziś w czasach rosnącej liczby nienawistnych komentarzy, dyskusyjnym jest korzystny wpływ komentarzy na dany artykuł. Okazuje się, że komentarze użytkowników mają negatywny wpływ na postrzeganie jakości tekstu, zwłaszcza te negatywne, często wręcz nienawistne. Niestety nie od dziś wiadomym jest, że trolle i propagandyści osiągają swój cel, jakim jest sprawienie, by media wydawały się niewiarygodne. Jakie czynniki wpływają na stopień nieuprzejmości i jakość argumentacji w komentarzach użytkowników? 

To szczególnie czynniki sytuacyjne decydują o stopniu, w jakim użytkownicy komentują dany artykuł w sposób nieformalny lub dyskursywny. Jednakże muszę zaznaczyć, że w żadnym wypadku uprzejmość i jakość argumentacji nie wykluczają się wzajemnie. Świat rzeczywisty, media i dyskusja są immanentne, zarówno jak czynniki sytuacyjne, stopień zaangażowania poznawczego i afektywnego. To wszystko wpływa na formę komentowania.  

Naukowcy z Uniwersytetu w Hohenheim, zajmujący się komunikacją, zbadali wpływ komentarzy użytkowników na postrzeganie jakości tekstu. W tym celu umieścili kilka wybranych artykułów, pochodzących z różnych stron (tj.Focus.de, bild.de itp) i umieścili pod nimi zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze. W swoim badaniu pytali o wpływ na jakość treści (trafność, obiektywizm, równowagę, różnorodność), oraz o jakość przekazu (zrozumiałość, przydatność). Jak się okazało sama obecność komentarzy pogarsza zarówno postrzeganą jakość treści artykułu, jak i jakość komunikacji. Efekt ten występuje zarówno w przypadku znanych i nieznanych marek medialnych.

Naukowcy ostrzegają, że wyniki są niepokojące dla dziennikarstwa internetowego. Już samo postrzeganie jakości dziennikarskiej artykułów internetowych jest pogorszone przez samą obecność komentarzy, jak i ich charakteru. Także pod względem jakości treści teksty pozbawione argumentów miały negatywniejszy wpływ niż komentarze je zawierające. Pod względem jakości komunikacji nieuprzejmość czy nienawiść zostały ocenione jeszcze gorzej niż grzeczność. Nawet uprzejme komentarze, zawierające argumenty nie wnoszą wiele wartości do serwisów informacyjnych.

Innymi słowy komentarze wpływają niekorzystnie na postrzeganie zarówno samego artykułu, jak i autora i portalu na jakim się ukazał. Niezrozumiałe jest więc, dlaczego portale do tego dopuszczają? Zapewne przepychanki słowne wpływają na zainteresowanie danym artykułem, a co za tym idzie portalem. Jednak szkody jakie mogą wyrządzić są większe niż zysk z nich wynikający. Inną sprawą jest, czy jest etycznym zezwalanie na umieszczanie komentarzy konkurencyjnych autorów tego samego portalu? Niekończące się dyskusje, wręcz nienawistne komentarze bloggerów szkodzą przecież swojemu portalowi...

I tu na salon24 ma to często miejsce, również na moim blogu

"tojad

14 kwietnia 2022, 14:03

0

6

@EdithKulpienski 

Chętnie bym cię fałszywy pretensjonalny aniołku ściągnął na ziemię najlepiej podmokłą bo na bagienną nimfę przeciętności, ukrytą za fałszywym zdjęciem mi wyglądasz, ale nie tutaj...będziesz usuwać komentarze potem mnie zablokujesz z ułudą mocy i wreszcie jakiejś władzy nad facetem i rekompensaty za liczne upokorzenia."

"tojad

14 kwietnia 2022, 16:24

1

1

Kruca fuks.

Jeden nick spaliłam trudno , a skoro wojna to wrócę tu jeszcze incognito i nie przyznam się za nic że pod nickiem kemir.

Ja też chcę być na stronie głównej, masz rację zazdroszczę ci tego, ale to koniec uprzejmości.

War!!!"

Czy powinno dochodzić do takich sytuacji? Myślę, że nie. A już w ogóle do tego rodzaju intryg...

"rk1

14 kwietnia 2022, 15:04

6

0

@EdithKulpienski


potwierdzam: Tojad to KobietaKula.


też początkowo dałem się nabrać. ale tylko początkowo!"

"tojad

14 kwietnia 2022, 15:20

0

5

@rk1 

Jak mogłeś dupny ciuliku, już prawie ją nabrałam."

Intrygi tzw kolegów bloggerów, żałosne. I co chcą w ten sposób osiągnąć? Niszcząc wizerunek jednego z nas, niszczą też wizerunek całego portalu. Rozumiem, że nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale nic dziwnego, że portal staje się omijanym przez czytelników. Nikt bowiem nie ma ochoty czytać obraźliwych, często nienawistnych komentarzy zamieszczanych głównie przez samych bloggerów. No cóż opinia idzie w Świat...


Źródła: https://www.salon24.pl/u/edyta-kulpienski/1220834,polki-lubia-czekoladki


Lubię to! Skomentuj65 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale