Kobieta Świadoma
Prawda ponad wszystko
10 obserwujących
185 notek
112k odsłon
  145   0

Sztuczny brak inteligencji na Facebooku...


Jakiś czas temu The Wall Street Journal opublikował serię artykułów na Facebook Files, kwestionując skuteczność automatycznych systemów wykrywania mowy nienawiści na stronach Facebooka. Jako dowód swoich wniosków, powołując się między innymi na wewnętrzne dokumenty Facebooka, dostarczone przez informatora Frances'a Haugena. W artykule czytamy m.in.: „Sztuczna inteligencja odniosła minimalny sukces w usuwaniu mowy nienawiści, brutalnych obrazów i innych problematycznych treści”. Przytoczone dokumenty z 2019 r. zawierają przykłady konkretnych trudności, np. problemy z systemami rozpoznawania, które identyfikują różnego rodzaju nagrania, które naruszają standardy społeczności Facebooka.

Natomiast filmy ze strzelanin nie zawsze były rozpoznawane, a nieszkodliwe nagrania były błędnie interpretowane jako strzelanina. Jednak przede wszystkim dokumenty te zawierają liczby, które na pierwszy rzut oka zaprzeczają, jakoby sztuczna inteligencja... odgrywała kluczową rolę w walce z zamieszczanymi na Facebooku treściami zawierającymi mowę nienawiści.Według istniejącego raportu w 2019 roku biegły Facebooka oszacował, że sztuczna inteligencja usunęła tylko 2% wszystkich nienawistnych treści, które ktoś zobaczył na Facebooku. Inny zespół Facebooka oszacował, że sztuczna inteligencja usunęła 3%-5% ogółu treści zawierających mowę nienawiści na Facebooku, co stanowiło około 0,6% ogólnych treści na nim, które naruszały zasady Facebooka dotyczące przemocy i podżegania do przemocy.

Facebook natomiast odrzuca zarzuty gazety, twierdząc, że nie jest ważne, ile AI usuwa zakazanych treści... nazywając to „powszechnością”. Okazuje się, że na 10.000 wyświetleń tylko pięć... to mowa nienawiści. Według Guy'a Rosena... wiceprezesa Facebooka ds. uczciwości sztuczna inteligencja odgrywa dużą rolę w identyfikacji zabronionych treści, zanim użytkownicy je zgłoszą, ale tylko pewne przypadki są automatycznie usuwane. Twierdzi on dalej: „Musimy mieć pewność, że to mowa nienawiści, zanim cokolwiek usuniemy. Jeżeli istnieją wątpliwości co do automatycznego rozpoznania szkodliwych treści, jest to sprawdzane "ręcznie"... "Koncentrowanie się tylko na usuniętych treściach to zły sposób oceny naszej walki z mową nienawiści" mówi Guy Rosen.

Szef Facebooka Zuckerberg odrzuca zarzuty jako „głęboko nielogiczne”. Niestety Facebook lekceważy całą sytuację opisaną przez gazetę, brnąc w zaparte, że systemy działają poprawnie i nie ma się czym martwić. Gazeta natomiast twierdzi, że „Konta, które publikują tego typu materiały, pozostają bezkarne”. Oskarża również Facebooka, że większy odsetek zgłoszeń był ignorowany przez użytkowników, ponieważ system uznał naruszenie za mało „prawdopodobne”. Ponadto Facebook utrudnił proces reklamacji, co znacznie ograniczyło ilość zgłaszanych treści. Najzabawniejsze jest to, co powiedział rzecznik Facebooka Wall Street Journal, że wszystko ma na celu zwiększenie wydajności systemu.

Częściowo wycofano również restrukturyzację procesu reklamacyjnego. To ciekawe, że ignorowanie przez system zagrożeń, w formie zgłaszanych treści przez użytkowników platformy ma na celu zwiększenie jego wydajności, tylko w jakim celu? Mało logiczne, system, który ma je wykrywać... ignoruje... Co ciekawsze blokuje konta użytkowników, przy pierwszym błędzie wpisywanego hasła przy logowaniu się na własny profil, pewnie rozpoznając w Kowalskim terrorystę. Facebook nie reaguje na reklamację Kowalskiego, a on nie może sprawdzić nawet wiadomości do siebie...

No tak sztuczna inteligencja, a może brak jej?! Zapewne jeszcze nie raz przyprawi nas ona o ból głowy, a my zaczniemy szukać innych możliwości, są przecież inne media społecznościowe, które nie działają ze szkodą dla użytkownika. Jakość proponowanych usług niestety nie jest zgodna z rzeczywistością, nawet powiadomienia, które mimo włączenia nie działają. No, chyba że i tu działa sztuczny brak inteligencji...

Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie