Kobieta Świadoma
Prawda ponad wszystko
11 obserwujących
214 notek
123k odsłony
  289   0

Prawdziwe bestialstwo, molestowania dzieci (tekst wyłącznie dla dorosłych)


Wykorzystywanie seksualne zawsze powoduje poważne szkody, zwłaszcza u dzieci. W bardzo rzadkich przypadkach udaje się, uchronić dziecko przed długotrwałymi konsekwencjami tegoż bestialstwa. Jeżeli leczenie tego rodzaju traumy rozpocznie się jak najszybciej po wykorzystaniu seksualnym dziecka, ma ono szansę na złagodzenie jej, lecz nigdy o niej nie zapomni. W tym celu muszą wszyscy współpracować, zarówno rodzice, terapeuci, jak i nauczyciele. Wszystkie inne ofiary, a jest to zdecydowana większość, będą cierpieć z powodu tego, co im zrobiono, przez całe swoje życie.

Mechanizm tego rodzaju patologii wygląda następująco: im młodsza ofiara, im bardziej ufała sprawcy, im dłużej trwało molestowanie, tym poważniejsze są jego konsekwencje. Molestowane dzieci bardzo często cierpią na zespół stresu pourazowego. Nie muszę chyba mówić, co w takich momentach przeżywają, to olbrzymie dla nich obciążenie fizyczne, psychiczne, a przede wszystkim ogromny szok. Ich mózg zostaje dosłownie zalany hormonami stresu. Zmienia się cała neurobiologia, a wraz z nią funkcja pamięci u dziecka.

Bardzo często powstają tak zwane stany przypominające retrospekcję: nawet jeśli zdarzenie miało miejsce wiele lat wcześniej, człowiek odczuwa wspomnienie tak, jakby wszystko działo się tu i teraz od nowa. Dzieje się tak, gdy coś lub ktoś wyzwoli głęboko skrywane obrazy przeżytej traumy w dzieciństwie, to tak zwane wyzwalacze. Może to być myśl, temat rozmowy, osoba, miejsce, sytuacja, ale także zapach. Następnie czują się one przeniesione z powrotem do strasznego doświadczenia.

Pokrzywdzeni ludzie, aby uniknąć takich bodźców, a co za tym idzie niechcianych wspomnień, często zachowują dystans wobec innych ludzi. Mało interesują się otoczeniem, unikając wyzwalaczy. Rezultatem jest poważna utrata zaufania, problemy w szkole czy problemy w kontaktach międzyludzkich. Cierpią również na objawy takie jak drażliwość i zaburzenia snu (koszmary). Inni uśmierzają wewnętrzny ból za pomocą leków, alkoholu lub narkotyków. U każdego, kto był molestowany jako dziecko, jest znacznie zwiększone ryzyko chorób psychicznych, takich jak ciężka depresja, zaburzenia dysocjacyjne, stany lękowe czy samookaleczenia.

Poza tym molestowanie może mieć wpływ na wiele dziedzin ich dorosłego życia. Mózg oddziela traumatyczne wspomnienia, które są nie do zniesienia, doprowadzając do częściowej utraty pamięci. Osoby dotknięte wykorzystaniem seksualnym często sprawiają wrażenie wycofania. Jeżeli takie zaburzenia nie zostaną rozpoznane i leczone, mogą utrzymywać się przez całe życie, wpływając negatywnie na pracę i życie prywatne tej osoby. Ludzie, którzy w dzieciństwie doświadczyli przemocy seksualnej, często mają problemy w relacjach z innymi. Wiele ofiar nie mogąc nawiązać odpowiedniej więzi z partnerem, nie potrafi stworzyć udanego związku.

To tragiczne, ale to nie sprawca, ale ofiara się wstydzi. Im dziecko było młodsze w momencie popełnienia przestępstwa, tym większe ponosi ryzyko. Ponieważ małe dzieci naiwnie ufają innym ludziom, z uwagi na to, że ich przetrwanie zależy od innych. Jeżeli ta zależność jest w tej chwili nadużywana, dziecko traci kompletnie zaufanie w stosunku do ludzi dorosłych. Molestowanym osobom niezwykle trudno jest nawiązać więzi, ponieważ myślą, że znów będę wykorzystani. Związek z nimi często przypomina przejażdżkę kolejką górską. Czasem szukają bliskości, czasem przekraczają granice drugiej osoby, a czasem ją odpychają. Gwałt wpływa na relacje z innymi ludźmi. Jeśli, np. mężczyzna używa przemocy seksualnej w stosunku do dziewczyny, będzie ona również bała się i unikała później dotyku innego mężczyzny, który nie jest świadomy tego, co przeszła. 

Może nawet doświadczyć retrospekcji, którą on nieświadomie wywoła. Ponadto kobieta może mieć trudności z zakochaniem się, a co mówić o psychice dziecka?! Istnieją również konsekwencje molestowania dla zdrowia fizycznego. Przemoc seksualna jest często przyczyną powstawania stanów zapalnych, które można wykryć we krwi jeszcze wiele lat później. Gdy stan zapalny utrzymuje się dłużej, komórki mogą ulec uszkodzeniu, a układ odpornościowy osłabieniu. Osoby dotknięte przemocą seksualną są bardziej podatne na choroby. 

Gdy w grę wchodzi osoba duchowna, jako sprawca, staje się to dla ofiary szczególnie trudne. Wielu duchownych, szczególnie w USA i Niemczech, wykorzystywało swoją pozycję kapłanów działających w imieniu Boga do wykorzystywania seksualnego dzieci oddawanych im pod opiekę. Wmawiali ofierze, że cokolwiek się z nią dzieje, jest wolą Bożą. Że zostaną ukarani przez diabła, jeśli nie będą posłuszni księdzu. Albo nawet, że Bóg nakazał księdzu go w ten sposób ukarać. Wręcz sugerowali dziecku, że to jego wina, twierdząc, iż powodem ich działania jest zło ukryte w nim.

Lubię to! Skomentuj27 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale