Kobieta Świadoma
Prawda ponad wszystko
17 obserwujących
344 notki
212k odsłon
  945   1

Emerytura stażowa, kto na niej zyska?


Prezydent Duda jakiś czas temu zgłosił własny projekt dotyczący nowego systemu emerytalnego, odcinając się od proponowanego przez "Solidarność". Jego projekt przewiduje przechodzenie na emeryturę kobiet po 39, a mężczyzn po 44 latach pracy, bez znaczenia na ich wiek. Pod warunkiem, że zgromadzony kapitał emerytalny byłby wystarczający na świadczenie w wysokości co najmniej najniższej emerytury. Projekt obejmuje swoją regulacją osoby ubezpieczone w powszechnym systemie emerytalnym, a także objęte rolniczym systemem ubezpieczeń społecznych. Jak się okazuje, posłowie będą pracować nad dwoma projektami. Jeden to projekt prezydenta, drugi to projekt obywatelski złożony przez NSZZ "Solidarność". Ten drugi zakłada prawo do emerytury po 35 w przypadku kobieta i po 40 latach pracy w przypadku mężczyzn. Dotyczy to osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., które osiągnęły okres składkowy i nieskładkowy. Tak zwana emerytura stażowa przysługiwałaby pod warunkiem, że jej wysokość nie będzie niższa od minimalnej emerytury. 

Oba projekty przewidują wcześniejsze przejście na zasłużony odpoczynek. Zakłada on bowiem, że kobiety i mężczyźni, zaczynający pracę w wieku 18 lat, będą mogli odejść na emeryturę w wieku około 53 lat kobiety i około 58 lat w przypadku mężczyzn. Według nowych przepisów jeszcze wcześniej na emeryturę będą mogli odejść rolnicy, którym do stażu będzie się liczyć praca w gospodarstwie rolnym już od 16. roku życia. Propozycja prezydenta Dudy nie pozostała bez krytyki NSZZ "Solidarność". " Solidarność" negatywnie ocenia ten projekt, według niej długość zaproponowanych okresów składkowych i nieskładkowych, które uprawniałyby do emerytury stażowej, jest pozbawione sensu. Jednocześnie stwierdza, że dyskusyjna pozostaje również kwestia dalszego łączenia pracy zarobkowej z pobieraniem emerytury.

Przypomnijmy, że aktualny wiek emerytalny, który obowiązuje od 1 października 2017 r., wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Według obowiązujących przepisów emerytura przysługuje osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., jeśli:

1. Ukończyły powszechny wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn,

2. Mają opłacone składki z tytułu ubezpieczenia społecznego lub ubezpieczenia emerytalnego i rentowych przynajmniej za 1 dzień, np. jako pracownik czy też osoba prowadząca działalność pozarolniczą,

3. Nie mają emerytury przyznanej z powodu ukończenia podwyższonego wieku emerytalnego.

Jeśli chodzi o nowe projekty, czeka je jeszcze długa droga, ale już dziś budzą wiele emocji. Jeżeli projekt przejdzie wszystkie sejmowe procedury legislacyjne, tzn.pierwsze czytanie, analizę odpowiedniej komisji sejmowej, posiedzenie plenarne ze sprawozdaniem z poprzednich prac, drugie czytanie i ew. poprawki oraz ocenę komisji, trzecie czytanie, czyli głosowanie w Sejmie, obrady Senatu oraz podpis prezydenta, dopiero wtedy wejdzie w życie. Inną sprawą jest, czy prezydent ją podpisze, jeśli to projekt "Solidarności" będzie rozpatrywany. Istotną zmianą w emeryturze stażowej, jest to, że osiągnięty wiek nie ma tu znaczenia. Osoby, które podjęły wcześniej pracę zarobkową, tuż po ukończeniu szkoły i osiągnięciu pełnoletności, będą miały możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę. Przeciwnicy nowego porządku emerytalnego, twierdzą, że tak uzyskane emerytury będą niskie, z uwagi na zbyt niski kapitał stażowy. Poza tym, jeśli wszystkie osoby w tej chwili zbliżające się do wieku emerytalnego skorzystają z emerytur stażowych, w budżecie może zabraknąć pieniędzy na świadczenia m.in. dla pracowników rozpoczynających karierę zawodową. 

Dla porównania niemiecki system emerytalny podwyższa wiek emerytalny, np. dla osób urodzonych w 1956 do 65 lat. Dla kolejnych roczników próg wzrasta o jeden miesiąc w roku, a od rocznika 1959 nawet o dwa miesiące w roku. Każdy urodzony po 1964 roku musi pracować do 67 roku życia, aby móc przejść na emeryturę bez potrąceń. Z kolei osoby urodzone po 1974 roku będą mogły przejść na zasłużony odpoczynek, mając 68 lat. Dla większości pracowników trudno to sobie wyobrazić. Perspektywa pracy do 68 roku życia jest dla nich przerażająca. Są jednak sposoby na skrócenie drogi do emerytury ustawowej, nawet dla tych, którzy mają za sobą mniej niż 45 lat pracy.

 Istnieją bowiem wyjątki. Wielka koalicja zdecydowała się na jeden z nich w 2014 r., a jest on szczególnie kosztowny dla funduszy ubezpieczeń społecznych: emerytura w wieku 63 lat dla osób, które były ubezpieczone szczególnie długo. Każdy, kto przepracował 45 lat i był zobowiązany do opłacania składek, może przejść na emeryturę w wieku 63 lat bez potrąceń. Jednak ta granica wieku dotyczy tylko osób urodzonych przed 1953 rokiem. Przez kolejne lata wzrasta on równolegle do standardowego wieku emerytalnego. Od osób urodzonych w 1964 r. "emerytura w wieku 63 lat” to w rzeczywistości emerytura w wieku 65 lat.

Nawet ci pracownicy mogą przejść na emeryturę wcześniej. Wszystkich obowiązuje: Można ubiegać się o emeryturę ustawową od 63 roku życia, wtedy jednak trzeba zaakceptować potrącenia. To 0,3 procent na miesiąc wcześniejszej emerytury. Więc jeśli chcemy przejść na emeryturę w wieku 63 lat zamiast 65, dostaniemy 7,2 proc. mniej, jeśli faktycznie będziemy musieli pracować do 67 lat i nadal chcemy przejść na emeryturę w wieku 63 lat, musimy nawet zaakceptować potrącenia w wysokości 14,4 proc. Byłaby to jednak błędna kalkulacja. Ponieważ 14,4 proc. nie jest odliczane od kwoty, która zostałaby osiągnięta, gdyby składki były opłacane do 67 roku życia, ale od kwoty, która faktycznie została osiągnięta w wieku 63 lat. Jeśli bowiem przechodzimy na emeryturę cztery lata wcześniej, płacimy też cztery lata mniej składek. Czyli różnica byłaby dużo większa.

W interesie ludzi pracujących na terenie Niemiec jest dłużej pracować, brzmi to logicznie, im większy kapitał stażowy, tym wyższa emerytura. To sprawdzony od lat system, który nie robi różnic w wieku emerytalnym w zależności od płci. Jest to całkowicie sprawiedliwy system, może warto i w nowych projektach to uwzględnić, by zapewnić naszym emerytom godne życie na starość.

Lubię to! Skomentuj25 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo