Kobieta Świadoma
Prawda ponad wszystko
11 obserwujących
214 notek
123k odsłony
  176   0

Dlaczego śnimy?


Każdy z nas śni, ale czy kiedyś zastanawialiście się dlaczego? Jak to się dzieje, że nasze sny stają się tak realne? I dlaczego akurat nam się śnią takie rzeczy? Nie wiem jak wy, ale ja zawsze byłam tego ciekawa, co one oznaczają. Kupiłam sobie nawet senniki, by móc je jakoś interpretować. Choć one ostatnio przeniosły się z półek mojego regału do sieci, wciąż sprawdzam, co oznaczają moje sny. Jak widzę, nie tylko mnie to interesuje, cieszą się one tam niesłabnącą popularnością. Ostatnie badania prowadzone przez badaczy snu, mają położyć kres twierdzeniom, że odkrywają one przed nami to, co nieznane, duchowe i metafizyczne. Według nich większość snów jest odzwierciedleniem tego, czego doświadczamy w rzeczywistości. Większość naszych snów jest kontynuacją tego, co dzieje się w życiu codziennym, naukowcy nazywają to hipotezą ciągłości snów. 

Sny są jedną z najbardziej zagmatwanych rzeczy, które tworzy nasz mózg. We śnie jesteśmy pozbawieni ograniczeń: możemy nagle latać, robić salta czy rozmawiać ze zmarłymi. Nie ogranicza nas tu ani logika, ani fizyka. One nie istnieją tu. Okazuje się, że nasza codzienność wpływa na sny, na przykład, gdy w rzeczywistości przeżywamy silny stres, odbija się to na negatywnych treściach snu. Natomiast, gdy spotyka nas coś dobrego, nasze sny są też pozytywne. Bardzo często sny wpływają na umiejętność rozwiązywania problemów. Już Zygmunt Freud widział w snach zwierciadło naszej duszy, uważane za zdolne do odczytywania w nich wiadomości z podświadomości. Kazał swoim pacjentom po przebudzeniu opowiadać o swoich snach. Starał się przypisać pewnym elementom snu uniwersalne znaczenie. Na przykład widelec symbolizuje diabła, a świeca symbolizuje fallusa.

Stał się on prekursorem poglądu, że ukryte znaczenie snów może zostać ujawnione, gdy nasze marzenia senne zaczniemy badać w kontekście naszych rzeczywistych doświadczeń. We współczesnej psychoanalizie terapeuci próbują pomóc pacjentom w interpretacji snów, korzystając z dzienników sennych i zestawiając realne wydarzenia z życia pacjenta z symbolami pojawiającymi się w marzeniach sennych. Najlepszym systemem do interpretacji snów jest system Halla i Vana de Castle. System ten odczytuje sny w kategoriach postaci, które się w nich pojawiają, interakcji tych postaci oraz ich skutków. Najważniejsze w interpretacji snów jest z uwagi na określenie pionu snu: kto był w nim obecny, jakie działania zostały wykonane i jakie emocje były w nich wyrażone.

Naukowcy przeanalizowali teraz tysiące raportów o snach i nadal to robią. Można również użyć tomografii rezonansu magnetycznego (MRT), aby obserwować śniące komórki mózgowe i czytać na żywo obrazy, które widzi śpiąca osoba. Dlaczego mózg w ogóle śni, jakie biologiczne znaczenie kryje się za dziwacznymi iluzorycznymi światami, wciąż pozostaje tajemnicą. Zostało wyjaśnione, że z całą pewnością prosta interpretacja symboli jest, pomimo długiej tradycji, całkowitym nonsensem. Przeważnie ludzie marzą o rzeczach, które są dla nich ważne w życiu codziennym, nie oznacza to jednak, że zawsze. Świat na jawie trwa we śnie, ale pozbawione jest logicznego myślenia.

W snach spadamy z wieżowców, walczymy z przyjaciółmi lub uciekamy przed potworami. Sen bardzo często ma tendencję do dramatyzacji i abstrakcji. Ten obraz snu pomaga nam w codziennym życiu, mierząc się ze swoimi lękami podczas snu, możemy szybciej znaleźć rozwiązanie problemu na jawie. Naukowcy badali aktywność mózgu za pomocą EEG i MRI. W zależności od aktywnej części mózgu sen dotyczył czegoś innego, np. aktywność w ośrodku mowy, sen dotyczy rozmów. Jeśli obszary mózgu odpowiedzialne za percepcję przestrzenną były aktywne, sen miał miejsce w budynku. Jeśli ludzie odgrywają rolę we śnie, naukowcy mogą odczytać go z fal mózgowych, które rozchodzą się w obszarze rozpoznawania twarzy.

Mózg śniącego działa podobnie do mózgu na jawie, obszary, za pomocą których postrzegamy obiekty w ciągu dnia, są aktywne we śnie, kiedy śnimy o tych obiektach. Jeśli idziemy ścieżką, aktywują się obszary odpowiedzialne za nasz ruch. Jeśli mówimy we śnie, centrum mowy staje się aktywne. Nadrzędne obszary mózgu, które służą logicznemu planowaniu i klasyfikacji działań i doświadczeń, zostają wyłączone. Dlaczego więc ludzki mózg nie odpoczywa po całym dniu? Do niedawna uważano, że głównym celem snów jest utrwalanie naszych wspomnień. Jazda samochodem lub taniec, umiejętności wymagające pamięci proceduralnej, ćwiczy się w snach. Sen jest więc rodzajem wirtualnego treningu. Sen jest ważny dla utrwalenia zawartości pamięci.

Im więcej dowiadujemy się, jak i dlaczego śnimy, mogąc nawet nauczyć się kontrolować swoje sny, tym większa jest nadzieja, że ​​pewnego dnia będziemy mogli wykorzystać sny w celach terapeutycznych. Nie tylko analizując je jak Zygmunt Freud, ale aktywnie wpływając na nie. Koszmary czy lęki mogłyby być w ten sposób zwalczane podczas snu. Badania potwierdzają, że istnieją różnice, o czym śnimy, dzieci mają więcej złych snów niż dorośli, ludzie w podeszłym wieku nie są tak zaniepokojeni swoimi snami. Mężczyźni często we śnie mają do czynienia z agresją, bronią i seksualnością. Natomiast kobiety częściej śnią o konfliktach interpersonalnych i emocjach. Kobiety pamiętają sny częściej niż mężczyźni, być może dlatego, że budzą się częściej i dlatego częściej je pamiętają.

Źródła:

https://www.national-geographic.pl/artykul/sekrety-snu

https://intersom.de/forschung/aktuelle-studien/Lubię to! Skomentuj52 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości