Kobieta Świadoma
Prawda ponad wszystko
12 obserwujących
222 notki
127k odsłon
  186   0

Czy dojdzie do racjonowania ciepłej wody w Niemczech?


Wiele gospodarstw domowych w Niemczech może już niedługo zostać pozbawionych dostaw gazu, a co za tym idzie ogrzewania i ciepłej wody. Choć z uwagi na okres letni brak ogrzewania nie stanowi problemu, to już brak ciepłej wody tak. Konsumenci nie tylko w Niemczech, ale całej Europie coraz częściej odczuwają konsekwencje wojny na Ukrainie. Co będzie dalej? Czy tysiące kotłów gazowych, które funkcjonują w niemieckich domach, niebawem będą pozbawione możliwości działania? Niestety istnieje taka możliwość, ponieważ w najbliższych dniach ma się rozpocząć konserwacja gazociągu Nord Stream. Może to spowodować utrudnienia dostępu do tegoż surowca.

Prezes Federalnej Agencji Sieci Klaus Mueller ostrzega przed nierównomiernym rozłożeniem dostaw gazu: "setki tysięcy kotłów gazowych mogłyby wtedy ulec awarii, a specjaliści musieliby je ponownie „ręcznie” aktywować". Również Robert Habeck Minister Gospodarki i Energii Niemiec ostrzega o możliwości całkowitego zakręcenia przez Rosję kurka z gazem. Jednak Jürgen Hardt, rzecznik unijnej grupy ds. polityki zagranicznej, uważa to za zwykłą spekulację. Czeka on na propozycję, w jaki sposób można oszczędzać gaz w nadchodzących tygodniach i miesiącach. Zdaniem Klausa Muellera nierówne dostawy gazu w Niemczech, miałyby daleko idące konsekwencje. 

„Gdyby ciśnienie w sieci gazowej w regionie spadło poniżej pewnego minimum, nagle zadziałałby bezpiecznik w setkach tysięcy kotłów gazowych. Gdyby gaz był ponownie dostępny w regionie, musiałby być ponownie ręcznie aktywowany przez przeszkolonych specjalistów”. Wiąże się to z długą przerwą w dostawach gazu. Tak więc celem Agencji ds. Sieci będzie, jeśli zajdzie taka konieczność, nakazanie redukcji zużycia gazu przez przemysł. Do ​​tej pory dostawy gazu w Niemczech były mniej więcej równomiernie rozłożone. Było to możliwe dzięki dodatkowym dostawom z Norwegii, Belgii i Holandii. Z uwagi na problemy z importem gazu, zaszła konieczność jego zakupu po niezwykle wysokich cenach. 

Niemiecki Rząd wdraża teraz środki mające na celu wsparcie firm walczących z trudnościami, spowodowanymi bardzo wysokimi cenami energii. Minister gospodarki Robert Habeck ostrzegał przed efektem domina na rynkach energetycznych w przypadku pogorszenia się kryzysu gazowego. "Nie pozwolimy sobie na systemowy wpływ na niemiecki i europejski rynek gazu, bo wtedy wystąpi efekt domina i inne sektory, a nawet bezpieczeństwo dostaw jako całość ucierpi na skutek bankructwa firmy". W ekspresowym tempie Rząd Niemiec wprowadził zmiany prawne, aby wesprzeć borykające się z trudnościami firmy energetyczne, takie jak np. Uniper. Tłem problemów jest poważne zdławienie przez Rosję dostaw gazu rurociągiem Nord Stream 1. 

W rezultacie importer gazu Uniper, największy niemiecki importer rosyjskiego gazu ziemnego, doświadczył turbulencji, a tak naprawdę stanął przed widmem ogłoszenia upadłości. Prawdopodobnie będzie on pierwszą firmą, która otrzyma wsparcie finansowe państwa. Według agencji prasowej Bloomberg firma potrzebuje nawet 9 miliardów euro, czyli około dwukrotnej jej wartości rynkowej. Analitycy szacują, że ograniczenie przepływów gazu z Rosji będzie kosztować Uniper 30 mln euro dziennie, ponieważ spółka musi skupować brakujące ilości, płacąc bardzo wysoką cenę. Rząd prowadzi obecnie rozmowy z Uniperem i ich głównym udziałowcem Fortum Oyj na temat pakietu ratunkowego.

„Musimy przygotować się na pogorszenie sytuacji”, powiedział Minister Gospodarki Robert Habeck w oświadczeniu. „Chodzi o zrobienie wszystkiego, co możliwe, aby utrzymać podstawową podaż w nadchodzącej zimie i utrzymać rynki energii jak najdłużej, pomimo wysokich cen i rosnącego ryzyka”. Trwają prace nad pakietem legislacyjnym, umożliwiającym państwu tworzenie pakietów ratunkowych, które obejmują również przejęcie udziałów w spółkach. Istnieje również mechanizm przenoszenia części rosnących kosztów gazu z zakładów energetycznych na odbiorców. Rząd powinien mieć również wolną rękę w określaniu niższych temperatur w pomieszczeniach, aby oszczędzać energię.

Pomimo że rząd chce wykorzystać swój projekt do stworzenia mechanizmu ułatwiającego firmom przenoszenie cen na konsumentów, nadal chce ich chronić przed podwyżkami. Według Ministerstwa Gospodarki należy zatem stworzyć system opłat, aby umożliwić bardziej równomierne rozłożenie obciążenia na wszystkich klientów. W najbliższych dniach będzie mowa o nacjonalizacji spółek gazowych. „Spółki gazowe przejdą w ręce publiczne, w ręce państwa, bo same już nie przetrwają”. Jest to rozsądne rozwiązanie, które było stosowane również w innych miejscach w przeszłości w sytuacjach kryzysowych.

Aby odciążyć obywateli, Aleksander Dobrindt przewodniczącym grupy państwowej CSU w niemieckim Bundestagu, wezwał do wprowadzenia ograniczonej „podstawowej ceny dla obywateli” za gaz w celu zabezpieczenia dostaw dla gospodarstw domowych w obliczu zagrażającego kryzysu gazowego. Przy takiej cenie bazowej, która ma zostać opracowana przez rząd federalny, ostatecznie zostanie ustalony limit podstawowego zapotrzebowania na gospodarstwo domowe i osobę. Taki sygnał dla opinii publicznej jest ważny, bo w przeciwnym razie gospodarstwa domowe nie byłyby w stanie udźwignąć finansowego ciężaru dalszego gwałtownego wzrostu cen gazu.

Niestety nie tylko gaz jest droższy, również prąd staje się czynnikiem generującymi koszty. Jest to ogromne obciążenie dla już coraz uboższych rodzin. Pomimo wdrożenia w życie Pakietu energetycznego dla potrzebujących, to i tak jest to przysłowiowa kropla w morzu potrzeb. Wciąż rosnące ceny praktycznie wszystkiego stawiają wiele rodzin w obliczu ogłoszenia prywatnej upadłości. To efekt ciągnącej się w nieskończoność pandemii, a następnie wojny na Ukrainie. Ludzie zaczynają się bać o swoją przyszłość. Boją się zarówno widma wojny, jak i głodu i zimna, które zbliżają się do nich każdego dnia... Czy pomoc państwa wystarczy? Obawiam się, że nie.


Źródło:

https://www.spiegel.de/wirtschaft/knappes-gas-teurer-strom-energiekrise-trifft-deutschland-a-320f154f-e504-4d5c-b71b-1823df857fd4

https://finanzmarktwelt.de/energiekrise-so-lacht-die-welt-ueber-deutschland-marktgefluester-video-237697/

Lubię to! Skomentuj14 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości