Kobieta Świadoma
Prawda ponad wszystko
12 obserwujących
224 notki
128k odsłon
  180   1

Co gubi niepoprawnych romantyków?


Niektórzy z nas ma tak silną i wyidealizowaną wizję miłości, że w konsekwencji nie potrafi prawdziwie nikogo pokochać. Mamy jasny obraz tego, jak powinna wyglądać oraz czym się przejawiać, również tego, jakie cechy charakteru musi mieć obiekt naszych westchnień. Niestety nieustannie doznajemy rozczarowań, ponieważ nasze oczekiwania zupełnie nie pasują do obrazu rzeczywistości. Podobny schemat zachowań zwykło nazywać się syndromem pani Bovary. 

Nazwa tego syndromu pochodzi od nazwiska bohaterki powieści „Pani Bovary”, napisaną przez Gustave Flaubert, jednego z niezrównanych mistrzów literatury francuskiej. Romantyczka Emma Bovary to kobieta bardzo nieszczęśliwa. Jej ideały i niemożliwa do spełnienia tęsknota za miłością idealną, wciąż wpędzają ją w egzystencjalne zgryzoty, frustrację, melancholię, a także wielkie poczucie osamotnienia.

Nigdy nie poczuje spełnienia, ponieważ widowiskowa miłość, o jakiej wciąż marzy, a która nieustannie powinna wywoływać przeszywające ciało elektryzujące dreszcze, nie istnieje. To tylko bańka mydlana, która prędzej, czy później pryśnie, gdy partner zacznie jawić się jako człowiek z krwi i kości, a nie romantyczny rycerz z baśni.

Emma Bovary pragnęła więcej od życia: więcej miłości, więcej luksusu i więcej seksu. Po ślubie była rozczarowana, że ​​małżeństwo nie odpowiada marzeniom rodem z romansu. Madam Bovary uciekła do człowieka cieni, a jej życie kończy się tragicznie. Jednakże ludzie cienia i ich ideały nie muszą mieć tak fatalnych konsekwencji. Okazuje się, że związek może z nich skorzystać. Co sprawia, że ​​ludzie cienie są tak interesujący. Warto nad tym się zastanowić, ponieważ to te rzeczy, których brakuje w związku. 

Jasność w tej kwestii pomoże, wprowadzić nowe pomysły w prawdziwy związek. Zazwyczaj nasz partner nie ma pojęcia, że potrzebujemy więcej uwagi, czy znowu chcemy kwiatów. Dopóki cień nie przytłacza naszego związku, może być dla nas dobry. Chcąc wykorzystać jego pozytywny efekt, ważne jest, by porozmawiać ze swoim partnerem o naszych oczekiwaniach (człowieku-cieniu). Ponieważ szkodzić może on tylko z ukrycia. Tajny kontakt wzmacnia go, prawdziwy mężczyzna natomiast pozostaje wykluczony.

Single często nie są tak naprawdę sami, odnosząc się do swojego ideału, wolą go od rzeczywistości. Związek to ciągła praca i życie codziennością. Bardzo często problemy w relacji wynikają przez brak zaangażowania ze strony partnerów. Ludzie nie chcą angażować się w rzeczywistość. Bardzo chętnie uwierzą w szczęście, które proponują im media. Dlaczego mielibyśmy być zadowoleni ze swojego niedoskonałego współmałżonka, skoro istnieje niezliczona ilość możliwości na znalezienie partnera naszych marzeń za pomocą agencji randkowych, internetowych i szybkich randek czy Medii społecznościowych? 

Czasami to kwestia zaakceptowania słabości prawdziwego partnera, ponieważ ludzie cienia są iluzjami. Jeśli postrzegamy rzeczywistość tylko jako kiepską imitację swojego snu, cierpi na tym nasze partnerstwo. Nasze nierealne oczekiwania względem partnera stanowią zagrożenie dla prawdziwego partnera tylko w czasie kryzysu. Szczęśliwy związek jest jak warstwa ochronna, w której nawet flirt z innym mężczyzną nie stanowi żadnego zagrożenia. Im większe są nasze oczekiwania, tym głębszy jest kryzys w związku, ponieważ one są jego konsekwencją.

Bowaryzm jest obecnie bardzo aktualny, boryka się z nim bowiem wiele osób. Romantyczne wyobrażenia są dla nich zgubą. Nie doceniają małych czułych gestów partnera, wciąż czekając na spektakularne niespodzianki. Chcą być podziwiani, nieustannie adorowani i zaskakiwani. Ich partner nie ma prawa do okazywania żadnej słabości. Nie mogą pozbyć się z umysłu frazy „nie tak to powinno wyglądać...”. Rzeczywisty partner nigdy nie będzie wystarczająco dobry. Wplątują się w coraz to inne relacje, ale zawsze kończy się to tak samo, załamane opowiadają, że nie mają szczęścia w miłości. Chyba każdy z nas czuł kiedyś coś takiego...

Lubię to! Skomentuj37 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości