Kobieta Świadoma
Prawda ponad wszystko
12 obserwujących
264 notki
149k odsłon
  132   1

Dlaczego przyjemność staje się piekłem?


Każdy z nas jest dziś uzależniony, różni nas tylko jego przyczyna. Jak definicja mówi "to nabyty stan zaburzenia zdrowia psychicznego i fizycznego, który charakteryzuje się okresowym, lub stałym przymusem wykonywania określonej czynności, lub zażywania psychoaktywnej substancji chemicznej". Nie ma uniwersalnych cech, które są wspólne dla wszystkich uzależnień. Nałóg to nie tylko uzależnienie od alkoholu, papierosów czy narkotyków. Uzależnić można się dziś praktycznie od wszystkiego, np. zakupów, seksu, komputera, kawy czy telewizji. Czy można to jakoś wcześniej rozpoznać? Jakie są oznaki tego, że możemy mieć skłonność do nałogów? 

Według badaczy uzależnienie wynika z niemożności cieszenia się naszymi codziennymi sprawami, takimi jak praca, związek lub przyjaźń. W szczęśliwych środowiskach jesteśmy mniej podatni na uzależnienia. Uzależnienie zwiastują pewne oznaki biologiczne, sugerujące nasze ku niemu skłonności. Samo słowo "uzależnienie" czy to od alkoholu, narkotyków, czy seksu, ma negatywne konotacje. Uzależnienie to zaburzenie, a osoby cierpiące na nie są uważane przez nasze społeczeństwo za problem. 

Przyczyn uzależnienia jest wiele. Niektórzy uważają, że "osobowości uzależnionej” jest niezwykle trudno oprzeć się pokusie. Nie jest to jednak solidny dowód, ponieważ nie znaleziono jednej cechy, która byłaby wspólna dla wszystkich uzależnionych. Według Mai Szalavitz, autorki książki "Unbroken Brain: A Revolutionary New Way of Understanding Addiction" , osobowość uzależniająca jest mitem i nie ma uniwersalnych cech wspólnych dla wszystkich osób uzależnionych. "Niektórzy są nieśmiali, inni odważni. Niektórzy są w zasadzie mili i opiekuńczy, inni są bezwzględni. Niektórzy ludzie są uczciwi, inni nie. Osoby uzależnione mogą mieć wszystkie ludzkie cechy, pomimo panujących okrutnych stereotypów”. ​​

Społeczeństwo bardzo szybko przypięło im łatkę jako skłonnych do zachowań impulsywnych, ponieważ wyjaśnia to, dlaczego zachowują się w nietypowy sposób. Uzależnienie jako takie jest zaburzeniem społecznym. Według niektórych przyczyną uzależnienia nie jest przyjemne uwalnianie się dopaminy, tylko brak prawidłowych relacji z innymi i zdrowych przywiązań.

Przeprowadzone badania na przełomie lat 70. i 80. wykazały, że gdy szczury laboratoryjne siedziały samotnie w pustych klatkach, mając do wyboru dwie butelki wody, jedną zawierającą zwykłą wodę, a drugą zawierającą wodę z heroiną, szczury wybierały wodę z heroiną. Doprowadziło to do przedawkowania i ostatecznie do śmierci. Jej wybór wskazywał, że narkotyk dawał szczurom tyle przyjemności, że uzależniły się i nadal wybierały wodę z heroiną z powodu tego uczucia.

Jednak kanadyjski psycholog Bruce Alexander podszedł do tych wyników ze sceptycyzmem. Zauważył, że klatki są zawsze małe, a szczury nie mają nic do roboty. Więc samotność i nuda sprawiły, że zdecydowały się na haj. Opracował on „park szczurów”, gdzie nowa klatka była około 200 razy większa niż poprzednia używane do ich samotnego przetrzymywania. Ponownie zaopatrzono ją zarówno w wodę zwykłą, jak i heroinową. Dostępne były kółka dla chomików, mnóstwo kolorowych piłek do zabawy i mnóstwo jedzenia. Ponadto w klatce było teraz dwadzieścia szczurów, które mogły się ze sobą bawić i kopulować.

Okazało się, że szczury były znacznie mniej zainteresowane wodą z narkotykami, żaden z nich nie uzależnił się i żaden z nich nie zdechł z powodu przedawkowania. Dopóki szczury nie były same i mogły bawić się, nie potrzebowały heroiny. Oczywiście, to, że coś dzieje się w przypadku szczurów, nie oznacza jeszcze, że dotyczy to również ludzi. Jednak długoterminowy eksperyment z ludźmi przyniósł te same wyniki. Jest naturalnym zachowaniem łączenie się ludzi pomiędzy sobą. Możemy to zrobić, kiedy jesteśmy szczęśliwi i zadowoleni. Jednak, gdy czujemy się odizolowani, przygnębieni, niespokojni lub smutni, nawiązanie więzi może być o wiele trudniejsze. 

W takich przypadkach często sięgamy po papierosy, alkohol czy narkotyki. Przedmiotem tego uzależnienia może być również nadmierne używanie smartfonów, oglądanie pornografii czy hazard. Kiedy ktoś jest uzależniony, np. od heroiny, odpowiedzią jest wykluczenie go ze społeczeństwa, dopóki nie zostanie zrehabilitowany. Jeśli zostanie złapany z nielegalnymi substancjami, zostanie aresztowany, prawdopodobnie będzie skazany na karę i być może trafi do więzienia. Oznacza to, że trudniej jest mu znaleźć pracę i prowadzić stabilne życie. To pętla zagłady.

Niewierność i uzależnienia, zachowania uzależniające i kompulsywne często wynikają z traumy z wcześniejszego życia, takiej jak zaniedbanie lub przemoc emocjonalna i fizyczna. Nie podlegają one na dobrej zabawie, ale na emocjonalnym mechanizmie radzenia sobie z problemami i bólem. Chcąc uciec przed stresem, lękiem, depresją i innymi formami emocjonalnego dyskomfortu, w tym celu wykorzystują uzależnienie. Narażeni są na nie osoby o pewnych cechach, takich jak: poszukiwanie wrażeń, impulsywność, buntowniczość, ukrywanie pewnych zachowań, depresja, stany lękowe, obsesja, niska samoocena, ADHD, zamiłowania do ryzyka czy nałogowcy w rodzinie.

Osobowość podatna na uzależnienia to zestaw pewnych cech, które zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju zaburzeń związanych z nadużywaniem różnych substancji lub z pewnymi zachowaniami. Tylko wczesna diagnoza może pomóc w walce z nim. Zwłaszcza  w przypadku dzieci i młodzieży,  szybka diagnoza jest bardzo ważna.

Źródło:

Maia Szalavitz "Unbroken Brain: A Revolutionary New Way of Understanding Addiction"

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Uzale%C5%BCnienie

Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale