Kobieta Świadoma
Prawda ponad wszystko
12 obserwujących
224 notki
128k odsłon
  109   0

Nienawiść w sieci (część trzecia)


Chamstwo jest jednym z najskuteczniejszych sposobów wysysania energii z rozmówcy przez łobuza. Również w tym przypadku agresor jest zainteresowany procesem upokorzenia czy autoafirmacji. Jednak jego głównym celem jest energia rozmówcy. Im mocniej i głębiej się do niej przyssie, tym więcej emocji otrzyma. I nie ma znaczenia, że ​​są to złe emocje, tj. ból, irytacja, oburzenie, złość, strach czy wrogość. Dla wampira energetycznego jest jeszcze lepiej. Jeśli uda mu się doprowadzić przeciwnika do złości, histerii lub wściekłości, jest to zwykle akrobacja i największa przyjemność.

Zastanawiając się nad tym, czym jest chamstwo, trzeba pamiętać, że jest ono jak lawina, bardzo trudno jest przewidzieć jego początek i przebieg. A także poprawnie na nią reagować nie będąc świadomym niezbędnych umiejętności i wiedzy. Chamskie zachowanie jest uzależnione w ogromnej mierze od samego łobuza i otaczającego go środowiska. W większości przypadków przypomina negatywne emocje i przejawy złych manier, tj. szorstkości, nietaktu czy braku znajomości etykiety. Bardzo ważne jest, by odróżnić je od rzeczywistego, celowego chamstwa.

Głównym jego przejawem jest agresja zarówno werbalna, jak i fizyczna. Większość chamów wybrała taką taktykę, z uwagi na zachowanie agresywne w stosunku do rozmówcy. Sprawia mu to większą przyjemność niż reakcje ofiary zastraszania. Ostre wypowiedzi, odrzucenie opinii innych, autorytarne osądy są jednym z głównych środków komunikacji agresywnego tyrana. Wierzy on, że stoi na czele słusznej sprawy, moralności, uczciwości, sprawiedliwości, dobrego wychowania itp. Z tego powodu czasami może dojść do fizycznej napaści i bezpośredniej groźby.

Arogancki uśmiech na jego twarzy czasem nas upokarza i niszczy nastrój nie mniej niż ostre stwierdzenie. Podobnie ignorancja rozmówcy jest także zwykłym chamstwem. Zwłaszcza gdy znajdujemy się w zasięgu wzroku i słuchu łobuza. Większość chamów używa strategii ignorowania w innym celu, przedkładają oni własne interesy ponad interesy innych ludzi. Celem chamskiego zachowania jest sprowokowanie reakcji rozmówcy i innych osób. Dlatego też łobuz zrobi wszystko, aby zwrócić na siebie uwagę. W tym celu używa podniesionego tonu, dobitnej mimiki twarzy i wymownych gestów. 

Także będąc anonimowym, podczas rozmowy telefonicznej czy serwowania w Internecie, wybiera takie frazy, aby uzyskać maksymalną reakcję rozmówcy. Chamskie zachowanie jest całkowicie pozbawione jakichkolwiek zasad kultury. Ramy etyczne nie pozwalają łobuzowi na uzyskanie oczekiwanego efektu w stosunku do swojej ofiary, więc są one całkowicie pomijane. Brak odpowiedniego wykształcenia, niekoniecznie przesądza o jego kulturze osobistej, ludzie o słabym wykształceniu nie zawsze są prostakami. Również osoby, które bardzo dobrze znają zasady etykiety, mogą być chamskie.

Tylko część chamów wybiera otwarty konflikt, bardzo często wolą korzystać z ukrytych, anonimowych sposobów wpływania na innych ludzi. Nie czyni ich to jednak mniej niebezpiecznymi. Z uwagi na a dużą różnorodność przyczyn i przejawów chamstwa, niestety nie ma uniwersalnego sposobu radzenia sobie z nim. Powinniśmy wybierać takie metody reagowania na nie, na jakie pozwalają nasze umiejętności, temperament, dowcip, wytrzymałość, prawo i ewoluująca sytuacja. Część z nas wierzy, że łobuz boi się siły, a część, że tylko zignorowanie go pomoże. 

Oto kilka różnych sposobów reagowania na niegrzeczne zachowanie. Najważniejszą rzeczą podczas konfliktu jest kontrolowanie tego, co się wokół nas dzieje. Każda oznaka słabości z naszej strony tylko sprowokuje chamów do ataków. Zachowajmy więc spokój i nie wykraczajmy poza dobre maniery. Duże lepsze efekty przynosi dyskusja bez osób obserwujących. Zachowajmy samokontrolę i dystans do chama, nawet jeśli jest nim szef czy współmałżonek. Możemy przecież zmienić pracę, rozwieść się z mężem i otworzyć drogę do nowych możliwości. Jest to bardzo trudne, ale poczucie godności i szacunku do samego siebie jest tego warte.

Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości