Kobieta Świadoma
Prawda ponad wszystko
12 obserwujących
223 notki
128k odsłon
  247   0

Przełom w leczeniu depresji i demencji


Depresję i demencje można leczyć poprzez elektryczną stymulację powierzchni oka. Grupa badawcza z University of Hong Kong School of Medicine (HKUMed) i City University of Hong Kong (CityU) odkryła, że ​​elektryczna stymulacja powierzchni oka może złagodzić objawy depresji i poprawić funkcje poznawcze w modelach zwierzęcych. W 2015 roku Lim Lee Wei, adiunkt w School of Biomedical Sciences, HKUMed, zastosował głęboką stymulację kory przed czołowej w mózgach zwierząt, aby poprawić funkcje pamięci i złagodzić objawy depresji. 

Efekt terapeutyczny powiązany jest ze wzrostem komórek mózgowych w hipokampie, regionie mózgu, o którym wiadomo, że bierze udział w uczeniu się i zapamiętywaniu. Procedura ta, znana również jako głęboka stymulacja mózgu, jest dość inwazyjna i wymaga operacji wszczepienia elektrod do mózgu. Może to prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych, takich jak infekcja i inne powikłania pooperacyjne.

Zespół badawczy z Hong Kongu kierowany przez dr. Lim Lee Wei, dr. Leanne Chan Lai-hang, profesor nadzwyczajny i profesor Chan Ying-shing poszukuje alternatywnych sposobów leczenia zaburzeń neuropsychiatrycznych. Odkryli oni, że nieinwazyjna stymulacja powierzchni rogówki oka, inaczej nazywana jako przez skórna stymulacja elektryczna lub TES, aktywująca szlaki mózgowe, spowodowała niezwykłe działanie przeciwdepresyjne i zmniejszenie poziomu hormonów stresu w zwierzęcym modelu depresji. 

Technika ta stymuluje ekspresję genów zaangażowanych w rozwój i wzrost komórek mózgowych w hipokampie. Przeprowadzone dodatkowe badania wykazały, że ta nieinwazyjna stymulacja radykalnie poprawiła pamięć u myszy i zmniejszyła hipokampowe złogi beta-amyloidu, jedną z cech charakterystycznych choroby Alzheimera. Według eksperta w dziedzinie elektrycznej stymulacji wzrokowych i niewzrokowych celów w mózgu dr. Leanne Chan Lai-hang, przez rogówkowa stymulacja elektryczna jest nieinwazyjną metodą pierwotnie opracowaną w celu leczenia chorób oczu i byłaby wielkim przełomem naukowym, gdyby mogła być stosowany w leczeniu zaburzeń neuropsychiatrycznych.

Wyniki tych badań torują drogę nowym opcjom terapeutycznym w leczeniu depresji i demencji. Muszą jednak najpierw zostać przeprowadzone badania kliniczne, aby potwierdzić skuteczność i bezpieczeństwo tej metody. Badania te zostały opublikowane w czasopiśmie "Brain Stimulation" oraz w "Annals of New York Academy of Sciences".

Ciężka depresja jest najczęstszym i najpoważniejszym zaburzeniem psychicznym obecnie na świecie. Niedawno Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że ​​pandemia COVID-19 spowodowała ogromny wzrost liczby osób cierpiących na lęki i depresję. Niestety u około jednej czwartej dotkniętych chorobą dostępne terapie nie są wystarczające.


Źródła

The University of Hong Kong,香港大學 / Wing Shan Yu i wsp., Przeciwdepresyjne efekty stymulacji elektrycznej przez rogówkę w modelach szczurzych, Stymulacja mózgu (2022). DOI: 10.1016/j.brs.2022.05.018

Wing Shan Yu i wsp., Przezskórna stymulacja elektryczna poprawia funkcje poznawcze w starszych modelach myszy i modelach 5XFAD, Annals of the New York Academy of Sciences (2022). DOI: 10.1111/nyas.14850

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości