Kobieta Świadoma
Prawda ponad wszystko
11 obserwujących
260 notek
146k odsłon
  423   1

Świadome macierzyństwo


Mam 54 lata i chcę jeszcze zostać mamą! Dla niektórych to szokujące wyznanie jednej z moich znajomych, ale dla mnie nie. Uważam, że każdy moment jest dobry na taką decyzję. Coraz więcej kobiet stawia sobie za priorytet swoją edukację, karierę i kompatybilność z partnerami przed podjęciem decyzji o macierzyństwie. Kiedy jest właściwy moment na podjęcie takiej decyzji? W wieku 20 lat, gdy nie jesteśmy przygotowane na takie poświęcenie? A może w wieku 30 lat, gdy zaczynamy wspinać się po kolejnych szczeblach kariery? Kto z nas potrafi odpowiedzieć na to pytanie: Kiedy będzie odpowiedni czas na macierzyństwo?

Super modelka Naomi Campbell została mamą w wieku 50 lat. Umieszczając szczerą wiadomość na Instagramie, gdzie ma ponad 10 milionów obserwujących, brytyjska supermodelka, napisała: „Piękne małe błogosławieństwo wybrało mnie na jej matkę”. Czyż nie jest to piękne wyznanie? Kto decyduje o tym, kiedy jest właściwy czas na dziecko? Wielu osobom na świecie nie podobało się to, że kobieta 50+ rości sobie prawo do bycia mamą, tak jakby kogoś to interesowało?! Było również wiele osób, które wyrażały swój podziw dla jej decyzji. Czy się komuś to podoba, czy nie, późne ciąże stają się normą na świecie. W 2018 roku Urząd Statystyczny Wielkiej Brytanii opublikował dane, według których liczba urodzeń kobiet po 50. roku życia wzrosła czterokrotnie w ciągu ostatnich dwóch dekad.

Okazuje się jednak, że pomimo wszechobecności matek w wieku 40 i 50 lat wydaje się, że kobiety nie mogą dokonywać samodzielnie wyborów reprodukcyjnych bez analizy społecznej. Wielu osądza je za opóźnianie rodzicielstwa, nazywając późne ciąże oznaką egoizmu współczesnej kobiety, która pragnie tego wszystkiego zbyt późno. Choć nie spodoba się to mężczyznom, co teraz napiszę, to ich wina. Dopiero gdy kobieta czuje się bezpieczna psychicznie i finansowo, decyduje się na posiadanie potomstwa, ponieważ coraz częściej mężczyźni unikają jakiejkolwiek odpowiedzialności. Większość mężczyzn nie zgadza się z tą opinią, twierdząc, że najlepszy czas na macierzyństwo jest w wieku 20-25 lat. Prawda natomiast jest taka, że obecne 20 latki nie chcą być matkami, wybierają seks bez zobowiązań i aborcję. Tak, że drodzy panowie nic z waszych wysiłków, nie zostaniecie rodzicami, bo wasza partnerka ma w głowie, zabawę, operacje plastyczne czy seks bez konsekwencji, ale nie wspólne z wami dziecko.

Mimo przeciwników starsze matki nie są już rzadkością. Coraz więcej kobiet decyduje się na posiadanie dzieci w późniejszym wieku, czy to naturalnie, czy poprzez macierzyństwo zastępcze. Piosenkarka pop Janet Jackson urodziła w wieku 50 lat, a Hoda Kotb została mamą w wieku 52 lat. Świeży powiew zmian czuć nawet w bardziej konserwatywnych krajach, w których kobiety coraz częściej decydują się na odrzucenie macierzyństwa. Wiek kobiety przestał już być barierą dla macierzyństwa, a podróż do płodności należy do niej i inni nie powinni zasiadać w osądzaniu jej wyborów reprodukcyjnych. Skoro kobiety muszą najpierw zajść w ciążę, następnie nosić dziecko przez 9 miesięcy pod sercem, by na końcu je wydać w bólach na świat, a przez kolejnych naście lat wychowywać, to ostatnie słowo powinno należeć do niej. 

Może się okazać, że to jedyna szansa dla mężczyzn na spełnienie marzenia o ojcostwie. Tym bardziej że obecne 50. latki, to bardzo piękne i zadbane kobiety. Poza tym kobieta spełniona, to najlepsza gwarancja udanego związku i świadomego macierzyństwa. Zaraz odezwą się starsi panowie, że to bzdury, że tylko młoda kobieta gwarantuje zdrowe potomstwo. A ja pytam: Kto wam to zagwarantuje? Jeśli znajdziecie kogoś, kto potwierdzi to na piśmie, to uwierzę... Na razie młode kobiety, są często matkami upośledzonych dzieci i mają równie wysoki wskaźnik poronień co pozostałe. To tylko wymówki z waszej strony, by ukryć chęć posiadania partnerki w wieku waszych córek. Jak dla mnie miejcie sobie, jakie chcecie, tylko nie opowiadajcie bzdur na temat późnego macierzyństwa, bo mijacie się z prawdą. Wiem, bo jestem takim dzieckiem!


Lubię to! Skomentuj77 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo