Kobieta Świadoma
Prawda ponad wszystko
11 obserwujących
260 notek
146k odsłon
  174   0

Małżeństwo z rozsądku.


We współczesnym świecie ludzie zawierają związki małżeńskie i pozostają w nich z wielu różnych powodów, począwszy od presji społeczeństwa lub rodziny, wieku, pragnienia posiadania dzieci, powodów ekonomicznych i stylu życia lub strachu przed samotnością. Te wszystkie motywy bardziej dotyczy wygody niż miłości. Jednakże nie można nikomu zabronić zawarcia go, ponieważ każdy związek jest wyjątkowy sam w sobie. Czyż nie chodzi o znalezienie sposobu na uczynienie małżeństwa korzystniejszym dla wszystkich? Może podejście do niego z bardziej praktycznych pobudek przyniesie nam więcej korzyści niż małżeństwo wyłącznie z miłości. Ta dynamika sprawia, że ​​małżeństwa z rozsądku istnieją i zawsze będą istnieć obok małżeństw zawieranych z miłości.

Zgodnie z pierwotną definicją małżeństwo z rozsądku to małżeństwo między dwojgiem ludzi ze względów praktycznych, finansowych lub politycznych, a nie z miłości. Bardzo często służy osobistemu zyskowi lub innym strategicznym celom. Jednym z powodów zawierania małżeństw z rozsądku to cel imigracyjny, gdy ludzie zawierają małżeństwo, aby uzyskać wjazd do pożądanego kraju. Innymi powodami zawierania go są: spełnienie oczekiwań rodziny, dla korzyści politycznych i społecznych lub finansowych. Małżeństwo z rozsądku może przybrać formę małżeństwa aranżowanego i może być zaaranżowane przez rodziców lub osoby trzecie. Ludzie pobierają się z wielu powodów, takich jak miłość, chęć posiadania dzieci i budowa rodziny. Inne motywy, takie jak korzyści społeczne, ekonomiczne i inne, są uważane za rozsądne. 

O funkcjonowaniu takiego małżeństwa decyduje charakter obojga i jego cel, na przykład małżeństwo z powodu uzyskania prawa pobytu, będzie inaczej funkcjonować niż małżeństwo zawarte z przyczyn chęci posiadania potomstwa. Ponieważ to drugie wymaga jakiejś formy intymności, czego nie można powiedzieć o pierwszym. Przy okazji należy zaznaczyć, że to pierwsze jest w wielu krajach przestępstwem i jest ścigane karnie. O sukcesie zawartego związku decyduje to, czy zostały spełnione oczekiwania obu stron, nawet jeśli te są praktyczne, a nie emocjonalne. Jednak, gdy potrzeby jednego lub obu partnerów nie są zaspakajane i zaczyna narastać uraza, pojawia się prawdziwy problem. W takim przypadku może dojść nawet do rozstania.

Formą małżeństwa z rozsądku jest małżeństwo aranżowane, które po dziś dzień ma miejsce w niektórych kulturach i religiach. Są one aranżowane przez rodzinę lub przyjaciół, w takich przypadkach miłość nie odgrywa żadnej roli. Pod uwagę brane są takie rzeczy jak status finansowy, przekonania religijne, rodzina itp. na przykład tradycja. Bardzo często zdarza się, że chcąc ukryć własne preferencje seksualne, ludzie decydują się na małżeństwo z rozsądku. W wielu kulturach bowiem homoseksualizm i lesbijstwo są nadal nie mile widziane. Małżeństwo z kimś przeciwnej płci jest uważane za normalną część dorosłego życia, więc każdy, kto nie spełnia tego ideału, jest traktowany z dużą nutą podejrzliwości. Aby sprostać oczekiwaniom rodziny i ze względu na presję społeczną, osoby o różnej orientacji seksualnej sięgają po małżeństwa z rozsądku, aby zadowolić wszystkich wokół siebie.

W tego typie małżeństwa para mieszka razem, dzieląc swoje życie jak każda inna para małżeńska, ale każda ma oddzielnych partnerów lub kochanków tej samej płci. Bardzo często posiadają dzieci, aby zachować pozory. W tradycyjnych społecznościach etnicznych małżeństwa partnerów tej samej płci jest nadal tematem tabu i niektóre rodziny nigdy by tego nie zaakceptowały. Dlatego homoseksualiści są bardzo często skłonni do zawierania małżeństw, aby ukryć swoją orientację seksualną z obawy przed represjami ze strony rodziny, społeczeństwa lub prawa. 

Czasem ludzie nie chcąc rozbijać rodziny, podejmują decyzję o pozostaniu razem. I tak z małżeństwa zawartego z miłości ewoluuje małżeństwo z rozsądku. Pomimo tego, że wcześniej para kochała się, coś spowodowało, że miłość umarła. Jednak z przyczyn ekonomicznych lub ze względu na dzieci, lub innych z powodów np. tj. chęć uniknięcia piętna związanego z rozwodem, pragną pozostać dalej razem. Para wybiera wtedy małżeństwo z rozsądku, wymyśla sposób na współistnienie i rodzicielstwo, ale nie wchodzą już w interakcje jak typowa para małżeńska. Pomimo decyzji o zakończeniu ich związku, wygodniej będzie pozostać im razem.

Jeszcze innym powodem zawarcia małżeństwa z rozsądku jest nieplanowana ciąża kobiety. W takim przypadku, aby uniknąć napiętnowania i presji, a także zapewnić dziecku stabilny dom, para może zdecydować się na małżeństwo z rozsądku. Jest to bardzo powszechne w społeczeństwach tradycyjnych, konserwatywnych lub religijnych.

Innym powodem zawarcia małżeństwa z rozsądku jest osiągnięcie korzyści politycznych i ekonomicznych. Ma ono służyć wzmocnieniu politycznego profilu jednego z małżonków lub połączenie dwóch firm. Ten rodzaj małżeństwa nie jest wcale nowy, był on już powszechny od wielu, wielu lat. Takie małżeństwo było korzystnym porozumieniem pomiędzy dwiema rodzinami. Był to bardzo dobry sposób na utrzymanie bogactwa, a wręcz jego pomnożenia w danym kręgu i uzyskanie dostępu do określonej klasy społecznej.

Jak widać, małżeństwo z rozsądku ma swoje zalety. Każdy z nas ma prawo wyboru, ja jednak jestem przekonana, że takie małżeństwo wcześniej czy później ulegnie rozpadowi, ponieważ brak mu tego, co najważniejsze, miłości.

A co wy, drodzy państwo myślicie na ten temat?!


Lubię to! Skomentuj37 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo