Kobieta Świadoma
Prawda ponad wszystko
13 obserwujących
308 notek
174k odsłony
  132   0

Tabu


Na przestrzeni lat tematy tabu zmieniały swoje znaczenie, to co kiedyś uznawane było za tabu, dziś już nie koniecznie. Z kolei to, co dziś nim jest, wcześniej nim nie było. Przykładem może być gwałt, dziś powiedzenie przez kobietę NIE, jest jednoznaczne, gdy mężczyzna pomimo tego doprowadzi do seksu z nią, będzie to gwałt. Wcześniej uznawano to za "zły" seks. Gdy spojrzymy na powieści sprzed 100 lat, można byłoby dyskutować nad obrazem tamtejszego "romantycznego" seksu. Seks, w którym bohaterka nie chce go, a bohater pokonuje jej opór i uprawia z nią seks, przypomina raczej gwałt niż romantyczne zbliżenie dwojga kochających się ludzi. Nie ma to już nawet znaczenia, że w tym czasie dochodziło często do gwałtów małżeńskich, takie bowiem były wtedy prawa małżeńskie. Seks był obowiązkiem żony względem męża i na odwrót.

Nie tylko książki są na to dowodem, ale również liczne hollywoodzkie filmy, w których autorzy nie pozwalali na ukazanie wyraźnie seksu, jednak nie przeszkadzało im ukazywać wielokrotnie wymuszonych pocałunków. Pamiętacie scenę w "Przeminęło z wiatrem", w której Rhett niósł niechętną Scarlett po schodach? Wiadome było, do czego dojdzie. Praktycznie każdy film z rozgniewaną kobietą dotyczył mężczyzny, który ignoruje to, o co jest zła i całuje ją w celu uległości. Mężczyźni wyraźnie źle rozumieli romantyzm w owych czasach. Czyż seks nie powinien odbywać się za zgodą obojga? Doszliśmy do miejsca, w którym już wiemy, że seks zawsze wymaga zgody. I nie ma tu znaczenia, kto nas gwałci mąż, chłopak czy szef. Zawsze, gdy dochodzi do seksu, mimo sprzeciwów jednej ze stron, będzie to gwałt.

Innym przykładem tematu tabu, może być wielodzietność, przed laty zachęcano ludzi do niej, a dziś się zniechęca, choć ostatnio wraca się do starych praktyk, ale wyłącznie przez fakt, że nasze społeczeństwo bardzo szybko się starzeje. Jeszcze przed 50 laty ludzie mieli zwykle 6, 8, a nawet 12 dzieci. I nawet kiedy kontrola urodzeń stała się dostępna, to kościół katolicki wystąpił przeciwko niej. W dzisiejszych czasach, jeśli mamy gromadkę dzieci, to inni zachowują się tak, jakbyśmy w pojedynkę przeludnili planetę. Wielodzietność według wielu osób to oznaka patologii i braku świadomości, co jest oczywiście śmieszne i nieprawdziwe. To zwykłe zaściankowe stereotypy. Dowiedziono już nieraz, że dzieci wychowują się lepiej w grupie niż w pojedynkę.

Jednym z największych i najbardziej kontrowersyjnych tematów tabu obecnie jest kazirodztwo. Kiedyś zjawisko to nazywano "Sportem Królów". Był to sposób na zachowanie tronu w obrębie rodziny królewskiej i czystości krwi. Było to praktykowane w przypadku, gdy członkowie rodzin królewskich nie mogli znaleźć w pobliskich królestwach członka innej rodziny królewskiej, który byłby skłonny ożenić się i spłodzić swojego następcę. Wtedy dochodziło do związków kazirodczych pomiędzy rodzicem a dzieckiem; rodzeństwem; kuzynostwem; ciotki z siostrzeńcem czy siostrzenicy z wujkiem. W każdym razie mogli oni mieć dziecko zrodzone z "królewskiej krwi", nic nie było poza ich zasięgiem. Związki kazirodcze w owych czasach uchodziły za normę.

W dzisiejszych czasach kazirodztwo jest traktowane z góry jako zło, ale nadal występuje znacznie częściej, niż wielu ludzi chce się do niego przyznać. Jednak współczesne kazirodztwo nie polega na "spłodzeniu spadkobiercy". Jest ono praktykowane wyłącznie dla przyjemności i z miłości. Zdaję sobie sprawę z tego, że są bracia i siostry, którzy się zakochują i eksperymentują z seksem, powodami tego są często poza miłością, nuda lub chęć zaspokojenia popędu. W przypadku takich związków może się zdarzyć, że przyjdą na świat upośledzone dzieci. Tak jak mówią, kopia kopii degraduje jakość każdego pokolenia, prawdopodobnie DNA będzie degradować i mutować z pokolenia na pokolenie.

Dla wielu młodych dziewcząt pierwszym penisem, który widzą przez przypadek lub z ciekawości, jest penis brata. Wspólne mieszkanie i brak prywatności prowadzi do przypadkowych spojrzeń, gdy jedno lub drugie ubiera się, lub rozbiera. Młodzi ludzie są z natury ciekawscy, to zupełnie naturalne, że interesują się anatomią płci przeciwnej. W wielu krajach prawo dopuszcza możliwość zawierania małżeństwa przez kuzynostwo. Inne kraje z kolei nawet nie mają przepisów dotyczących zakazu kazirodztwa, więc jest to w dużej mierze kwestia tego, co społeczeństwo uważa za niemoralne. Czyż nie jest dziwne, że możemy uprawiać seks, nawet najbardziej wyuzdany z facetem spotkanym przypadkowo w barze, ale gdybyśmy chcieli kochać się z mężczyzną, którego znaliśmy i kochaliśmy przez całe życie, to jest to nielegalne. Nie twierdzę, że tego wszyscy chcą, ale gdyby było to możliwe...

50 lat temu społeczeństwo twierdziło, że seks analny jest zły, a teraz jest powszechną częścią prywatnego życia seksualnego wielu ludzi. Jest wiele przykładów zmiany znaczenia tematów tabu, ale dotyczą one głównie seksualności człowieka, pieniędzy i relacji międzyludzkich. Jeszcze do niedawna powiedzenie nieznajomemu mężczyźnie, że nam się podoba, było nie do pomyślenia. Zwyczajnie nie wypadało to dziewczynie z dobrego domu, dziś bardzo często znajomość inicjują kobiety. Ja jednak jestem staromodna, wolę, gdy to mężczyzna jest inicjatorem znajomości i głową rodziny.   

Świat się zmienia, a wraz z nim tematy tabu. Czy z korzyścią dla społeczeństwa? To czas pokaże. Jednak zawsze lepiej być ostrożnym z tzw. tematami tabu.

Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale