Kobieta Świadoma
Prawda ponad wszystko
13 obserwujących
308 notek
174k odsłony
  673   1

Zagrożenie nuklearne, co robić w jego przypadku?


Napięcie wiążące się z wojną na Ukrainie i realne zagrożenie ze strony Rosji wymaga od nas wszystkich zachowania gotowości i powzięcia środków ostrożności związanych z atakiem nuklearnym. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak postępować w razie realnego zagrożenia? Te informacje przydadzą się nie tylko w takim przypadku, ale także podczas awarii elektrowni jądrowej, jak i brudnej bomby. O takich zagrożeniach informują odpowiednie służby, przeczytamy o nich w Internecie, w gazetach lub usłyszymy w telewizji czy radiu. To bardzo ważne, by zachować wtedy szczególną ostrożność, najlepiej ukryć się w schronie przeciwatomowym, domu, piwnicy, kościele, czy innym budynku. Jego ściany mogą blokować większość szkodliwego promieniowania. Ponieważ materiały radioaktywne z czasem stają się słabsze, przebywanie w środku przez co najmniej 24 godziny może ochronić nas i naszych bliskich, dopóki nie będzie można bezpiecznie go opuścić. 

Gdy jesteśmy w pomieszczeniu podczas zagrożenia radiacyjnego: Zostańmy w środku. Zamknijmy wszystkie okna i drzwi. Zejdźmy najlepiej do piwnicy lub na środek budynku. Większość materiału radioaktywnego osadza się na zewnątrz budynków; dlatego najlepiej trzymać się jak najdalej od ścian i dachu budynku. Jeśli to możliwe, wyłączmy wszystkie! Wentylatory, klimatyzatory i urządzenia grzewcze z obiegiem powietrza, które wprowadzają powietrze z zewnątrz. Zamknijmy klapy kominkowe.

Jeśli jesteśmy natomiast w samochodzie, autobusie lub innym pojeździe podczas zagrożenia radiacyjnego: Opuśćmy go w spokoju, bez paniki i wejdźmy do budynku. Niestety samochody nie zapewniają nam dobrej ochrony przed materiałami radioaktywnymi. Jeśli w ciągu kilku minut możemy dostać się do ceglanego lub betonowego wielopiętrowego budynku, lub piwnicy, idźmy tam niezwłocznie. Ponieważ przebywanie w jakimkolwiek budynku jest bezpieczniejsze niż przebywanie na zewnątrz. Po wejściu do środka, jeśli jest to możliwe, zejdźmy do piwnicy lub na środek budynku. 

Zanim wejdziemy do budynku, do pomieszczenia docelowego, ostrożnie zdejmijmy, jeśli jest to możliwe, zewnętrzną warstwę odzieży. Materiał radioaktywny bowiem może osadzać się na odzieży i ciele, jak kurz lub błoto. Po wejściu do środka umyjmy te części ciała, które zostały narażone na działanie materiału radioaktywnego, gdy byliśmy na zewnątrz. Następnie załóżmy czyste ubranie, jeśli jest to możliwe. Pomoże to nam ograniczyć narażenie na promieniowanie i zapobiec rozprzestrzenianiu się materiałów radioaktywnych.

Jeśli przebywamy na zewnątrz podczas zdarzenia radiacyjnego, postępujmy dokładnie tak samo, jak przy opuszczeniu samochodu. Podczas przemieszczania się w kierunku budynku, zakryjmy usta i nos maską, szmatką lub ręcznikiem, aż do momentu dotarcia do celu.w

Jeśli nasi bliscy przebywają podczas alarmu w szkołach, żłobkach, szpitalach, domach opieki lub innych miejscach podczas zagrożenia radiacyjnego:

Zostańmy w domu lub innym bezpiecznym miejscu! Wyjście na zewnątrz, aby dotrzeć do bliskich, może narazić nie tylko nas, ale i ich na niebezpieczne napromieniowanie. Dzieci i dorośli w szkołach, przedszkolach, szpitalach, domach opieki lub innych miejscach zostaną poinstruowani, aby pozostać w środku, dopóki ratownicy nie będą pewni, że ewakuacja jest bezpieczna. Każda z tych instytucji posiada plany awaryjne, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim osobom, pozostającym w placówce.

Jeżeli mamy zwierzęta, zabierzmy je ze sobą, jeśli możemy. Przynieśmy do domu wszelkie artykuły z zewnątrz, których Twoje zwierzęta mogą potrzebować na co najmniej 24 godziny.

Gdy czekamy już w bezpiecznym miejscu i nagle zostaniemy poproszeni o wpuszczenie kogoś do swojego domu lub miejsca schronienia po zajściu, pamiętajmy, że zapewnienie schronienia komuś, kto przebywał na zewnątrz podczas zdarzenia radiacyjnego, może uratować jej życie bez narażania naszego. Poprośmy go, aby zdjął zewnętrzną warstwę odzieży przed wejściem do budynku lub schronienia. Po wejściu do środka poprośmy go, aby umył te części ciała, które zostały narażone na działanie materiału radioaktywnego. Następnie poprośmy, aby założył czyste ubranie. 

Zastosowanie się do tych procedur ograniczy szkodliwość działania materiału radioaktywnego na nasze zdrowie. Należy zawsze zachować szczególną ostrożność. To może uratować nam nasze zdrowie i życie.

Lubię to! Skomentuj56 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości