Kobieta Świadoma
Prawda ponad wszystko
13 obserwujących
307 notek
173k odsłony
  188   0

Czy pomoc finansowa rodzicom, to obowiązek dzieci?


Obowiązkiem każdego rodzica jest utrzymywanie swoich dzieci, gdy dorastają i się uczą. To jest bezsporny fakt, a co gdy to rodzice potrzebują wsparcia finansowego na starość? Czy podobnie jak rodzice, dzieci mają taki obowiązek? Gdy rodzice się starzeją, a dzieci ugruntują swoją pozycję, może zdarzyć się, że zwrócą się do nich o wsparcie finansowe. Może bowiem nadejść czas, gdy to rodzice będą potrzebować pomocy własnych dzieci. Reguluje to prawo alimentacyjne, które mówi:

"Jeżeli rodzice znajdują się w trudnej sytuacji finansowej - niedostatku, a dzieci są w stanie pomóc finansowo to są zobowiązani do płacenia rodzicom alimentów, które mogą być dobrowolne. Alimenty mogą również być zasądzone na wniosek uprawnionych – rodziców, wyznacza i zasądza je sąd rodzinny. Stan niedostatku nie jest zdefiniowany przez przepisy prawa. Przyjmuje się, że stan niedostatku pojawia się w momencie kiedy to osoba nie może własnymi siłami samodzielnie zaspokoić swoich usprawiedliwionych, podstawowych potrzeb. Usprawiedliwione potrzeby to: potrzeby mieszkaniowe, potrzeby związane z pożywieniem, a także potrzeby zdrowotne."

Wszyscy wiemy, jak wysokie są obecnie emerytury. Ceny natomiast rosną z dnia na dzień. Również pandemia pozbawiła wielu seniorów rezerwy finansowej, odłożonej na czarną godzinę. Wielu rodzicom po siedemdziesiątce i osiemdziesiątce może zabraknąć oszczędności, by zaspokoić swoje, podstawowe potrzeby. Wiele dzieci w takiej sytuacji, czuje moralny obowiązek pomagania im finansowo. Jest bardzo ważne, by sprawdzić własny budżet, aby wiedzieć jaka kwota wchodzi w grę.

Jednak nie wszystkie dzieci czuja moralny obowiązek łożenia na rodziców. Co w takiej sytuacji? Wtedy wchodzą w grę alimenty na rzecz rodziców. Rodzice winni są złożyć pozew do sadu rodzinnego o zasadzenie takowych. Polskie prawo nie ma żadnej określonej kwoty, jaka powinna zostać zasądzona na rzecz rodziców, ani też nie są nigdzie podane choćby przybliżone sumy czy też widełki. Wysokość alimentów jest przyznawana indywidualnie przez sąd rodzinny, po wnikliwym zbadaniu finansowych możliwości dzieci.

Ważne jest też, co spowodowało złą sytuację finansową rodziców. Są bowiem przyczyny z ich własnej winy, takie jak: złe zarządzanie swoimi środkami, uzależnienie od alkoholu, narkotyków czy hazardu itd. Jeżeli to oni sami ponoszą odpowiedzialność za zaistniałą sytuację, ale pomimo tego dzieci chcą im pomóc, mogą to zrobić bezgotówkowo, na przykład płacąc rachunek za mieszkanie, czy energię.

Wiele osób jest zdania, że dziecko nie ma obowiązku finansowej pomocy rodzicom. Jednak jeśli mimo to zdecyduje się jej udzielić, powinno to być dobrowolne i z dobroci jego serca. Wspieranie rodziców, to jak najbardziej pozytywny ich odruch i należy do tego zachęcać innych. Zapewnienie wsparcia finansowego rodzicom nigdy nie powinno jednak być postrzegane jako obowiązek. 

W Polsce istnieją do dziś tzw. gospodarstwa wielopokoleniowe, gdzie żyją często trzy pokolenia rodziny: dziadkowie, rodzice i wnuki, które funkcjonują doskonale, wszyscy czują się potrzebni. W naszej tradycji leży wzajemna opieka wszystkich członków rodziny, w zależności od potrzeb. To piękna tradycja, warta dalszemu jej celebrowaniu. 

Rodzice to najważniejsze osoby w naszym życiu, zawsze powinniśmy o tym pamiętać, nie tylko wtedy, gdy to my potrzebujemy ich pomocy.


Źródła:

http://gopskotla.pl/wiadomosci/2/wiadomosc/151555/obowiazki_doroslych_dzieci_wobec_rodzicow_czyli_rowny_obowiazek_#:~:text=Je%C5%BCeli%20rodzice%20znajduj%C4%85%20si%C4%99%20w,i%20zas%C4%85dza%20je%20s%C4%85d%20rodzinny.

Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo