Kobieta Świadoma
Prawda ponad wszystko
17 obserwujących
342 notki
210k odsłon
  545   5

Jakie konsekwencje przyniesie nam coraz szybszy obrót Ziemi?


Według Międzynarodowego Systemu Obrotu Ziemi i Referencyjnych (IERS) "29 czerwca bieżącego roku Ziemia wykonała najszybszy obrót w swojej historii – 1,59 milisekundy mniej niż zwykła prędkość obrotowa wynosząca 24 godziny, co oznacza najkrótszy dzień od lat 60. Kontynuując od czerwcowych szybkich obrotów, planeta 26 lipca 2022 r. odnotowała drugi najszybszy obrót w tym roku z dniem, który trwał o 1,50 milisekundy krócej".

Jednak to nie pierwszy raz, kiedy nasza planeta wiruje szybciej. Również 19 lipca 2020 roku został zarejestrowany jako najkrótszy dzień tego roku, gdy obrót Ziemi trwał 1.4602 milisekundy mniej niż 24 godziny, a w 2021 roku, Ziemia obracała się z ogólnie zwiększonymi prędkościami i nie pobiła żadnych rekordów. Co wpływa na fakt, że niebieska planeta wciąż przyspiesza? Niestety nie ma na to konkretnych dowodów, jednak różni naukowcy sugerują różne tego przyczyny.

Niektóre z hipotez obejmują:

Pływy oceanu spowodowane aktywnością sejsmiczną;

Utratą masy na biegunach z powodu topnienia lodowców;

Efekt chwiejności Chandlera (Ziemia nie jest idealnie kulista, co powoduje niewielkie odchylenie jej osi obrotu);

Przyciąganie grawitacyjne Księżyca.

Jak powiedział Christian Bizouard z Obserwatorium Paryskiego przy Międzynarodowej Unii Astronomicznej: "Nie znamy przyczyny przyspieszenia obrotu Ziemi. Mamy tylko hipotezę dotyczącą przyczyny. [...] Zakładamy, że przyczyna jest wewnętrzna i leży w ruchu jądra Ziemi. Skorupa, która jest powiązana z geologicznymi skalami czasu, ślizga się po płaszczu i powszechnie przyjmuje się, że zmienność czasu jest spowodowana interakcją rdzeń-płaszcz. [...] Ale mamy tylko spekulacyjny model tej teorii oparty na ruchu jądra".

Jakie konsekwencje nas przez ten fakt czekają? Jak twierdzi Bizouard, zmiana obrotu Ziemi może mieć wpływ na zegary atomowe używane w satelitach GPS, ponieważ będą one musiały być ponownie zsynchronizowane. Czekają nas również potencjalne konsekwencje dla systemów komunikacyjnych w smartfonach i komputerach, które synchronizują się z serwerami Network Time Protocol. Jeżeli w dalszym ciągu trend przyspieszający będzie się utrzymywał, do zrównoważenia zegarów potrzebna będzie ujemna sekunda przestępna, powiedział Bizouard. 

Jednak IERS stwierdził, że na razie nie ma potrzeby takiej korekty. W oświadczeniu czytamy: "Pod koniec grudnia 2022 r. nie będzie sekundy przestępnej wprowadzonej w UTC (uniwersalny czas koordynowany)". Choć naukowcy uspakajają, to fakt ten zastanawia, czy oby na pewno pozostanie to bez wpływu na nasze życie?! Niestety prawdopodobnie zobaczymy więcej takich rekordowo krótkich dni, ponieważ Ziemia będzie nadal przyspieszać, mówi Judah Levine, profesor na University of Colorado-Boulder i wieloletni ekspert w National Institute of Standards and Technology (NIST). 

Twierdzi, że fakt, iż dni na Ziemi stają się coraz krótsze, nie jest powodem do niepokoju, ponieważ rzeczywista różnica czasu wynosi w ciągu roku ułamki sekundy. Jednak niepokojące jest to, że mimo posiadanej wiedzy przez naukowców, że zmiany w wewnętrznych i zewnętrznych warstwach Ziemi, oceanach, pływach i klimacie mogą wpływać na szybkość jej wirowania, nie wiedzą, co napędza obecne przyspieszenie.

No cóż, natura nie zawsze sztywno trzyma się zegara lub kalendarza, to nieokiełznane żywioły nią rządzą.


Źródła:

https://archive.ph/RFfD4

https://indianexpress.com/article/explained/explained-sci-tech/explained-earth-shortest-day-since-1960s-spinning-faster-impact-8071012/

Lubię to! Skomentuj50 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości