Kobieta Świadoma
Prawda ponad wszystko
17 obserwujących
337 notek
204k odsłony
  1521   1

Czy młode Polki to same alkoholiczki?


05.11.2022 Jarosław Kaczyński spotkał się z wyborcami Prawa i Sprawiedliwości w Ełku, w ramach prowadzonego od czerwca przez szefa PiS objazdu nowych okręgów partyjnych. Prezes PiS podczas spotkania ze swoimi zwolennikami nawiązał m.in. do obecnej, niskiej dzietności w Polsce.  

"Dzieci najmniej w Polsce jest w Warszawie, więc to nie jest kwestia wyłącznie ekonomiczna, ale też pewnego nastawienia ludzi, a w szczególności pań. [...] Jak do 25. roku życia dają w szyję, to nie jest najlepszy prognostyk" — powiedział prezes PiS.

To dość szokująca wypowiedź, jednak nie całkiem pozbawiona dowodów. Według Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) spożycie alkoholu w Polsce, w 2019 roku wzrosło o 0,23 litra na każdego obywatela w porównaniu z 2018 rokiem. Wzrost ten sprowadził do 9,78 litra czystego alkoholu na osobę. Jednak według specjalistów pandemiczny 2020 r. tę tendencję, zwłaszcza wśród młodych Polaków przerwał. 

Przyczyną tego były kolejne lockdowny i zamykanie barów, pubów oraz restauracji. W pozostałych grupach spożycie alkoholu mogło w 2020 r. jednak wzrosnąć. Niestety tendencje spadkowe nie trwały długo, bo już w 2021 r. każdy Polak wypił 9,7 l alkoholu, o 0,8 l więcej niż rok wcześniej.

Dalej Jarosław Kaczyński w odpowiedzi na pytanie o nowe projekty wspierające rodzinę, zapewnił, że rząd nie dopuści do recesji i "chociaż nie może obiecać cudów", to będzie się w dalszym ciągu starał wprowadzać nowe rozwiązania. Prezes PiS odniósł się do tematu dzietności w Polsce:

"To dobry kierunek, by rodzicielstwo było wspierane. W Polsce rodzi się dziś dużo za mało dzieci i my chcemy to wesprzeć" — powiedział. Następnie przeszedł do krytyki osób bezdzietnych. Za zaistniałą sytuację obwinił nikogo innego jak... kobiety.

"I tutaj trzeba też powiedzieć więcej też i trochę otwarcie pewnych rzeczy gorzkich. Jeżeli się utrzyma taki stan, że do 25. roku życia dziewczęta, młode kobiety, piją tyle samo, co ich rówieśnicy, to dzieci nie będzie" — powiedział Kaczyński.

To dość ciekawe stwierdzenie, z uwagi na to, że to właśnie wśród rodzin patologicznych jest najwyższa dzietność w Polsce. Po czym zaczął przekonywać, że mężczyzna, żeby popaść w alkoholizm, "musi pić nadmiernie przeciętnie 20 lat. [...] To zależy od cech osobistych, jeden krócej drugi dłużej. A kobieta tylko dwa lata. Ja mówię to na poważnie" — podkreślał, dodając, że przez wiele lat miał częsty kontakt z ekspertem od leczenia alkoholizmu.

To bardzo ciekawe, ponieważ z punktu widzenia posiadanej przeze mnie wiedzy i dostępnych fachowych źródeł, o alkoholizmie mówi się, gdy przez 12 miesięcy występują co najmniej trzy z niżej podanych objawów. Alkoholizm to choroba alkoholowa, inaczej zwana zespołem zależności alkoholowej, czyli uzależnieniem od alkoholu etylowego, a w szerokim znaczeniu tego słowa to następstwa nadmiernego używania alkoholu, nie tylko jako choroba, ale i jako patologia – pijaństwo.

Aby móc mówić o uzależnieniu od alkoholu, muszą wystąpić minimum trzy z następujących objawów:

Silna, natrętna potrzeba spożywania alkoholu, inaczej głód alkoholowy.

Upośledzona zdolność kontrolowania picia alkoholu.

Picie alkoholu w celu złagodzenia albo zapobieżenia alkoholowemu zespołowi abstynencyjnemu.

Objawy abstynencyjne, takie jak: drżenia mięśniowe, nadciśnienie tętnicze, tachykardia, nudności, wymioty, biegunki, bezsenność, rozszerzenie źrenic, wysuszenie śluzówek, wzmożona potliwość, padaczka, zaburzenia snu, nastrój drażliwy lub obniżony, lęk.

Zmiana tolerancji alkoholu, najczęściej na większą, tolerancji alkoholu.

Zawężenie repertuaru zachowań związanych z piciem alkoholu do 1-2 wzorców.

Postępujące zaniedbywanie innych zachowań i zainteresowań poza piciem.

Picie alkoholu mimo oczywistej wiedzy o jego szczególnej szkodliwości dla zdrowia. 

Ponadto alkoholizm prowadzi do ciężkich chorób, a w konsekwencji do śmierci.

"Jak pokazują dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z Globalnego Raportu o Stanie Alkoholu z 2018 roku, Polska należy do krajów na świecie o wysokim wskaźniku utraty lat życia z powodu alkoholu. Chociaż prawie jedna trzecia ludności Polski żyje bez alkoholu, ciężar szkód spowodowanych alkoholem dla ludzi, społeczności i społeczeństwa jest nadal ogromny."

Ponad 6000 zgonów z powodu raka w Polsce jest spowodowanych alkoholem.

Ponad 4500 zgonów z powodu marskości wątroby jest spowodowanych przez alkohol.

22,7% polskich mężczyzn ma zaburzenie używania alkoholu.

63,5% spożywającej alkohol w Polsce młodzieży w wieku od 15 do 19 lat angażuje się w upijanie się.

Jak pokazują najnowsze dane dotyczące wskaźników alkoholizmu w każdym kraju, opracowane przez Światową Organizację Zdrowia, która odnotowała odsetek mężczyzn i kobiet w wieku powyżej 15 roku życia z zaburzeniami związanymi z nadużywaniem alkoholu w 2016 roku, Polska zajmuje niechlubne 7 miejsce na świecie - 22,7%, po Węgrach - 21,2%; Rosji - 20,9%; Białorusi - 18,8%; Łotwie - 15,5%; Korei Południowej - 13,9%; Słowenii - 13,9% i Stanach Zjednoczonych- 13,9%.

Niestety kobiety systematycznie doganiają mężczyzn w piciu alkoholu. Liczba alkoholiczek na oddziałach odwykowych regularnie rośnie. Rozumienie przez nie równouprawnienia i unifikacja ról społecznych odgrywa w tym niebagatelną rolę. Jednak należy zaznaczyć, że alkoholizm kobiet jest inny, bardziej ukryty, dużo trudniejszy do diagnozowania, ponieważ jest obciążony wieloma stereotypami. Również struktura społeczna pijących kobiet różni się od mężczyzn. Najliczniejszą grupą nadużywająca alkoholu wśród mężczyzn stanowią bezrobotni z wykształceniem podstawowym, natomiast wśród kobiet pracujące, po studiach, mieszkanki wielkich miast. Poza tym kobiety potrafią ukrywać picie latami.

W obronie Polek stanął Donald Tusk, pisząc na Twitterze:

"Kaczyński stwierdził dziś, że Polki za mało rodzą, bo za dużo piją. Dodał, że chce być bufetem. I że władza w Polsce jest dziś ciepła i prężna. Można z ulgą odetchnąć, nasz kraj jest w dobrych rękach."

Jednak czy jego ironia ma odzwierciedlenie w rzeczywistości, to już inna sprawa. Jak powiedział William Szekspir: źle się dzieje w państwie duńskim. Tyle że nie duńskim, a polskim.  


Źródła:

https://mobile.twitter.com/donaldtusk

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/kaczynski-wini-kobiety-za-niska-dzietnosc-szybka-odpowiedz-tuska/597bxr9

https://worldpopulationreview.com/country-rankings/alcoholism-by-country

https://businessinsider.com.pl/gospodarka/spozycie-alkoholu-w-polsce-spadlo-podczas-pandemii/g72967w

Lubię to! Skomentuj107 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości