Kobieta Świadoma
Prawda ponad wszystko
12 obserwujących
303 notki
171k odsłon
  1252   6

Mamo, nie pij!


Dziecko to ktoś, kogo matka jest zobowiązana bronić za wszelką cenę. Ktoś, kto winien być naszym największym priorytetem. Ktoś, dla kogo jesteśmy gotowe pójść w ogień! Czy zawsze tak jest? Niestety nie, skoro nie potrafimy im nie szkodzić. Pijąc alkohol w ciąży, krzywdzimy własne dziecko... Nie łudźmy się, nie ma ani bezpiecznej ilości, ani bezpiecznego czasu na picie alkoholu podczas ciąży lub krótko przed. Choć wszędzie napotykamy na liczne ostrzeżenia o ewentualnych konsekwencjach spożywania alkoholu przed i w trakcie ciąży, kobiety często to niestety bagatelizują. W tym szczególnym czasie (przez całą ciążę) kobieta powinna unikać wszelkich form alkoholu, czy jest nim piwo, wino czy inne wyroby spirytusowe. Wiele kobiet jest przyzwyczajonych do picia alkoholu w różnych sytuacjach. Kiedy jednak są w ciąży, ważne jest, aby się powstrzymać.

Często kobiety pijące alkohol nim dowiedzą się, iż są brzemienne, rodzą zdrowe dzieci. Jednak nie wszystkie. Aby tego uniknąć, najważniejszą rzeczą jest jego unikanie, już od pierwszych chwil, gdy posiądą wiedzę o ich ewentualnej ciąży. Jeżeli mają problem ze zmianą własnych nawyków, związanych z piciem, warto byłoby porozmawiać na ten temat ze swoim lekarzem. Nie oszukujmy się, nie ma czegoś takiego, jak bezpieczna dolna granica ilości alkoholu, ani bezpiecznego etapu, w którym jeszcze mogą to czynić w trakcie trwania ciąży. Alkohol może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku na każdym etapie ciąży.

Ta sama ilość alkoholu może w różny sposób wpływać na płód. Jest prawdopodobne, że dzieci mają różne stopnie wrażliwości. Czynnikiem, który może na to wpłynąć, są również cechy genetyczne dziecka. Również styl życia i zdrowia matki ma na to ogromny wpływ. Pamiętajmy, że odżywianie matki, wpływa bezpośrednio na płód. Dlatego bardzo ważne jest, to co oba je i pije. Alkohol, który pije kobieta w ciąży, jest dzielony z płodem. Alkohol jest szybko wchłaniany do krwiobiegu i przenoszony do płodu przez łożysko. Niestety wpływa on niekorzystnie na nowy organizm małego człowieka, atakując jego narządy, a rozwój komórek może być zaburzony.

Jego mózg jest szczególnie wrażliwy, ponieważ rozwija się przez całą ciążę. Picie alkoholu w czasie ciąży zwiększa ryzyko: poronienia, przedwczesnego porodu, osłabienia wzrostu płodu, zmniejszonej zdolności intelektualnej, trudności w późniejszej nauce, problemów behawioralnych i społecznych, problemów z koncentracją i pamięcią, niepokoju i nadpobudliwości, trudności w zrozumieniu konsekwencji swoich działań, wad rozwojowych. Oczywiście ryzyko upośledzenia wzrasta, wraz ze wzrostem ilości i częstotliwości picia.

Takie zaburzenia są klasyfikowane pod wspólną nazwą zaburzenia ze spektrum alkoholowego płodu (FASD). Najpoważniejszym zaburzeniem jest płodowy zespół alkoholowy (FAS). Dzieci z FAS są zazwyczaj dotknięte: problemem ze wzrostem, uszkodzeniem mózgu, charakterystycznymi cechami twarzy. Stopień ich upośledzenia jest uzależniony indywidualnie od każdego dziecka. Jednakże wady spowodowane przez alkohol są nieodwracalne. Według statystyk w Polsce rodzi się 1000 dzieci mających FAS, na 300 000 urodzeń. 

Obecnie na świat przychodzi 10 razy więcej noworodków ze zdiagnozowanym alkoholowym zespołem płodowym niż z zespołem Downa. Ryzyko tego zaburzenia jest powiązane z ilością i częstotliwością picia alkoholu przez ciężarne matki. Każde 50 mg czystego alkoholu etylowego wypite w czasie ciąży przez matkę, jest równoznaczne z obumarciem około 20 milionów neuronów u płodu.

Dorośli z zespołem FAS mają podwyższone ryzyko wystąpienia problemów ze zdrowiem psychicznym i wtórnej niepełnosprawności. Ma to ogromny wpływ na ich zdolność do samodzielnego życia. Poza tym są one bardziej podatne na niektóre choroby, takie jak choroby autoimmunologiczne, cukrzycę, nadciśnienie czy raka. 

Do skutków picia alkoholu w ciąży należy również szereg wad rozwojowych. Spożywanie tej używki zwiększa ryzyko: rozszczepu wargi i podniebienia; wrodzonych wad serca, takich jak ubytek przegrody międzyprzedsionkowej czy koarktacja aorty; wad cewy nerwowej; zaburzeń rozwoju nerek, takich jak agenezja czy hipoplazja nerek; zaburzeń zachowania czy zaburzeń osobowości i niektórych chorób psychicznych.

Niestety nie ma lekarstwa ani specjalnego leczenia alkoholowego zespołu płodowego. Wady fizyczne i deficyty psychiczne zwykle utrzymują się przez całe życie. Niektóre lekarstwa mogą złagodzić objawy niektórych z nich. Pamiętajmy, że jeśli kobieta nie stosuje antykoncepcji, ale uprawia seks, może w każdej chwili zajść w ciążę. Pijąc w tym czasie alkohol, może ona narazić własne dziecko na jego szkodliwe działanie. Czy warto ryzykować, ciężkie jego upośledzenie dla wątpliwej przyjemności, wynikającej z picia? Każdy musi odpowiedzieć sobie sam na to pytanie. 

Źródła:

https://orka.sejm.gov.pl/WydBAS.nsf/0/16ca3bc940d9cf61c1257d50003663c8/$FILE/FAS%20-%20p%C5%82odowy%20zesp%C3%B3%C5%82%20alkoholowy.pdf


Lubię to! Skomentuj37 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości